×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
9 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Egyhamar nem újul meg

2016.08.03 - 08:00
Megosztás:
Egyhamar nem újul meg

Hiába várták és remélték a mezőfényiek, hogy a falujuk és Nagykároly közötti pár kilométeres, jó ideje ementáli sajthoz hasonlító, megyei rangú útszakaszt felújítják — erre egyhamar nem kerül sor.

Tavaly decemberben az elkeseredett közlekedők hatalmas faágakat „ültettek” tiltakozásként az útszakasz krátereibe, remélve, hátha az „úttulajdonos” Szatmár Megyei Tanács végre betartja ígéretét és felújítja azt a pár kilométert. Az elmúlt évek alatt ugyanis ígéretekben nem volt hiány, s az akkori tanácselnök számtalanszor kijelentette: az útszakasz bekerült ilyen, olyan, amolyan útfelújítási projektekbe, a Helyi Fejlesztési Országos Programba (PNDL), sőt a munkálatokra — kijelentések szintjén — csurrant-cseppent is néha pár lej, csak épp a munkagépek nem jelentek meg a helyszínen. És még jó ideig nem is fognak — „köszönhetően” annak az elképesztő összegű, 100 millió eurós, 4 évre szóló útkarbantartási keretszerződési licitnek, amelyet a tanács volt vezetősége írt ki.

Nincs aki kátyúzzon a megyében

 

Mint arról már többször is beszámoltunk, a megyei tanács akkori vezetője év elején tetemes összegű, 100 millió eurós, négy évre szóló útkarbantartási keretszerződést írt ki licitre. Pataki Csaba jelenlegi elnök (akkor még szenátorként) többször is felhívta a figyelmet és rámutatott: a szerződési feltételek s főként az összeg nagysága miatt (ugyanis a 100 millió euróval arányosan kérik a referenciamunkákat és a szakmai tapasztalatot) csak kevés cég fog a versenytárgyalásra jelentkezni, és könnyen veszélybe kerülhet a megye útjainak karbantartása, javítása. S hogy hogyan kapcsolódik mindez a jelenlegi megyei tanácselnök Pataki Csabához és az új megyei tanácshoz? „Csak” annyiban, hogy július 26-án kellett volna megkössék a megyei utak karbantartásáról szóló keretszerződést a nyertes céggel — már ha lett volna nyertes. A versenytárgyalásra ugyan 12 konzorcium jelentkezett, de a közbeszerzési eljárás végén négy pályázó jelezte előzetes kifogásait, s közülük egy már hivatalosan is benyújtotta óvását az Országos Óváselbíráló Bizottsághoz (CNSC). „A törvény 20 napot ír elő az óvások hivatalos elbírálására, azaz 20 napot csúszik a szerződés megkötése és annak a lehetősége, hogy az útfelújítások megkezdődhessenek a megyében. És nagyon valószínűnek látom, hogy a többi cég is hivatalosítja a bizottságnál az óvását, ami sajnos újabb csúszásokat jelent. Próbáltunk közbenjárni az Országos Közbeszerzési Hatóságnál, és kieszközölni egy másik, gyorsított versenytárgyalást a sok helyen életveszélyes kátyúkra alapozva, de sajnos írásban, azaz hivatalosan elutasították a kérésünket, kötelesek vagyunk betartani a törvényben előírt menetet, azaz tétlenségre vagyunk kényszerítve” — magyarázza az áldatlan helyzetet Pataki, hozzátéve azt is: a szerződéskötés csúszása miatt nem lehet felújítani többek között a Nagykároly–Mezőfény szakaszt, valamint a Homoród felé vezető és számtalan más, rossz állapotban lévő utat sem. Öröm az ürömben, hogy az Országos Helyi Fejlesztési Program (PNDL) keretében megújuló utak munkálatai jól haladnak. „Mozgás van minden átadott építkezésen, s tárgyaltam minden kivitelezővel, hogy az érintett útszakaszok járhatóak legyenek a munkálatok időtartama alatt is, ez az ő külön felelősségük. És szegény ember vízzel főz alapon a már felmart aszfaltdarabokat — a helyi önkormányzatok együttműködésével — más gödrök betömködésére használják.”

 

Modern reptér lesz — lesz vajon adósság is?

 

Úgy tűnik, jövő hétre befejeződnek a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér megújítási munkálatai, és sor kerülhet a műszaki átvételre — a határidőcsúszás miatt azonban az Európai Unió nem téríti meg a felújításra idén elköltött több mint 30 millió lejes összeget. A megyei tanács saját forrásaiból 6 millió lejt költött a felújítás finanszírozására, a reptér pedig 25 millió lejes kölcsönt vett fel (a megyei tanács garanciájával) ugyanerre a célra. „A kormánytól várom a segítséget, hogy a kiesett EU-s támogatást a megye ne a saját költségvetéséből kényszerüljön fedezni. Ez ügyben már felkerestem a szállításügyi minisztériumot, hogy segítsen a pénz előteremtésében, a hónap végén pedig újra Bukarestbe látogatunk Bud kormánymegbízottal közösen — mert ha ez a 31 millió lejes mínusz Szatmár megye nyakán marad, akkor igencsak nehéz helyzetbe kerülünk” — mondja a tanácselnök, rámutatva arra is, hogy mind a kormánymegbízottal, mind Szatmárnémeti polgármesterével nagyon jó az együttműködés. „Megállapodtunk abban, hogy minden hétfőn összeülünk egy rövidebb-hosszabb, aktuális feladatokat érintő megbeszélésre, valamint közösen lobbizunk majd a nagyberuházásokkal, fejlesztésekkel kapcsolatosan Bukarestben. Eddigi tanácselnöki tapasztalatom alapján keserűen kell megállapítsam, hogy a megyei tanács intézményében a munkakapcsolatok vannak abszolút szétesve, nem dolgoznak csapatként együtt és a legmegdöbbentőbb, hogy a szakosztályok, valamint a tanács fennhatósága alá tartozó intézmények nem kommunikálnak egymással s ez nem könnyíti meg a munkánkat” — teszi még hozzá.