×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Egyszerűbb lett a segélyek kérelmezése

2017.01.05 - 09:00
Megosztás:
Egyszerűbb lett a segélyek kérelmezése

Egyszerűsödött az állam által folyósított szociális juttatások kérelmezésének a módja, az intézkedéstől a bürokrácia csökkenését várják a törvényalkotók. Az igénylők és hivatalnokok életét egyaránt megkönnyítő törvény alkalmazási útmutatója még nem jelent meg.

Az állam a szegénység visszaszorítása érdekében három fajta szociális juttatással támogatja a rászorulókat. A törvényben foglaltak szerint az igénylők életkörülményeit veszik figyelembe a segély(ek) odaítélésekor vagy elutasításakor az erre hivatott személyek: a kérelmező és családja jövedelmét, a különböző ingóságaités ingatlanait be kell vallania az igénylőnek. Szociális segélyt a 416/2001-es törvény értelmében kapnak a rászorulók, országszerte (a 2016-os októberi adatok szerint) 240 078 jogosult szerepelt a nyilvántartásban, az említett hónapban 67 570 990 lej segélyt folyósított az állam. Egy másik támogatási fajta a családi pótlék, melyet a 277/2010-es törvény értelmében kapnak a jogosultak. Tavaly októberi adatok szerint összesen 262 619 család részesült ebben a segélyben, akkor 42 049 977 lejt folytósítottak a rászorulóknak. Egyre kevesebb személyt érintő segélyezési forma a téli idényre kérhető fűtéstámogatás, amelyet a 70/2011-es sürgősségi kormányrendelet szabályoz. A mostani fűtési szezonban (2016. november 1. és 2017. március 31. közötti időszak) 636 256 jogosult van országszerte.

Kevesebb papír kell

Bár még nincs alkalmazási útmutató a törvényhez, azt már tudni lehet, hogy eddig a három fajta szociális segélyre három különböző dossziét és a hozzá tartozó igazolásokat, fénymásolatokat kellett leadni az önkormányzatok szociális osztályain, azaz körülbelül 52 dokumentumot kellett összegyűjteni, 7–9 intézménytől. Az eljárás egyszerűsödésének köszönhetően egy dossziét kell majd összeállítani a segélykérelemhez, ehhez legfeljebb 15–17 dokumentum szükségeltetik. Az új rendelkezésekhez fűzött elvárások közé tartozik az is, hogy a szociális szférában dolgozók és szociális munkások munkaideje is hatékonyabban lesz kihasználva, ugyanis a dossziék mennyiségének csökkenése lényegesen kevesebb feldolgozandó anyagot és terepmunkát jelent majd a továbbiakban a területen dolgozók számára is. Könnyebb lesz a szociális segélyt igénylők helyzete is: eddig ugyanis háromhavonta igazolást kellett kérniük a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökségtől, és leadniuk azt az önkormányzat szociális osztályán, amit januártól már nem kell megtenniük, mert ezentúl az intézmények közötti együttműködés leegyszerűsíti a segélykérők adatainak időszakos ellenőrzését. Az adóhivatal szerepe is hatványozottabban előtérbe kerül majd, ugyanis a segélyt igénylők által tett nyilatkozatok és a kitöltött nyomtatványokban közölt adatok valódiságát az adóhivatal is ellenőrzi majd.

Igazságosabban járnak el

A családi pótlék köztudottan az a segélyezési forma, amellyel a gyermekek iskoláztatását akarja serkenteni az állam, ezért amennyiben egy gyermek igazolatlan hiányzásokat halmoz fel, a családtól megvonták a pótlékot, akkor is, ha például a többi testvérének nem volt igazolatlan hiányzása. A 2015-ös esztendőben 56 773 gyermekről volt szó, ami összesen 20 716 családot érintett igen kellemetlenül országszerte. Az új rendelkezés már igazságosabb, ugyanis ha egy diák 20 vagy annál több igazolatlan hiányzást produkál egy szemeszterben, csak a csellengőtől vagy rosszabb esetben iskolaelhagyótól vonják meg az anyagi támogatást, a család többi gyermeke számára továbbra is hiánytalanul fogják utalni a pénzt. Arra is volt példa, hogy a diák ugyan nem gyűjtött össze húsznál több igazolatlan hiányzást a félév során, de hanyagolta a tanulást s évismétlőre bukott. Mostantól, ha a diák évismétlőre bukik, abban az esetben, ha folytatja a tanulást, s elkezdi az új tanévet, újra jogosult a családi pótlékra ugyanúgy, mint testvérei. Sőt, akik 20 vagy annál több igazolatlan hiányzást halmoztak fel egy szemeszterben, de új tanévet kezdenek, szintén igényelhetik a családi pótlékot. Lényeges újítás az is, hogy legyen szó a fentebb felsorolt bármelyik segélyről, ezentúl egyetlen iskolai ösztöndíjat sem számítanak bele a család jövedelmébe.

Karikás Enikő