13 °C
szórványos felhőzet

Eddig tartott: Mani feladta a Dakart

2019.01.16 - 10:45

A Dakar-rali 8. versenynapja jelentette a szatmári motorosnak, Gyenes Emánuelnek a búcsúját: az Autonet Motorcycle Team pilótája feladta a versenyt, miután nagyot esett, és megrongálódott a navigációs rendszere is. Helikopter vitte ki Manit a speciálisról.

Műszaki és egészségi okokból nem tudja folytatni a Dakar-rali 41. kiírását az Autonet Motorcycle Team szatmárnémeti motorosa, így kedden, a nyolcadik versenynapon feladta a további küzdelmeket.

Mani az elmúlt napokban úgy küzdött, mint egy oroszlán, a Dakar-rajt előtt hat héttel eltört és megműtött felkarja nem akadályozta meg abban, hogy átverekedje magát ezeken a pokoli perui dűnéken. Abszolút profin és hősiesen viselkedett, nem panaszkodott, hanem tette a dolgát, egymás után hagyta maga mögött a kilométereket. De ebbe a keddi szakaszba sajnos beletört a bicskája.

Január elején, amikor elutazott Limába, hogy hatodikán rajthoz álljon pályafutása kilencedik Dakarján, tudta, az idei kiírástól nem várhat sokat, hiszen nem volt még teljesen felépülve, ráadásul a lehető legkeményebb kategóriába nevezett. A Motul által életre hívott Malle Moto-ban a versenyzőknek nincs szervizhátterük, maguknak hozzák rendbe a motorjukat minden este.

Egyértelmű volt, hogy a szatmári pilóta a nap végén nem tudta pihentetni műtött vállát, mivel szerelnie kellett a motort. Mindezek felgyűltek, de a szatmári srác mégis végig húzta a gázt a perui sivatagban.

Nem érheti szó a ház elejét, hiszen még a kategóriagyőzelem is láthatóvá vállt: a hétvégi pihenő nap előtt a második helyen állt a piros rajtszámosok között, és behozható 10 perc volt a hátránya a holland éllovas mögött. Sőt, összetettben is feljött a 38. helyig. A technika ördöge is közbeszólt, és Mani verseny közben kellett rendeznie a motor hűtési gondokat. „Kezdek fáradni” — figyelmeztetett még hétfőn a 34 éves motoros. Kedden pedig bekövetkezett az, amitől tartottunk: Mani feladta a versenyt kevesebb mint 1000 kilométerrel a csütörtöki, limai cél előtt.

Az esés után sem adta fel

Kedden San Juan de Marcona és Pisco között az 574 km össztávból 361 km volt a mért szakasz. A szervezők az Ica-dűnék közé küldték a mezőnyt, de a rajt is nagyon nehéz volt: az első 10 motoros, az első 10 autó és az első 5 kamion egyszerre rajtolt a speciálison, majd a többi motorost egyszerre engedték a versenytávra.

„Már a rajt is nagyon nehéz volt, hiszen hatalmas pórfelhő maradt az élboj mögött” — nyilatkozta Mani, aki az első ellenőrző pontnál (WP) nagyot esett. A navigációs rendszer megrongálódott, viszont ennél is rosszabb, hogy a pilóta a műtött vállára esett rá. „Felálltam és folytattam a versenyt, de alig 10 kilométer után meg kellett álljak, mert a kormányt sem tudtam fogni. Hosszú perceket vártam a motor mellett, hátha elmúlnak a fájdalmak, és akkor folytatni tudnám a versenyt. Viszont nem változott a helyzet, és kellett hívjam a helikoptert, hogy kivigyen a speciálisról — mondta a könnyeivel küzdve Mani. „Megpróbáltam a lehetetlent, már olyan közel voltam, hogy véghez vigyem célomat. De jövőre visszajövök a Dakarra, sokkal erősebb és motiváltabb leszek!”

„Köszönöm a családomnak, elsősorban feleségemnek a türelmét, és hogy mindenben támogat engem” — olvasható Mani bejegyzésében a hivatalos Facebook oldalán, majd köszönetet mondott támogatóinak – így az Autonet Importnak, amely tizedik éve támogatja a szatmári motorost –, a kolozsvári gyógytornászoknak, akik talpra állították és felkészítették a műtét után, a Román Motoros-szövetségnek, illetve barátainak, akik segítették felkészülésében.

Mani szombaton este érkezik meg Romániába, a repülője 22.10 órakor landol majd az otopeni-i Henri Coandă Nemzetközi Repülőtéren.

Eredmények

A Dakar-rali nyolcadik napja egyébként szétcincálta a versenyzők idegeit, és alaposan megrostálta a mezőnyt. A vezéráldozat a motoros éllovas Ricky Brabec volt, aki motorhiba miatt kényszerült a pálya szélére. A napot a címvédő osztrák Matthias Walkner (KTM) zárta az élen, az összetettben pedig újabb váltás történt: az ausztrál Toby Price (KTM) került az első helyre. A Malle Moto kategóriában továbbra is a holland Mark Tielemans vezet, és 45 perces előnyével vélhetően a végső sikert is elkönyvelheti.

Az autósoknál a Sébastien Loeb, Daniel Elena (Peugeot 3008) francia páros nyerte a mért szakaszt, azonban a Nasszer al-Attijah, Matthieu Baumel (Toyota Hilux) katari, francia kettős növelte előnyét az összetettben.

Ami a Szalay Balázs, Bunkoczi László (Opel Dakar Team) illeti, a magyar páros abszolút javuló tendenciát mutat – az eddigi legjobb részeredményét elérve a 18. helyen ért célba a szakaszon, az összetettben pedig egy helyet lépve előre a 21. pozícióból várhatták az utolsó versenynapokat.

A kamionosoknál az orosz Dmitrij Szotnyikov, Dmitrij Nyikitin, Ilnur Musztafin (Kamaz) trió volt a leggyorsabb a speciálison és az összetettben ismét élre állt.

A quadosoknál elkönyvelhető az argentin Nicolas Cavigliasso (Drag’On Rally Team) idei győzelme, míg az SxS kategóriában a chilei Francisco Lopez Contardo, Alvaro Juan Leon Quintanilla (South Racing Can-Am) kettős keddi szakaszgyőzelmével összetettben is az élre állt.

Csütörtökön tehát Limába ér a Dakar-rali 41. kiírásának a mezőnye. Már csak 359 kilométerre vannak Peru fővárosától, és 112 kilométer mért szakasz teljesítése után dobogóra állhatnak mindazok a pilóták, aki sikerrel teljesítették az elmúlt 10 nap alatt a közel 5000 kilométeres sivatagi száguldást.