×
2024. 04 24.
Szerda
György
11 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Egyházi szüreti bált tartottak Ombodon

2015.10.26 - 12:00
Megosztás:
Egyházi szüreti bált tartottak Ombodon

Ombodon szinte száz éves hagyománya van a református egyház szüreti báljának. Szombaton is jól szerepeltek a csőszök és a csőszlányok, akik délután hívogattak, este pedig táncoltak.

Ombodon nagyon régi hagyományként tartják számon az egyházi szüreti bált. A református egyház már a múlt század elején szervezett szüreti mulatságokat, részben azért, hogy a betakarítás után a fiatalok, de az idősebbek is kikapcsolódjanak, találkozzanak, beszélgessenek, a fiatalok számára lehetőség adódjon a kapcsolatteremtésre, másrészt amiatt, mert a bál bevételét az egyház javára ajánlották fel, az egyháznak pedig mindig kellett valamit építenie, fejlesztenie, javítania. A kommunizmus éveiben az egyházi szüreti bált betiltották, csak az 1989-es változások után indult újra. Azóta minden év őszén megrendezik. A fiatalok népviseletbe öltöznek, lovasszekérre ülnek és énekelve járják be a község falvait, úgy hívják az embereket a bálba. Este a kultúrotthonban gyülekeznek a résztvevők. A fiatalok a kultúrotthont feldíszítik, elkészítik a szőlőlugast, így várják a bálozókat. Jobb Domokos helyi lelkész elsőrendű feladatának az igehirdetést és a lelki építést tartja, de emellett sokat foglalkozik a közösségformálással és a hagyományőrzéssel is. Néptánccsoportot működtet, melyben szívesen vesznek részt a fiatalok, bár nem könnyű megszervezni a próbákat, hiszen a fiatalok egy része már dolgozik valahol, a nagyobb része pedig iskolába jár és sokan elég későn érnek haza.

Szombaton a fiatalok, miután bejárták a község falvait, a kultúrotthonban fogadták a bálozókat. A csőszök és a csőszlányok előadták a csősztáncot, ami most is, mint minden évben, nagy siker volt. Nem csak az előadásmód nyerte el a résztvevők tetszését, hanem a néptáncosok viselete is. A szőlőlugast nagyon őrizték a csőszök és a csőszlányok, ha valakit szőlőlopáson értek, azonnal megbüntették, a büntetést helyben ki kellett fizetni, a bírságok révén pedig gazdagodott az egyház kasszája. A másik bevételi forrást a tombola jelentette. Cégek és magánszemélyek tombolatárgyakat ajánlottak fel, melyeket kisorsoltak. Közben szólt a zene, beindult a tánc és hajnalig tartott a mulatság.

 

Elek György