×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
14 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Külföld

Ékessége Nagykárolynak az új óvoda

2018.09.09 - 19:14
Megosztás:
Ékessége Nagykárolynak az új óvoda

A nagykárolyi óvoda egyike annak a 150 új létesítménynek, amelyek felépítését a 38,5 milliárd forintos Kárpát-medencei óvodafejlesztési programban vállalta a magyar kormány.

 

Rohamtempóban épült fel a Nagykároly-kertvárosi Református Egyházközséghez tartozó új, nagykárolyi magyar óvoda. Az intézmény a magyar állam közel 200 millió forintos támogatása révén épülhetett fel, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület közreműködésével. Az óvoda működtetése a nagykárolyi önkormányzat fennhatósága alatt történik, ez áll abban a protokollszerződésben is, amelyet a legutóbbi gyűlésükön a nagykárolyi tanács tagjai is elfogadtak.

Az akkor elfogadott tanácsi határozat értelmében a 2-es Számú Református Parókia (a Nagykároly-kertvárosi Református Egyházközség) ingyenesen használatba adott a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatalnak egy épületrészt az épülő Kálvin Központban. A vasárnap átadott épületrészbe már át is költözött az 5-ös Számú Napközi két csoportja, s a gyermekek már itt kezdik az új tanévet.

A nagykárolyi közösség 49 évig használhatja majd ingyenesen az oktatási intézmény számára adományozott épületrészt. A napközi 40 gyereknek biztosít helyet, 730 négyzetméteres, belső udvarral, játszótérrel és a szülők számára kialakított parkolóval is rendelkezik.

„A magyar kormány támogatásának köszönhetően a teljes anyagi fedezet rendelkezésünkre állt az óvoda építéséhez. Az óvodaépítési ötletünk nem volt új keletű, hiszen legalább 15 éve érlelődő gondolata a gyülekezetünknek. Akkor egy olyan elképzelés volt, amely egy kétcsoportos óvoda indítására vonatkozott. Mi lemondtunk erről, mert tapasztalataink szerint a Kálvin-központ kisebb méretben is kiszolgálja a gyülekezet közösségi igényeit, viszont amikor a KREK közvetítésével megkaptuk az ajánlatot, hogy mégis építsük meg az óvodát, nyilván igent mondtunk a lehetőségre. Állami támogatású óvoda ez, amely a református egyház épületében működik, s emiatt lesz az elnevezésében is a református óvoda megjelölés. Két óvodai csoport működik itt: kicsi-középső és középső-nagy korcsoport szerinti elosztásban. A kiscsoport indulásához mi gyűjtöttük össze a gyermekeket, míg a másik csoport az 1-es napköziből érkezik majd a megállapodásunk értelmében” — mondta Tolnay István esperes, kertvárosi lelkipásztor az óvodaátadás ünnepségen.

„Öröm látni, hogy nemcsak az idősebbek, hanem az ifjak és az átadásra kerülő óvodánk apróságai is eljöttek erre az ünnepi alkalomra” — mondta a házigazda esperes, aki nem mulasztotta el megköszönni azt a rengeteg segítséget, amit a templom- és óvodaépítéshez eddig kaptak.

A gyülekezet erőn felüli segítsége, Magyarország kormánya, a helyi és megyei vezetőség támogatása, vállalkozók, cégek, magánszemélyek tették lehetővé azt, hogy áll az épületkomplexum. A magyar kormány és az egyházkerület összefogásának eredménye a vasárnap átadott új óvodaépület, amely egy olyan megvalósult álom, amit korábban anyagi erőforrások híján felfüggesztettek. Végül mégis elkészült, s a gyermekeket egy olyan óvoda várja, melyben minden megfelel az uniós elvárásoknak. Felszerelt tantermek, amelyeket hálóteremmé alakíthatnak, korszerű étkezde, felszerelt konyha, illemhelyek, mosdók, udvar és rövidesen játszótér is várja majd az apróságokat.

Forró László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) főjegyzőjének igehirdetését követően az ünneplő gyülekezet tagjai, kiegészülve a meghívottakkal, átvonultak az óvoda épületéhez, ahol sor került az átadási ceremóniára.

