×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Külföld

Drága az élelem, egészségtelenül táplálkozunk

2014.01.16 - 10:51
Megosztás:
Drága az élelem, egészségtelenül táplálkozunk

Az élelmiszerek hozzáférhetőségét, árát, minőségét és a lakosság étrendfüggő egészségi állapotát figyelembe véve a világranglista 51. helyén áll Románia.

Tudta-e, hogy a világon minden 8. ember éhesen tér nyugovóra, holott lenne „mindenki számára elegendő élelmiszer”? Az Oxfam nemzetközi szervezet szerint az éhínség oka a túlzott fogyasztással, a források nem eléggé hatékony felhasználásával és a pazarlással magyarázható.

Az Oxfam 125 országot vizsgáló tanulmányában egyfajta rangsort is összeállított, amiből kiderül, hol lehet a legjobban enni. A sorrend kialakítását több tényező befolyásolta, úgy mint az élelmiszerek hozzáférhetősége, ára, minősége és a lakosság étrendfüggő egészségi állapota. Eszerint Hollandia a listavezető, míg az egészséges táplálkozás lehetősége a közép-afrikai Csádon élőknek adatik meg a legkevésbé. A top tízbe került Hollandia után Franciaország, Svájc, Ausztria, Belgium, Dánia, Svédország, Ausztrália, Írország, Olaszország, Luxemburg és Portugália. Románia az 51. helyen áll a világranglistán, azonos helyezéssel mint Peru, Uruguay, Tunézia, Jordánia és Litvánia. Magyarország a 25. helyezett lett Kanadával, Brazíliával, Észtországgal és Szlovákiával holtversenyben.

Az országok osztályozásában a legtöbbet a lakosság tiszta ivóvízhez való hozzáférése és minőségi táplálkozása nyomott a latban. Hollandia elsősorban az élelmiszerek alacsony árával, a cukorbetegség alacsony előfordulási arányával és a rendelkezésre álló táplálék változatosságával tűnik ki, igaz, a túlsúlyossági mutató magas.

A sor végén kullogó három afrikai ország – Csád, Etiópia és Angola – sokféle problémával küzd egyszerre. Csádban elsősorban az élelmiszerek drágasága jelent gondot – egyedül Guineában és Gambiában kell többet fizetni a táplálékért –, a magas ár pedig az élelem rossz minőségével és elégtelen higiéniás körülmények között történő előállításával párosul. Az ilyen problémákkal szembesülő legszegényebb államokban a családi költségvetés átlagosan 75 százaléka megy el élelemre.

A jelentés felhívta a figyelmet arra, hogy a rangsorban hátrább helyet foglaló gazdag országokban elsősorban az elhízottak és a cukorbetegek magas aránya, valamint az élelmiszerek magas és változékony ára jelent problémát.