×
2024. 04 26.

Dráma volt, játék kevésbé, nyertünk

2017.12.16 - 23:17

Kevésbé meggyőző játékkal, vert helyzetből fordítva nyert idehaza a Szatmárnémeti VSK női kosárlabdacsapata, amely csak öt perc ráadás után tudta verni a vendég Kolozsvári Universitateát. Dobă éremszerzésről beszél, holott a játék nem megy.

Megnyerte a Szatmárnémeti VSK női kosárlabdacsapata a Kolozsvári Universitatea elleni bajnoki mérkőzést, viszont a győzelmen túl nem sok jó monható el Marius Dobă edző tanítványainak a játékáról. Ezt a találkozót ugyanis simábban kellett volna nyerje a hazai alakulat, amely az idény elején a döntőbe jutást tűzte ki célul. Szombaton viszont nyögvenyelős volt a VSK játéka, és némi szerencse is kellett, hogy a két pont itthon maradjon.

2–0 és 4–3 után a szatmári alakulat futott az eredmény után. Dragan Petricevic edző csapata ugyanis átvette a vezetést és majdnem végig tisztes távolságra tartotta magától ellenfelét. A 4. percben már négy pont volt közte (4–8), három perccel később pedig héttel vezettek az „egyetemisták” (8–15). A kolozsvári együttes játékosai minden pozícióból, még esés közben is betaláltak, míg a szatmáriaknak még a gyűrűből is kifordult a labda. Az első negyed utolsó két percében mínusz kilencről (10–19) zárkózott fel háromra a VSK (20–23), de ehhez kellett Marina Sfîrlea triplája az utolsó másodpercben. Jól indult a következő negyed is, hiszen Andra Mandache duplájával már csak egy pont hátrányban volt a szatmári csapat (22–23). Ekkor ismét rákapcsolt az ellenfél és négy perc is elég volt neki, hogy tízet tegyen közé (24–34). Porchia Green triplája, Mandache és Marina Solopova duplái egy perc alatt hozták vissza a VSK-t a játékban (31–34), de ez sem volt elég, hogy a vezetést is átvegyék a hazaiak.

38–43-ról kezdődött a második félidő, és akárcsak az előző két negyedben, most is jól kezdett a VSK: Solopova pontjaival a 21. percben 44–45 lett az állás. De ugyanúgy folytatódott a meccs, ahogy az előző két negyedben: a kolozsváriak pillanatok alatt visszaállították az előnyt, sőt, a 27. percben plusz tizenötnél volt a vendégcsapat (49–64). A VSK támadó játékában nem volt elképzelés, a védekezés pedig nagyon gyenge volt. A kolozsváriaknak ezúttal is majdnem minden dobásuk beakadt, míg a szatmáriak tanácstalanul passzolgattak az ellenfél palánkja előtt, de olyan pillanatok is voltak, amikor egymás játékát zavarták.

Így, kissé borúlátóan vártuk az utolsó negyedet arra gondolva, hogy itt már csak a csoda segíthet a VSK-n. Taneisha Herrison rákapcsolt és mínusz tizenegyről (57–68) négy pontra hozta fel a csapatát (64–68). A 33. percig Alexandra Uiuiu és Green találataival már csak két pont maradt az Universitatea előnyéből (71–73), amikor Petricevic időt kért, hogy elvágja a VSK lendületét, és kicsit helyre tegye a csapata játékát.

Túloldalt Andreea Lazăr állt fel és remekül kapcsolódott be a játékba, hiszen döntő pillanatokban sem remegett a keze. 38 másodperccel a meccs vége előtt a máramarosszigeti születésű lány egyenlített (83–83) és vitte hosszabbításba a játékot. Ehhez kellett viszont az a bizonyos szerencse: a vendégeké volt az utolsó támadás, majd az addig kiválóan teljesítő Aida Kalusic pontatlan dobása után a lepattanót is megszerezték a kolozsváriak, így volt még 18 másodperc idejük, hogy eldöntsék a meccset. A vendégek legjobbja, Amanda Thompson sem talált be, a lepattanó után pedig Kalusic ismét hibázott, és itt véget ért a rendes játékidő.

