×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Egyre több a tüdőgyulladásos megbetegedés

2016.12.14 - 11:02
Megosztás:
Egyre több a tüdőgyulladásos megbetegedés

Bár járványról még nem beszélhetünk, de hétről hétre nő a tüdőgyulladással regisztrált fertőzöttek száma Szatmár megyében. Puskás Csaba szatmárnémeti családorvos a betegség megelőzése érdekében néhány jó tanácsot ajánlottt olvasóink figyelmébe.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság (DSP) hetente közzétett adatai szerint megyénkben hétről hétre növekszik a tüdőgyulladással és egyéb felső légúti megbetegedésekkel regisztrált betegek száma. Az elmúlt héten csak a vírusos megfázással kezeltek száma több meghaladta a 800 esetet a megyében, míg a tüdőgyulladással kezelt betegek száma 350-nél is több volt.

Nemcsak a közegészségügyi hatóság, de a családorvosok is kérik a lakosságot, hogy figyeljenek oda jobban egészségükre, és legyenek körültekintőbbek a betegségek megelőzése érdekében.

Puskás Csaba családorvos szerkesztőségünk kérésére a tüdőgyulladás terjedéséről, a betegség tüneteiről, lefolyásáról, illetve az ellene való védekezésről beszélt.

Elsősorban cseppfertőzés útján, de ugyanúgy gombás és vírusos úton is terjed a betegség. Ezek függvényében különböző klinikai képet lehet felállítani, ám a kezelés sok esetben mégis a beteg életkorától is függ. Nem mindegy, hogy gyermek, egészséges felnőtt vagy egy gyengébb, idősebb szervezet kapja meg a betegséget.

Leggyakrabban a Pneumococcus nevű baktérium terjedésével alakul ki a tüdőgyulladás, amelynek tünete hidegrázás, láz, nehéz légzés, szúró mellkasi fájdalom, rossz közérzet, barnás színű köpetürítés. Fontos tudni azt is, hogy a tüdőgyulladás általában egy felső légúti fertőzéssel kezdődik, sőt, sok esetben éppen abból alakul ki, a tüdőhólyagocskák gyulladásával, melynek következtében savószerű folyadék fog képződni. A kialakult gyulladást az orvosok sztetoszkóppal is könnyen felismerik, ugyanis ilyenkor a légzés egy jellegzetes hanggal párosul. Mindennek ellenére ajánlott egy röntgenfelvétel készítése is, amely által valóban igazolást nyer az előzetes orvosi diagnózis.

Továbbá fontos, hogy amennyiben a tüdőgyulladás felső légúti fertőzéssel is jár, először arra szedjen kezelést a beteg, majd mindenképpen kezdje meg a tüdőgyulladásra felírt antibiotikumos kezelést.

A családorvos továbbá kihangsúlyozta azt is, semmiképpen se vegyünk kézbe mi magunk betegségünk kezelését, sőt, tüdőgyulladás gyanújával azonnal forduljunk háziorvosunkhoz, aki a jelentkező tünetekből kiderítve a tüdőgyulladás fajtáját, célzott kezelést tud ajánlani számunkra. Így történhet a kezelés tablettákkal, injekcióval, esetleg indokolt esetben kórházi körülmények között.

Puskás Csaba elmondta, hogy az antibiotikum felfedezése előtt a tüdőgyulladás halálos betegségnek számított, viszont mára nagyon jól kezelhető. Ennek ellenére ma is fokozottan veszélyes lehet a gyerekekre, az öregekre, illetve az operált, legyengült vagy fekvő betegekre, akiket csak keveset vagy egyáltalán nem forgatnak.

A visszaesés lehetősége is fokozott veszélyeket hordoz, ezért célszerű a betegség elkerülésére törekedni, főleg ilyenkor, hideg időben, amikor sokkal könnyebben el is lehet kapni a tüdőgyulladást.

A családorvos a betegség megelőzése érdekében egy megfelelő életmód folytatását javasolja. A dohányzás és az alkoholfogyasztás fogékonnyá tesz a tüdőgyulladásra, főként azért, mert az immunrendszert is gyengítik. Helyettük fontos a rendszeres mozgás, helyes táplálkozás és a vitaminok állandó pótlása, lehetőleg természetes körülmények között, zöldség és gyümölcsfogyasztás által. Ugyanakkor nagyon fontos a kézmosás. Úgy étkezés előtt, mint közösségben való tartózkodás után.

Az újszülöttek számára Pneumococcus ellen védőoltás ajánlott, amelynek összetevői az agyhártyagyulladás ellen is védik a csecsemőt, ugyanakkor ezt az oltást 55 év fölött meg lehet ismételni.

Fontos, hogy a betegség hordozói próbáljanak ilyenkor otthon maradni, kerülni barátaik, kollégáik, illetve más emberek társaságát. Amennyiben pedig valamelyik családtagnak van tüdőgyulladása, érdemes gyakran szellőztetni a lakást, hogy a még egészséges családtagok ne lélegezzék be a fertőzött levegőt. Ugyanakkor a beteg családtag, ha teheti aludjon külön helyiségben, illetve a tüdőgyulladás ideje alatt kerülje a családtagokkal való testi érintkezést.

A DSP adatai szerint az elmúlt héten összesen 357 tüdőgyulladásos esetet regisztráltak, közülük 36-an 1 év alatti gyermekek, 66-an 2–4 év közöttiek, 75-en 5–14 év közötti fiatalok, 55-en 15–49 év közötti felnőttek, 80-an 50–64 év közötti felnőttek, illetve 45-en 65 év feletti idősek.

Bajnai Botond