×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Egyszerűsítik az örökbefogadást

2015.09.24 - 14:42
Megosztás:
Egyszerűsítik az örökbefogadást

Komoly, sokszorosan „átrágott” érzelmi döntést követő jogi aktus az örökbefogadás, melyet még nehezebbé tettek az eddigi hosszú procedúrák – 2016–tól jelentősen egyszerűbb lesz a folyamat.

 

A napokban elfogadott és jövő év elején életbe lépő törvénytervezet egyik érdekes újdonsága, hogy az örökbefogadó szülő(k)nek lehetőségük nyílik majd egy 90 napos, úgynevezett alkalmazkodási szabadságra is kétévesnél nagyobb gyermekek esetében — kétéves kor alatt ugyanis a gyermekgondozási segély és a gyermeknevelési támogatás szabályai érvényesek. A friss jogszabály szerint több határidőt is lerövidítenek, ami jelentősen megkönnyíti az örökbefogadó szülő(k) dolgát, hiszen ők leggyakrabban azt sérelmezték, hosszadalmas procedúrák sorát kell végigjárniuk, míg végre magukhoz vehetik az állami gondozásból kikerült gyermeket. Például a bírósági fellebbezési határidőt a jelenlegi 30-ról 10 napra csökkentik majd, az első tárgyalás időpontjára pedig az örökbefogadási kérvény regisztrálásától számított 15 napon belül kerülne sor. Szintén az örökbefogadók előnyére válik, hogy amennyiben a gyermek bíróságra beidézett vér szerinti szülei egymás után kétszer hiányoznak a tárgyalásról, a bíróság a gyermeket örökbe fogadhatónak nyilvánítja. Hasonló döntést hozhat a bíróság azokban az esetekben is, ahol a gyermek biológiai szülei vagy rokonai bár kijelentik, hogy nem óhajtanak a gyermekkel törődni, utólag mégis megtagadják a gyermek örökbefogadásához szükséges nyilatkozatokat.

Egy másik jelentős újítás, hogy amennyiben a hatóságok 6 hónapon belül nem találják meg az elhagyott gyermek szüleit, illetve vérrokonait (a negyedik fokig bezárólag), elindítható az örökbefogadási eljárás. Ráadásul az új jogszabály eltörli a csak két éves időtartamra szóló „örökbe fogadható” minősítést a gyermekek esetében — az örökbefogadás pillanatáig, vagy ennek hiányában 14. életévének betöltéséig a gyermek örökbe fogadható, ezt a státuszt nem kell kétévente újra és újra megállapítani.

Lecsökkentenék a határidőt a nemzetközi örökbefogadások tekintetében is, így, ha a törvény életbe lép, a jelenlegi két év helyett az örökbefogadási kérvény benyújtásától számított egy éven belül is engedélyezhetik a gyermek végleges külföldre távozását.

 

4060 örökbe fogadható gyermek

 

A tavalyi év végén az Országos Örökbefogadási Nyilvántartásban (RNA) 4060 örökbe fogadható gyermek volt regisztrálva, akik közül 548-an még nem töltötték be második életévüket, 1063-an három és hat év közöttiek, 2140-en hét és tizenhárom év közöttiek, 309-en pedig már kiskamaszok, tizenhét éves korig. A több mint 4000 gyermekből 811-en valamilyen szellemi vagy fizikai fogyatékossággal élnek és 1000 gyermeknek van még legalább egy, szintén örökbe fogadható testvére. Az RNA összegzéséből kiderül az is, hogy csak a tavalyi évben 1213 gyermeket „felejtett” különböző egészségügyi intézményekben biológiai anyjuk — 738-at világrajövetelüket követően a szülészeteken hagytak, 441-et a kórházak gyermekosztályain, 41-et pedig más kórházi osztályokon.

Szatmár megyében a gyermekvédelmi igazgatóság tavaly 48 örökbefogadó személy ellenőrzését kezdte meg, 68 esetben indította el az örökbefogadási folyamatot és a gyermekotthonokban, nevelőszülőknél, árvaházakban lévő gyermekek közül 39-et nyilvánított örökbe fogadhatónak. A már jó ideje zajló örökbefogadási folyamatok során 25 gyermeket adtak át az örökbefogadó szülő(k)nek és 22 örökbefogadási procedúrát zártak le véglegesen, azaz 22 gyermek már családja teljes jogú tagja lett.