×
2024. 04 24.
Szerda
György
12 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Egyre jobb a Dobrán készült borok minősége

2019.03.25 - 14:49
Megosztás:
Egyre jobb a Dobrán készült borok minősége

Tizenhat bormintából három kapott arany-, tizenegy ezüst- és kettő bronzérmet a szombaton megrendezett dobrai borversenyen. A Dobra Wine pincészet szerepelt a legjobban.

Szombaton a dobrai közösségi házban rendezték meg az idei borversenyt, amelyen a helyi szőlősgazdák és borkészítők mérettették meg a boraikat. Az 1989-es változáskor Dobrán már-már kihalóban voltak a szőlősök, csak kis mennyiségben lehetett találkozni háztáji magántermő szőlőkkel, mára viszont hatalmas, nemes szőlőkkel telepített dombokon érlelt szőlőkből készítik a borokat. A szombati borversenyre tizenhat mintával neveztek be (kilenc fehér-, hat vörösbört és egy rozét), ebből tíz borminta a Dobra Wine pincészetből, három Szűcs Endre, kettő Bodor Zoltán és egy Szendrey István szőlőséből származik. A zsűri — Serli Csilla, Bányai Zoltán és Cristian Jurgestean — döntése alapján három borminta kapott aranyérmet, tizenegy ezüst- és kettő bronzérmet. Aranyérmes lett a Dobra Wine fehér muskotálya és a vörös cabernet sauvignonja, valamint Szűcs Endre fehér bakator és járdovány házasítása.

Serli Csilla értékelésében elmondta, hogy nagyon meglepte a dobrai borverseny. Furcsának találta, hogy a dobrai borászok csak ilyen kevés bormintát neveztek a versenyre, de a benevezett borok nagyon jók voltak. Volt egy nagyon jó házasítás (járdovány és bakator), ezek kihalóban lévő fajták, de így keverve egy unikumnak számító nedű jött létre. A fehérborok kategóriájában volt egy édes bor, ami szintén különlegesnek számít. Nagyon sokan azt tartják, hogy az édes bor nem számít férfias bornak. Ennek a bornak magas volt ugyan a cukortartalma, de egyensúlyban volt a sav, ami nagyon jól fenntartotta; elmondhatjuk, hogy ez egy igazi desszertbor. A gasztronómiában nagy szükség van ezekre a borokra. A vörösborok kategóriájában is volt néhány kiváló nedű. Serli Csilla hangsúlyozta, hogy ez volt az első év, amikor a borversenyen nem volt hibás bor. Szerinte ez annak az eredménye, hogy a borkészítők minden évben sokat tanulnak, és odafigyelnek a lényeges dolgokra. Ami meglepő volt, hogy sokkal több fehérborral neveztek be, mint vörössel, ami Dobrára eddig nem volt jellemző.

Az okleveleket Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke és Leiher Géza, a Szatmári Szőlőhegyek Egyesület elnöke adta át.

 

 

Elek György