×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
8 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Egyre népszerűbbé válik a szakoktatás

2015.10.27 - 09:10
Megosztás:
Egyre népszerűbbé válik a szakoktatás

Jelentősen nőtt az elmúlt években a szakiskolai osztályokba jelentkező fiatalok száma. Sorin Cîmpeanu szaktárcavezető szerint országszerte közel 50 ezren tanulnak szakmát — négyszer többen, mint 2012-ben. Szatmár megyében is nőtt a szakmát tanulók száma.

Úgy tűnik, a Szatmár megyei diákok és szüleik egyre inkább felismerik és elfogadják a szakképzés fontosságát, azt, hogy jó szakemberekre mindig szükség van. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a 2012/2013-as tanév óta folyamatosan nő az igény bizonyos szakmák iránt Szatmár megyében is, amióta pedig ismét hároméves szakképzésben vehetnek részt a fiatalok, megugrott a szakiskolákba iratkozók száma. Egy év alatt is jelentős volt a növekedés: míg az elmúlt, 2014/2015-ös tanévben 551 diák tanult szakmát az általános iskola befejezését követően, addig az idei tanévben a számuk 776-ra nőt — tudtuk meg Gál Gyöngyi helyettes főtanfelügyelőtől. Van is igény megyénkben a jó mesteremberekre, a Szatmár megyei vállalkozások, gyárak az olyan fiatal munkaerőt keresik a piacon, akik energikusak és valóban értenek a szakmájukhoz.

A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség az idei tanév beiskolázási tervének elkészítése előtt kikérte a megyebeli cégek, vállalatok véleményét is, így az igényeket felmérve hirdették meg a 2015/2016-os tanév szakosztályait. Nem kevesebb, mint 39 osztály közül választhattak a nyár folyamán a fiatalok, 21 román tannyelvű és 18 magyar tannyelvű osztály szerepelt a kínálatban. Ezek közül az elmúlt hónapban 30 indult be: 17 román és 13 magyar tannyelvű osztály. Mint kiderült, az erdész, a hegesztő, a gumi- valamint műanyagipari gépkezelő szakot egyáltalán nem sikerült beindítani, de néhány iskolában nem volt igény a lakatos, az autóbádogos és autófestő szakma iránt sem.

A legnagyobb népszerűségnek a mechanika szakok — például autószerelő — bizonyultak: az I. C. Brătianu Műszaki Líceumban, az Unio-Traian Vuia Műszaki Líceumban, az Elisa Zamfirescu Műszaki Líceumban, a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Műszaki Líceumban, az avasfelsőfalui Ioniţă G. Andron Műszaki Líceumban, a sárközújlaki George Bariţiu Műszaki Líceumban és a turci Anghel Saligny Műszaki Líceumban is sikerült betölteni a meghirdetett helyeket. A fafeldolgozói szakok közül, a meghirdetett 6 és fél osztályból 4,5-öt sikerült betölteni, a tervezett 5,5 textilipari osztály közül 3,5 indult be, de az esztétika-borbély-fodrász-manikűrös-pedikűrös — és az élelmiszer-ipari szak is népszerűnek bizonyult.

Hogyan tanulnak szakmát?

„Minden szakközépiskola partnerségben áll egy vagy több céggel, gyárral, így a fiatalok nem csak az iskolában, hanem a vállalkozások székhelyein is gyakorlatoznak” — magyarázta Adriana Dîngă szakoktatásért felelős tanfelügyelő. A hároméves szakképzés gyakorlati része lépcsőzetesen épül fel: kilencedik osztályban a megszokott elméleti órák mellett a műhelyekben, valamint öt hetet az adott iskola partnercégénél töltenek el a diákok gyakorlattal, tizedik osztályban már hetente két praktikájuk van a fiataloknak és több mint két hónapot, kilenc hetet töltenek el a partnercégnél a szakma kitanulásával, tizenegyedik osztályban pedig heti három napon át gyakorlatoznak a fiatalok és több hétig praktikáznak a partnereknél. „Egyre több Szatmár megyei gyár rendelkezik utolsó generációs, performáns gépekkel, eszközökkel, javulnak a munkakörülmények. A fiatalok nem csak láthatják ezeket a gépeket, de meg is tanulják kezelni tizenegyedik osztály végére, és azt is megtapasztalják a több hetes gyakorlati időszakok alatt, hogy milyen egy munkahely, milyen dolgozni” — tette hozzá a szaktanfelügyelő.

Támogatás és továbbtanulás

A szakmát tanuló fiataloknak havonta 200 lejes ösztöndíj jár a három év alatt, de a partnercégek is gyakran buzdítják az arra érdemes diákokat támogatással. Van olyan cég, amelyik a gyakorlati időre fizetést ad a diákoknak, de természetesen munkaruhát is biztosítanak nekik és a szállításukat is megoldják.

Azoknak, akiknek valóban tetszik a szakma, amit elsajátítanak a három év alatt, a legtöbb partner állást is szokott ajánlani, ha viszont a fiatal folytatni akarja a tanulmányait, az sem jelent gondot. A legtöbb tanintézményben nem csak szakiskola, hanem elméleti oktatás is zajlik, így a fiatalok visszairatkozhatnak és leérettségizhetnek. „Egy szakma elsajátítása remek alap lehet az életben, a hároméves szakképzést követően pedig folytatni is lehet a tanulmányokat. Olyan diákunk is volt már, aki a szakiskola elvégezését követően elhelyezkedett a partnercégnél, ahol viszont támogatták abban, hogy a munka mellett leérettségizzen. A fiatal azóta nem csak érettségi oklevelet szerzett, de egyetemet is végzett, jelenleg pedig vezető beosztásban dolgozik” — mondta Adriana Dîngă, akitől azt is megtudtuk, hogy a hiedelmekkel ellentétben nem csak a gyengébb diákok tanulnak szakmát. A 2015/2016-os tanévre való felvételin sokan magasabb jeggyel jutottak be szakiskolába, mint elméleti líceumokba.

Megyénkben ráadásul nem csak a nyolcadikosoknak, hanem azoknak a fiataloknak is lehetőségük van szakmát tanulni, akik elméleti líceumban végeztek: több tanintézmény biztosít ugyanis posztlíceumi képzést megyénkben. Magyar tannyelven a Szatmárnémeti Református Gimnáziumban az előkönyvelői szakot, a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban pedig az egészségügyi asszisztensi és a gyógyszerészeti asszisztensi szakot lehet ingyenesen elvégezni.

Népszerűsíteni kell

„Úgy érzem, még nagyobb hangsúlyt kell fektessünk a szakoktatás népszerűsítésére, mint az előző években. A szakoktatásban részt vevő diákok növekvő száma azt mutatja, hogy változik egy kicsit a mentalitás: kezdik megérteni a szülők és a diákok, hogy szakmát tanulni jó” — magyarázta a szaktanfelügyelő, aki abban is bízik, hogy a korábbi évekkel ellentétben, a VII. és VIII. osztályos diákok számára, a lehetőségeikhez mérten, a műhelytanárok is szerveznek majd látogatásokat gyárakba, cégek székhelyeire, hogy a fiatalok megismerkedhessenek a különböző szakmákkal. Ezek mellett természetesen a tanév folyamán nem maradnak el a népszerűsítő akciók: a Mesterségek Hete rendezvénysorozat, a nyílt napok és a középiskolai börze sem.

Bumbuluţ Krisztina