×
2024. 05 08.
Szerda
Mihály
14 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Együtt még több jót tudunk tenni

2019.02.21 - 15:19
Megosztás:
Együtt még több jót tudunk tenni

Romániából egyedüliként tagja az Unum Omnes Katolikus Férfiak Világszervezetének az idén 18 évessé vált szatmárnémeti Szent József, a munkás Katolikus Férfiak Szövetsége. A világszervezetnek ráadásul szatmári alelnöke van Koczinger Tibor személyében.

Idén vált nagykorúvá a Szent József, a munkás Katolikus Férfiak Szövetsége. Ezelőtt 18 évvel egy maroknyi férfi alapította meg a szatmári férfiszövetséget, bevallásuk szerint azon nagy múltú ősök nyomán, akik egykor Szatmáron katolikus legényegyletet működtettek. Ugyanakkor szerte Magyarországon is különböző formában meg lehetett és lehet találni a keresztény férfiak egyesületi tömörüléseit. 18 évvel ezelőtt a szatmári férfiak is szükségét érezték egy olyan helynek, ahová jó elmenni, ahol jó találkozni hasonló gondolkodású emberekkel, akiknek igényük van arra, hogy megerősödjenek. „Egy amolyan edzőtábor, ami hónapról hónapra megismétlődik, előadásokkal, beszélgetésekkel, illetve a találkozók közötti egyéb akciókkal, amelyek a katolikus férfiak a világban való jelenlétének a megerősítését is szolgálják” — fogalmazott Koczinger Tibor, a helyi férfiszövetség ügyvezetője, illetve a világ minden tájáról hasonló szervezeteket tömörítő, vatikáni székhelyű Unum Omnes Katolikus Férfiak Világszervezetének alelnöke.

A férfiszövetség vallja, hogy a katolikus férfi tevékenyen segít a rászorulóknak, az egyedülálló magatehetetleneknek vagy családoknak abban, hogy orvosolják az adódó technikai gondokat, mert sok családban nem biztos, hogy van egy olyan férfikéz, amelyik éppen tud segíteni.

Az elmúlt 18 év során a csoport létszáma nem különösen változott, körülbelül 50 fővel lehet számolni folyamatosan, igaz, vannak olyanok, akik elköltöznek, meghalnak, eltávolodnak, viszont mindig volt generációs utánpótlás is. Csatlakoznak idősebb, éltesebb személyek is, de számos fiatal férfi is tagjává válik a szövetségnek.

„Soha nem a mennyiséget, hanem a minőséget tartottuk elsőrendűnek, mint ahogy a jelszavunk mondja: Jót tenni, még jobb lenni. Éppen ezért célunk, hogy minden tagunk életébe elhozzuk a változást, hiszen minden férfi, ha nem is beszél róla, szeretne jobb lenni: felismerni azt, hogy miben kell változtasson, hogy jobb legyen, szolgálni tudjon a családban, a társadalomban” — magyarázta Koczinger.

A férfiszervezet kezdettől fogva a római katolikus püspökség beleegyezésével és jóváhagyásával működik, önálló, jogilag bejegyzett szervezetként. A szervezet létrejötte külföldi mintákon alapszik. Bár a megalakulására csak 2001-ben került sor, már 1995-től voltak törekvések, amikor többen megismerkedtek számos, Európában működő hasonló szervezettel. Koczinger elmondása szerint mivel a férfiak állítják, hogy nehezen tudnak időt szánni munkán és családon kívüli tevékenységekre, lassan született meg, úgyszólván hatévnyi vajúdás után alakulhatott meg a Szent József, a munkás, Katolikus Férfiak Szövetsége néven létrejött szervezet.

„Sokan gondolják úgy, hogy ez egy hobbi, viszont állítom: nem az. Mi úgy gondoljuk, hogy ha hiányzik is egy-egy délután egy pár órára a férj, az apa a családból, ez a család javára kell hogy szolgáljon. Ez az a hely, ahová hívjuk a férjeket, az apákat, a nagyapákat, mert ez az a hely, ahonnan a család egy jobb férjet, egy jobb apát fog visszakapni” — fogalmazott.

