2024. 04 25.

Eddig tartott az orosz menetelés, angol-horvát elődöntő lesz

2018.07.08 - 03:02

Az angolok 1990 után, a horvátok 1998 után játszanak ismét világbajnoki elődöntőt. A két együttes szombaton, a svédek, illetve az oroszok elleni sikerükkel jutottak a legjobb négy közé.

Az oroszországi labdarúgó-válogatott szombati játéknapját Svédország és Anglia negyeddöntős összecsapása nyitotta Szamarában. Egyik csapat sem mert nagyot kockáztatni, hiszen mindkét nemzet rég járt már vb-elődöntőbe, most ismét oda vágytak. Így többnyire egymás hibáját lesték, csak ritkán kerültek veszélybe a kapuk. Aztán a félidő derekán az angolok szakították meg a csendet: Ashley Young végzett el szögletet a bal oldalról, a beívelésnél Harry Maguire túlugrotta a nála majdnem egy fejjel alacsonyabb Emil Forsberget, és 10 méterről a svéd kapu jobb oldalába fejelt (0–1). A hátrányba került svédek így sem gyorsítottak a tempójukon. Támadójátékuk többnyire kimerült a két csatárra felívelt labdákban, amit az angol védelem könnyedén hatástalanított. A második félidőben a svédek kezdeti lelkesedését alig negyedóra elteltével letörték az angolok: ezúttal Jesse Lingard volt az előkészítő, a befejező meg Dele Alli, aki a védővonal mögé érkezve négy méterről Robin Olsen fölött a kapuba fejelt (0–2). A folytatásban a svédek nem kevés veszélyt jelentettek Jordan Pickford kapujára, az angol hálóőr pedig védett minden próbálkozást, így már nem változott az eredmény: Anglia 1990 után ismét vb-elődöntőt fog játszani.

Elfogytak a horvátok is?

Ezután Gareth Southgate szövetségi kapitány hátradőlve nézhette végig, hogy a szocsi orosz-horvát csatából ki lesz az ellenfele a szerdai, moszkvai elődöntőben. A szombat esti találkozón már az első perctől egymásnak esett a két csapat, a horvátok kezdeményeztek, míg az oroszok pár húzásból igyekeztek gyors kontrát vezetni. Nagy helyzetet nem tudtak kialakítani ellenfelük kapuja előtt, de a félidő derekán Gyenyisz Cserisev lába megint elsült: egy Artyom Dzjubával történő összjáték után 20 méterről parádésan lőtte ki ballal a jobb felső sarkot, megszerezve a negyedik gólját ezen a vb-n (1–0). A válaszra nem kellett sokat várni: Andrej Kramaric öt orosz között várta, hogy a bal oldalon előretörő Mario Mandzukic beadja neki a labdát, és amikor ez megtörtént, zavartalanul fejelhetett közelről a kapuba (1–1).

A második félidőben lelassult a játék, és érezhető volt, hogy a horvátok elkezdtek fáradni. Nyoma sem volt annak a határozott focinak, amit az argentinokkal szemben mutattak a 3–0-s csoportmeccsen. Most többet birtokolták a labdát, az ellenfél kapuja előtt pedig nagy volt a tanácstalanság. Még a szerencse sem volt mellettük, ugyanis Ivan Perisic közeli lövésénél a jobb oldali kapufa tövére pattant a labda, ami a gólvonal előtt keresztbe vágódott ki.

Így maradt a döntetlen állás, és újabb kétszer tizenöt perces hosszabbítás. Mindkét csapatnak egy hét lefogása alatt ez volt a második 120 perces meccse. Úgy tűnt, ez a találkozó nem jut majd 11-es párbajig, ugyanis horvát szögletnél Domagoj Vida fejelt a 11-es pont magasságából, a labda elszállt két orosz védő és Vedran Corluka lábai között, majd a kapu bal oldalában kötött ki (1–2). De ezzel még nem volt vége! A 115. percben az Alan Dzagojev a horvát tizenhatos sarkáról végezhetett el szabadrúgást, amely után Mário Fernandes a jobb alsó sarokba fejelt (2–2). Az oroszok brazil hátvédjét hősként ünnepelhették pár percig, ugyanis a 11-es párbajban ő hibázott utoljára, Ivan Rakitic pedig szezonbeli 66. meccsén higgadtan lőtt a kapu jobb oldalába, így 4–3-as győzelemmel 1998 után ismét a legjobb négy közé jutott Horvátország.

Negyeddöntő

Svédország – Anglia 0–2 (Maguire 30. perc, Alli 59.).

Oroszország – Horvátország 2–2 (Cserisev 31. perc, Fernandes 115., illetve Kramaric 39., Vida 101.); tizenegyesekkel: 3–4.

Fotók: fifa.com/Getty Images