Ez lehetett a vendégek mélypontja, ugyanis innen már nem tudtak felállni. A ráadás öt percben ugyanis a VSK akarata teljesült. Kalusic kipontozódott – korábban csapattársa, Theairra Taylor is ki lett állítva öt szabálytalanság után –, így Petricevicnek már sok cserelehetősége sem volt, és a fáradság kiütött az ellenfélen. Leslie Vorpahl is pontatlanul dobott távolról, pedig erre nem volt példa azelőtt. Természetesen ezt a legkevésbé sajnálta a közel 250 fős szatmári közönség, amely kitörő örömmel és tapssal jutalmazta az „egyetemista” pontatlan dobását. Az utolsó másodpercben, 91–89-es állásnál a VSK korábbi játékosa, Bianca Voica is próbálkozott egy közeli dobással, de ez sem talált be, így maradt a hazai győzelem.

Ünnepelhettek a szatmáriak a végén, hiszen a lányok harcoltak az utolsó pillanatig, és az utolsó negyed előtt is hittek abban a csodában, amiben a pesszimisták már nem bíztak. Csakis ezért a hozzáállásért érdemelte meg a VSK a győzelmet, viszont a játékon javítani kell. Marius Dobă is elismerte, hogy hatalmas űrt hagyott maga után távozásával Destiny Williams, ráadásul most Kristina Baltic is hiányzik, ugyanis haza kellett utaznia, hogy meghosszabbítsa vízumát.

„Nehéz meccs volt, de hiányzott a játékunkból két fontos elem. Williams, aki sajnos végleg itt hagyott, és Baltic, akit viszont visszavárunk. Mivel nincs elég cserelehetőség, nehéz dolgom van. Hat-hét játékossal nehéz végig vinni egy meccset. Kolozsvárnak fiatal, munkás játékosai vannak, nehéz volt velük tartani a lépést — mondta a szakvezető. — Nem épült Williams köré a játékunk, viszont egy fontos eleme volt a csapatnak. Két hónapon keresztül együtt dolgoztunk, együtt készültünk az idényre, vele a pályán készült egy stratégiánk, így természetes, hogy nagy űrt hagyott maga után, elszakad egy rendszer.”

Dobă szerint nem változott a csapat célja, hiszen eddig is azt várta a tanítványaitól, hogy minél több mérkőzést megnyerjenek. „Emellett azt akarom, hogy jó hangulat legyen a terem lelátóján, és ha úgy alakul, akkor egy, két, vagy talán három trófeát nyerjünk. Szerintem nem kell pánikba esni, ha ez mégsem történik meg.”

Kedden 19 órától az Aradi ICIM lesz az ellenfél a Közép-Európa Liga csoportkörében a Both Katalin Sportteremben. Dobă nem ígért semmi jót, és figyelmeztetett, hogy a mostanihoz hasonló nehéz mérkőzés vár rájuk. „Gondosan elő kell készítsük a meccset, nem szabad alábbhagyni, és nyerni kell” — nyilatkozta a szakvezető, aki kedden sem számíthat Balticra.

Női kosárlabda, Nemzeti Liga, alapszakasz, 10. forduló

Szatmárnémeti VSK – Kolozsvári Universitatea 91–89 (20:23, 18:20, 21:25, 24:15, 8:6).

VSK (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Miller (11/12/0), Green (21/4/6), Sfîrlea (3/0/1), Uiuiu (3/4/1), Solopova (12/5/5), Lazăr (6/1/1), Mandache (19/2/2), Harrison (16/6/9). Vezetőedző: Marius Dobă.

Univeristatea (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Taylor (21/9/3), Ghizilă (13/3/2), Voica (4/3/3), Vorpahl (26/4/8), Thompson (10/9/6), Părău (2/4/1), Kalusic (13/4/0), Jez. Vezetőedző: Dragan Petricevic.