A férfiszövetség érdeklődésének középpontjában az áll, hogy mit is tehetnek egymásért és másokért. Az ima kötött és nem csak kötött formája jótékonyan hat. Hálát kell adni a családért, a munkáért és akár minden rosszért is, amely segít annak felismerésében, hogy holnaptól jobb emberré kell válni. A tapasztalatok egymással való megosztása is segítően hat a közösségen belül.

A 18 éve működő szatmári férfiszövetség két évvel a megalakulása után, 2003-ban csatlakozott az Unum Omnes Katolikus Férfiak Világszervezetéhez, amelynek jelenleg is az egyetlen romániai tagja.

„A szatmári szervezet nem egy nemzeti szövetség, ahogyan más országokban van, éppen ezért keressük más hasonló szervezetekkel is a kapcsolatot Romániában, hogy akár egy országos ernyőszervezetet is létrehozhassunk. Ez egy nagy kihívás, mert nem csak a magyar anyanyelvűek körében lenne kívánatos, hanem egy nemzeteket áthidaló ernyőszervezet lenne az igazán méltó Romániához, amennyiben egy keresztény országnak nevezzük. Számos, számunkra példaként szolgáló férfiszervezet működik akár Magyarországon is, de Ausztriában, Németországban, Olaszországban és Franciaországban vannak az igazán nagy közösségek” — magyarázza Koczinger, aki az Unum Omnes képviseletében meghívást kapott a férfiszövetségek éves találkozójára, ami ezekben a napokban zajlik Németországban, Passauban.

 

Az Unum Omnesről

 

Az Unum Omnes Katolikus Férfiak Világszervezete más és más módon mutatkozik meg, mert más és más igények mentén alakultak köré a férfiközösségek.

Van, ahol családi közösségként működik, mint például a Katolikus Férfi Akció Olaszországban vagy Argentínában, viszont van, ahol lovagrendek formájában működik, mint az Amerikai Egyesült Államokban vagy Írországban. Afrikában erősen népi építkezésű közösségekről van szó, és igencsak nagy tömegeket mozgatnak meg, mert ez az a hely, ahová a keresztény férfiak szívesen mennek találkozókra, zarándoklatokra, imaeseményekre, akár családtagjaikkal közösen.

Folyamatosak a kihívások, más és más jelzések érkeznek a világ különböző pontjairól, hogy éppen mit tartanak olyan témának, amiben a többi tagszervezetnek a segítségére számítanak.

Európában egyértelmű, hogy az elvándorlás az egyik legfőbb probléma, ez pedig a legtöbbször az anyagiak miatt történik meg. Sok esetben az elvándorlók számításai nem jönnek be, terveik derékba törnek, és emiatt hazatérnek. Viszont kevesen vallják ezt be, pedig hazatérve segítségre szorulnak.

„Segítséget kell nyújtanunk számukra a visszailleszkedésben, ki kell tárjuk előttük kapuinkat, és segítő kezet kell nyújtanunk feléjük” — fogalmazott Koczinger.

Máshol a paphiánnyal van a probléma, Nyugat-Európában a kiüresedő templomokról, az elsoványodó közösségekről beszélnek, aminek köszönhetően plébániai közösségek szűnnek meg. Hiányzik a kellő motiváltság és a kellő párbeszéd; az Unum Omnes pedig az egyik olyan hely, ahol párbeszédet lehet szorgalmazni, nem számít, hogy nagy vagy kis szervezetről van szó, ha gond van, el kell mondani és megfogalmazni egy igényt, amiben a szövetség segítséget nyújthat.

A legelső igény az ima. Így jött létre a szatmári közösség javaslatára a férfiak imája is, sőt, szintén szatmári javaslatra került elfogadásra és megállapításra a keresztény férfiak napjának dátuma is, amelynek március 19-ét, Szent József ünnepét választották.

Végezetül Koczinger Tibor elmondta, hogy úgy a világszervezet, mint a helyi férfiszövetség nagy jelentőséget tulajdonít a fiúnevelésnek is, fontos a következő generációval való foglalkozás. Különböző apa-fiú programok, táborok szervezése révén törekszenek arra, hogy az elvetett magok termő talajra találva, eredményesen növekedjenek az ifjakban, a katolikus férfiak szellemiségét továbbvezetve általuk.

 

 

Bajnai Botond