×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
15 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Drámaian csökken a diáklétszám Csomaközön

2018.10.17 - 14:57
Megosztás:
Drámaian csökken a diáklétszám Csomaközön

Néhány év alatt csaknem 30%-kal csökkent a Csomaközi Általános Iskola diáklétszáma, az elmúlt évtizedben 195 diák is volt, mára alig 135 gyermek jár az 5 évvel ezelőtt átadott új iskolaépületbe. Erdei Zoltán iskolaigazgató nyilatkozott szerkesztőségünknek.

Csomaközön jó körülmények között tanulhatnak a diákok, az általános iskola épületét 2013-ban adták át, viszont évről évre kevesebb a diák, az elmúlt néhány esztendő drámai létszámcsökkenést hozott. Erdei Zoltán iskolaigazgató elmondása szerint 7–8 éve volt az utóbbi évek legmagasabb diáklétszáma, volt olyan tanév, amikor 195 óvodás és iskolás járt a tanintézménybe, mára viszont számuk csaknem 30%-kal megfogyatkozott, 135-en járnak az iskolába, akik közül 27-en óvodások, s mivel ők is kevesen vannak, a kis-, közép- és nagycsoportosok együtt tanulnak. Ebben a tanévben első osztály sincs az iskolában, ebben az évfolyamban is olyan kevesen kezdték volna az új tanévet, hogy inkább visszatartották őket, és az aktuális előkészítősökkel kezdik majd az első osztályt jövőre. A többi osztály önállóan működik előkészítőtől nyolcadik osztályig, magyar tagozaton.

Ottjártunkkor Erdei Zoltán iskolaigazgató néhány szóban beszámolt a nyári felújítási munkálatokról is: nyolc osztályteremből hatban újracsiszolták és -lakkozták a parkettet, illetve a falak alsó részét mellmagasságig újrafestették. Az iskola csarnokában olajfestékkel vonták be az oszlopokat, ezzel igyekeztek időtállóbbá tenni a belső falszíneket. „Kénytelenek voltunk kipróbálni az olajfestéket, ugyanis a diszperziten nagyon hamar meglátszik a gyermekek keze nyoma, viszont az olajfestékkel bevont felületek tisztítása reményeink szerint könnyebb lesz” — magyarázta az igazgató.

A nyár folyamán az óvodában is kifestettek, sőt, a bejárat előtti padlócsempét is újrarakták, miután az évek során sok közülük eléggé fellazult.

Kérdésünkre, hogy minden tantárgyra van-e szakképzett tanára az iskolának, az igazgató elmondta, hogy közel egy évtizede minden főtantárgyat szakképzett pedagógus oktat. Viszont kis iskola lévén kénytelenek voltak úgy szétosztani a melléktantárgyakat, hogy ezek elvállalásával kijöjjön a pedagógusok óraszáma is.

A tervekről és szükségletekről beszélve Erdei elmondta, hogy régi álom válna valóra, ha sikerülne beszerezni egy interaktív táblát, viszont ennek megvásárlása nem egyszerű.

„Szükségünk volna rá az informatikalaborban, de egyrészt ezek elég drágák, másrészt vannak típus és típus közti különbségek is, mások negatív tapasztalataiból tanulva pedig a licenccel sem szeretnénk pórul járni, és azt tapasztalni, hogy egy év elteltével használhatatlanná váljon az eszköz. Éppen ezért nagyon meg kell fontolni, milyet is vásárolna az iskola, ha az anyagi feltételek is adottak lennének” — nyilatkozta az igazgató.

Jó hír viszont, hogy a magyar kormány jóvoltából, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének közvetítésével 15 000 lej értékű segédeszköz-támogatást kapott nemrég az óvoda, különböző didaktikai és elektronikai eszközökkel gazdagodott az óvónők eszköztára.

„Nyomtatót, fényképezőgépet és nagyon sok szemléltetőt kérhetett az óvónő, ezek mind elősegítik majd az oktatás folyamatát. Az óvodafejlesztési program jóvoltából új bútorokat is kapott az óvoda, sőt, további szállítmányok fognak érkezni hamarosan” — magyarázta szerkesztőségünknek Erdei Zoltán.

Az iskolaigazgató a csökkenő diáklétszámra visszatérve azt is elmondta: nagyon sajnálja, hogy annak ellenére, hogy a tanintézmény jól felszerelt, modern épületben működik, utánpótlásra mégsem lehet számítani, nagyon sokan nincsenek itthon, s nem lesz aki gyereket neveljen az iskola és a faluközösség számára.

Az iskolába elsősorban Csomaközről, Beréből és néhányan Szaniszlóról járnak. A diákok ügyesek, nyolcadik után sokan tovább is tanulnak, a tavalyi 15 nyolcadikos közül például 5-en bejutottak a Nagykárolyi Elméleti Líceumba, ami bizonyítja, hogy az iskolában minőségi oktatás zajlik.

Végezetül az igazgató az iskolaépülettel kapcsolatban elmondta, hogy a munkaközösség elégedett a körülményekkel, a 2013-ban befejezett új iskolaépület mindenki számára kedvező feltételeket nyújt a tanulásra. A falak 10 centiméteres hőszigetelésének köszönhetően eddig még fűteni sem kellett ebben a tanévben, sőt, olyannyira kellemes odabenn a levegő, hogy a déli oldalon lévő osztályokban ezekben a hetekben túlságosan is meleg volt a kinti napsütésnek köszönhetően.

Egyetlen hiányossága van az épületnek: annak idején nem terveztek hozzá tornatermet, de egyelőre a tornaórák megoldhatóak a régi épület egyik nagyobb termében, illetve jó idő esetén odakinn az udvaron.

 

Bajnai Botond