×
2024. 04 24.
Szerda
György
10 °C
szitálás
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Egy fröccs a helyi politikusokkal

2016.08.29 - 18:11
Megosztás:
Egy fröccs a helyi politikusokkal

Vasárnap ismét lehetőség adódott kérdéseket feltenni a helyi politikusoknak, akik egy pohár fröccs mellett igyekeztek megoldásokat keresni a felvetett, többnyire személyes problémákra. A beszélgetésre a Kossuth-kertben felállított nagy sátorban került sor.

A Partiumi Magyar Napok keretében szervezett találkozón részt vett Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke, Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere, valamint a megyei és a városi tanács tagjai, több magyar intézményvezető. A beszélgetést Szénás Szabolcs moderálta, aki első kérdését Kereskényihez és Patakihoz intézte: melyek voltak a kampány nehézségei?

Kereskényi Gábor nem úgy gondol a kampányra, mint nehéz időszakra. A kampány nagyon jó alkalom volt arra, hogy felmérjék, mi a lakosság igénye. A nehézségek most jönnek, miután szembesült azzal, hogy mit vettek át. Szerencsére egy jó csapat alakult ki, van, kivel dolgozni, a munka elkezdődött, az eredmények ezután várhatóak.

Pataki Csaba arról beszélt, hogy két választás között vagyunk, jelenleg fél lábon állunk, most azon kell dolgozni, hogy a parlamentben is erősek legyenek. Megyei szinten és a települések szintjén sok új ember került be az önkormányzatokba, ezek többnyire szakemberek. Vannak olyan önkormányzatok, ahol elvesztette az RMDSZ a polgármesteri széket, egyes helyeken az RMDSZ hibájából, más helyeken más okok miatt. Jó az együttműködés a NDF-el és az MPP-vel, ezt a jó kapcsolatot a jövőben is meg akarják tartani. Sokan panaszkodnak az utak minőségére. A megyének nincs szerződése egyetlen útjavító céggel sem, mert a rossz közbeszerzési törvény miatt lehetetlen szerződést kötni. Nagy Szabolcs, Pataki Csaba kabinetfőnöke elmondta, hogy sem Kereskényi Gábor, sem Pataki Csaba nem pihent sokat a kampány után. A százezer lakosnál nagyobb városok közül Szatmárnémeti az egyetlen, amelyiknek magyar polgármestere van, Pataki Csabát pedig egyhangúlag választották meg a megyei tanács elnökévé. Nem az a cél, hogy a korábbi vezetés hibáit keressük, hanem az, hogy megtaláljuk a problémákra a megoldásokat.

Mivel szembesültek miután átvették a vezetést? — tette fel az újabb kérdést Szénás.

Pataki kiemelte, hogy Szatmár megyében az utak karbantartására harminckét milliós keretszerződés megkötésére van lehetőség, nagyon sok pályázó érkezett, ezek közül többen fellebbeztek, amíg tartanak a bírósági perek, nem lehet dolgozni. Az előző vezetés azzal kampányolt, hogy sok projekt készült, a valóság az, hogy még tervek sincsenek.

Kereskényi azt szeretné, ha Szatmárnémeti régi központja visszakapná polgári arculatát. Sajnos most nem úgy néz ki, mint ahogy egy cívis város központja kellene kinézzen.

Pataki megjegyezte, hogy négy éve nincs lezárva Szatmárnémetiben a régi hulladéklerakat. Ha az év végéig nem történik meg a végleges lezárás, a város és a megye is jelentős bírságra számíthat.

Többen panaszolták, hogy az utcák egyirányúsítása miatt megnehezedett a forgalom. A vezetők megígérték, hogy foglalkoznak a témával és igyekeznek kijavítani a hibákat.

Dr. Tallián Ferenc arra hívta fel a vezetők figyelmét, hogy nemcsak az utakkal vannak problémák, hanem az oktatással, az egészségüggyel és a kultúrával is. Több magyar orvost kellene hozni a megyébe. Nem magyarázat az, hogy azért mennek el az orvosok és a pedagógusok, mert alul vannak fizetve, a politikumnak az a feladata, hogy választ adjon arra a kérdésre: miért vannak alulfizetve. A képviselők megszavazták a saját pótnyugdíjukat, ez az ő lelkiismereti problémájuk, de a választók elvárnák tőlük, hogy évente egyszer beszámoljanak arról, hogy mi az, amit megszavaztak és mi az, amit nem.

Pataki Csaba a kérdésekkel kapcsolatosan elmondta, hogy az orvosokat pályázati úton alkalmazzák, ha csak román orvosok jelentkeznek, azokat kell felvenni. Romániában azért alacsonyabbak a fizetések mint a nyugat-európai országokban, mert itt nem elég hatékony a munka. (Ezzel lehetne vitatkozni: vajon mennyivel dolgozik kevesebbet a Dräxlmaier vagy a Zollner szatmárnémeti részlegén egy munkás mint a németországin?) A honatyáknak járó pótnyugdíj megszavazásával kapcsolatosan Pataki annyit mondott, hogy ő és Kereskényi nem ért egyet vele, de a frakció döntését nekik is figyelembe kell venni.

Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója azt szerette volna megtudni, hogy van-e esély arra, hogy a színház magyar és román tagozata különváljon. Kereskényi azt válaszolta, hogy erről elsőként a román tagozatot kell meggyőzni.

Krakkó Rudolf azt kérdezte, mikor lesz lehetséges, hogy az önkormányzatok és más intézmények elfogadjanak magyar nyelvű beadványokat és azokra magyar nyelven kapjanak választ? A kérdésre Ilyés Gyula vetési polgármester válaszolt. Jelenleg is lehet, de a magyar nyelven kiadott választ nem fogadják el sehol, ha nincs meg annak a román változata is. Ez viszont egy plusz munka, plusz személyzettel.

Megjelent egy küldöttség, melynek tagjai azt kérték, hogy a Royal Team zenekart is hívják meg rendezvényekre, ugyanis jelenleg nagyon háttérbe vannak szorítva, holott lenne igény az előadásaikra. Magyar Lóránd megígérte, hogy a jövőben odafigyelnek rájuk.

A fröccs mellett még hosszan el lehetett volna beszélgetni, bár nagyon sokan inkább az őket — nem a közösséget — érintő problémákat vetettek fel.