×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
11 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

E-hulladék-gyűjtés és -újrahasznosítás

2019.10.15 - 08:01
Megosztás:
E-hulladék-gyűjtés és -újrahasznosítás

Tegnap volt az APM által meghirdetett környezetvédelmi nevelési program ismertetője a Zöldházban, a cél az elektronikai hulladékok gyűjtése és újrahasznosítása diákok, szülők, pedagógusok és cégek közreműködésével. A program jövő év júniusáig tart.

Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) igazgatója minden évben kezdeményez olyan környezetvédelmi nevelési programokat, amelyek által egyrészt a gyerekek, másrészt általuk a lakosság mentalitásán is lehet változtatni. Ezek a programok évről évre a hulladékok szelektív gyűjtésére összpontosítanak, mert ma ez a legnagyobb környezetvédelmi probléma. Két éve nagy sikernek örvendett az Egymillió kupak — egymillió mosoly akció, amelyben kupakokat gyűjtöttek az iskolák, általuk pedig a szülők, szomszédok és a rokonság is, az elmúlt évben a pillepalackok gyűjtésére helyezték a hangsúlyt, amelyekből elkészült az ökolabirintus, idén pedig arra gondoltak, hogy az elektronikai hulladékok gyűjtésére vállalkoznak. A döntés nem véletlen, hiszen az Európai Unió előírásainak megfelelően 2020-ra az elektronikai hulladékok ötven százalékát újra kell(ene) hasznosítani, aztán majd évről évre egyre többet — magyarázta Békéssy, hozzátéve, hogy a most meghirdetett környezetvédelmi programmal elsősorban az óvodák és iskolák felé fordulnak, a cél pedig az, hogy minél többen bekapcsolódjanak. A program startját sem véletlenül időzítették erre a napra, ugyanis október 13. az elektronikai hulladék gyűjtésének nemzetközi napja — mondta Békéssy. A meghirdetett verseny lebonyolításával kapcsolatban kifejtette, hogy az óvodákban és az iskolákban minden hónap tizennegyedik napján lesz a gyűjtés, az összegyűjtött e-hulladékot pedig átveszi egy cég, és jelzi majd a környezetvédelmi ügynökség felé, hogy melyik iskola milyen mennyiséget gyűjtött be.

A programban részt vevő iskolák diákjait arra kéri a környezetvédelmi ügynökség, hogy régi CD-kből készítsenek egy-egy karácsonyfadíszt, ezekkel fogják majd feldíszíteni azt az óriásfenyőt, amit az APM az erdészeti hivatallal közösen állít majd fel karácsony előtt Szatmárnémetiben, az idősek otthonának az udvarán. A legszebb díszt készítő tanintézmény jutalma egy laptop lesz.

Szintén ehhez kapcsolódik az a felhívás, ami cégeknek szól, és a klímaváltozás negatív hatásaival kapcsolatos. Az atyai Kentaur Szabadidőközpontban az ökolabirintus mellett, egy hatezer négyzetméteres területen (amit Bauer Noémi ajánlott fel) létrehozzák az SOS ökoparkot. A területet felosztják parcellákra azon cégek között, amelyek beneveznek a programba. A cégek olyan kreatív létesítményeket hozhatnak létre, amik az általuk termelt hulladékokból készülnek. Nagyon fontos a csapatszellem és a szelektív hulladékok újrahasznosítása — magyarázta Békéssy Erzsébet.

A tegnap meghirdetett szelektív hulladékgyűjtési program jövő júniusig tart, és június 5-én, a nemzetközi környezetvédelmi napon fogják majd nyilvánosságra hozni, hogy milyen mennyiségű hulladék gyűlt össze, és melyik tanintézmény szerepelt a legjobban a versenyben. A szervezők nemcsak a legtöbb hulladékot összegyűjtő öt iskolát díjazzák — az egy diákra eső hulladékmennyiséget veszik figyelembe —, de a versenybe bekapcsolódó cégeket is, a leginnovatívabb vállalkozásnál dolgozók 20 gyermekét kirándulásra viszik Tordára, ahol meglátogatják az elektronikai hulladékokat feldolgozó üzemet és a tordai sóbányát.

 

 

Elek György