×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Egyre fárasztóbb a Bamako — de kitartanak

2020.02.11 - 17:46
Megosztás:
Egyre fárasztóbb a Bamako — de kitartanak

Egy autós szatmári csapat már hazatért, a többiek viszont folytatják, pontosabban folytatnák útjukat a Budapest–Bamako-ralin. Guineában azonban emberáldozatokat követelő tüntetések vannak, ezért a kormány nem tudja garantálni a mezőny biztonságát.

 Az utolsó marokkói táborból, Dakhlából jelentkezett az elmúlt hétvégén Czikai Éva elismert szatmári mesterfodrász, aki férje, Dan Fabian oldalán egy Renault Megane II Cabrióval vágott neki a Budapest–Bamako-ralinak.

Mint ismeretes, a Czikai, Fabian duó egy népes szatmári csapat tagjaiként vállalta a kalandot. Január végén Szatmárról indultak, és csupán néhány nap állt a rendelkezésükre, hogy Európát elhagyva a marokkói Marrákesbe érkezzenek. „Európában többnyire autópályán mentünk, de már láttunk néhány versenykocsit, amelyeket az útszélre lehúzva javítottak — üzente Czikai Éva. — Fárasztó három európai nap után autópályán folytattuk az utunkat Marrákesig. Így sikerült egy szabadnapot összehozni a rajt előtt, amikor egy utolsó műszaki ellenőrzést is megejtettek a fiúk.”

Hasznosan telt a szabadnap a népes marokkói városban, többek között az Yves Saint Laurent Múzeumot és Parkot látogatták meg. Este egy igazi berbervacsorán vettek részt. „Kicsit az ezeregy éjszaka meséi világában éreztük magunkat. Csak pozitívan tudott mindenki erről az estről beszélni” — számolt be róla a mesterfodrász. Nem hagyhatták ki a Jemaa El-Fnaa piacot sem, amely napközben kígyóbűvölők, hennatetováló művészek, árusok kedvelt helye, míg éjszaka bárányból készült ételeket és frissen facsart narancslevet kínálnak itt. „Óriási élmény volt. Természetesen megkóstoltuk az ételt is, nagyon ízletes volt, és senkinek nem lett semmi betegsége utána.”

Ezután viszont kezdődött a kaland. Az út az Atlasz-hegységen keresztül nagyon látványos volt. „A téglavörös szín minden formájában megjelent a szerpentines útvonalon, 2000 méter feletti magasságban. A települések házfalai is ezekből a kőzetekből épültek, így teljesen beleolvadnak a természetbe.”

A hegyeken túl alacsonyabb, kavicsos, kopár vidék fogadta a mezőnyt. „Egyre kevesebb emberrel találkoztunk. Elég nehéz terepen mentünk, az autó alját is sokszor megütöttük. Itt nehezebben találtunk szálláshelyet is, ezért már nem is sikerült, hogy egy helyen aludjon a szatmári csapat.”

Az első éjszaka után viszont az egyik szatmári csapat feladni kényszerült a versenyt. Az Ovidiu Pop, Tasi Tamás, Darius Belbe, Cristian Osan alkotta négyesnek már a szatmári indulás előtti napok is izgalmasak voltak, hiszen a kalandra felkészített autójuk, egy Nissan Pathfinder meghibásodott, ezért egy Mercedes márkájú gépkocsit két nap alatt építettek át és készítettek fel a Bamakóra. Az autó viszont nem bírta a ritmust, így a srácok már hazatértek.

„Minél szárazabb és melegebb a terep, annál inkább csoportba tömörülünk, ami nagyobb biztonságérzetet ad. Kocsiból elég kellemes az utazás. Három napig leeresztett kocsitetővel jöttünk, de egy adott pillanatban azon gondolkodtam, hogy a karavánok miként bírtak gyalogosan, hónapokon keresztül menni ebben a melegben, ebben a kavicsrengetegben. Nagyon félelmetes lehetett. Mi a negyedik nap után már nagyon elfáradtunk ebben a melegben” — folytatta Czikai Éva.

A fáradtságot vélhetően nem csak a meleg okozza, hanem a táj is jelentősen hozzáteszi a maga részét. A mesterfodrász elmondta, hogy kilencórás út alatt két városon hajtottak keresztül, a kavicsot pedig lassan felváltja a homok. „Már nagyon várom a homokdűnés részt” — tette hozzá a „hajszobrász”, aki elárulta, hogy péntek este bungalókban aludtak az Atlanti-óceán partján.

„A motorosok bírják a legjobban a kalandot. Ők elsőként mennek el a táborból, és utolsónak érnek vissza, de mosolyogva érkeznek meg. Most már a kontinens belseje irányába térünk, Mauritániába érkezünk, de nem számítunk sima beutazásra. Biztonság szempontjából ez a legbizonytalanabb ország” — mondta Czikai Éva.

Nem voltak gondok Mauritániában, sőt, a Budapest–Bamako mintegy 600 fős csapata megérkezett a szenegáli St. Luisba. Viszont csak most kezdődnek a gondok. A hvg.hu beszámolója szerint az esemény főszervezője még nem tudja, hogy milyen biztonságos útvonalon folytathatják útjukat Sierra Leone felé, amely a verseny célállomása.

A guineai kormány hétfőn este jelezte a Budapest–Bamako szervezőinek, hogy a rali az előzetes megállapodás ellenére nem haladhat át az ország második legnagyobb településén, Labén — tudta meg a 24.hu.

A 200 ezer lakosú városban az elmúlt napokban az elnök elleni tüntetések kezdődtek, amelyek ezután utcai összecsapásokká fajultak. Nem hivatalos hírek szerint a tüntetések emberéletet is követeltek.

A Budapest–Bamako-rali történetében ez az első eset, hogy egy kormány nem tudja garantálni a résztvevők biztonságát — mondta a 24.hu-nak Szabó Gál András. A verseny főszervezője hozzátette, hogy a guineai kormány azt ígérte, ezer katonát mozgósít a rali védelmére, de még nem tudni, hogy a csapat milyen biztonságos útvonalon folytathatja útját a célállomás, Sierra Leone felé.

Az említett négyest leszámítva a többi szatmári folytatja a kalandot: a Czikai, Fabian kettős, Szilveszter Márton, Rácz Szabolcs, Nagy Krisztián és Makkai Attila, továbbá Bora Attila, Kádas Csaba és Călin Maier autókkal, kisbusszal vannak úton (utóbbiak az egyik nap kicsit lefaragtak a távból, miután találtak egy rövidítést), míg Oláh László, Vajda Loránd és Teleki Béla motorkerékpáron teljesítik a több mint 8000 kilométeres afrikai kalandot.

Pesek Attila