A szalagátvágást megelőzően beszédek hangzottak el, amelyek zöme az együttműködést, a nemzetek békés együttélését hangsúlyozta.

Magyarország kormányának üdvözletét tolmácsolta a vasárnapi ünnepi rendezvényen dr. Grezsa István, Kárpátalja fejlesztéséért és a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programért felelős miniszteri biztos.

„Egy magyar író egyszer azt mondta, hogy nagy ellenség ellen nagy lelket kell növeszteni. Nekünk itt, a Kárpát-medencében három fő ellenségünk van: az egyik az elfogyás réme, a demográfia, a második a könnyebb megélhetés lehetőségével csábító gazdasági emigráció, a harmadik az asszimiláció” — kezdte beszédét dr. Grezsa István.

A magyarországi politikus üdvözlő beszédében örömmel szólt arról, hogy egy héten belül ez a második olyan, az anyaország határain kívül, a magyar állam támogatásával megvalósított óvodaépület, amely átadásra került. Erdélyi szinten ez az első, s a magyar politikus arról is szólt, hogy vélhetően hamarosan újabbak követik.

„A felvidéki Rimaszombat után Nagykároly a második olyan állomás, ahol a református álmok találkoztak a magyar kormány óvodaépítési álmaival. Ma egy új óvodát adunk át, egyikét annak a 150 magyar óvodának, amelyeket a magyar kormány épít szerte a szomszédos országokban. Jelképes az, hogy a félig kész templomból jövünk ide, és a félig kész Kálvin-központból avathatjuk ezt az óvodát, hiszen a reformátusság immár ötszáz éve elválaszthatatlan része a magyar kultúrának és a nemzeti önazonosságnak. A gyermekek itt találkoznak először intézményes keretek között a magyar anyanyelvvel, a magyar mesevilággal s ezen a páratlanul gazdag mesevilágon keresztül a magyar kultúrával. Ez a mostani új óvoda együtt a többi épülővel, illetve a 450 megújulásra váró magyar óvodával egyúttal azt is jelképezi, hogy Magyarország egyre biztosabb pontja a Kárpát-medencének és Európának, és évről évre egyre erősödik. Természetes, hogy ha nekünk otthon több forrásunk van, abból részeltetni kívánjuk a határokon kívül élő magyar közösség tagjait is. Ez az erősödés nem a velünk együtt élő Kárpát-medencei népek rovására történik, hiszen a 21. században folyamatosan ki kell nyújtanunk kezünket a velünk élő nemzetiségek irányába, hogy közösen építsük fel az új Kárpát-medencét és az új Kelet-Európát. Ezért külön megköszönöm a főtanfelügyelő úrnak, hogy jelenlétével megtisztelte ezt az átadási ünnepséget. Bizakodom abban, hogy jó magyarokat és jó adófizető román állampolgárokat nevelnek majd ebben az óvodában. Mi egységes magyar nemzetben gondolkodunk a Kárpát-medencében, mert határoktól függetlenül meggyőződésem, hogy a haza akkora, amekkora szenvedéllyel szolgáljuk. Köszönjük a KREK-nek, a Nagykároly-kertvárosi Református Egyházközségnek, a nagykárolyi önkormányzatnak és Romániának, hogy együtt avathatjuk ezt az óvodát. Ha Isten velünk, kicsoda ellenünk?” — zárta beszédét dr. Grezsa István miniszteri biztos.

Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke a megvalósítás sikeréről, az együttműködés fontosságáról beszélt. A megyei tanácselnök külön megdicsérte az egész nagykárolyi közösséget, a kertvárosiakat, az önkormányzatot, mindazokat, akik hozzájárultak az óvoda létrejöttéhez.

„Amikor a nagykárolyiak azt mondták, hogy ők lesznek az elsők, akik létrehozzák az első magyar óvodát, akik az intézményi hátterét is megteremtik — az ebben való együttműködésért külön köszönet a főtanfelügyelő úrnak és csapatának —, akkor egy kicsit hitetlenkedve néztük a határidőket. Most azt mondjuk: le a kalappal a nagykárolyiak előtt! Büszke vagyok arra, hogy országos viszonylatban Szatmár megyében került átadásra a magyar kormány által támogatott első óvoda. Ehhez kellett az egyházkerület is, de azt mondhatom, hogy segíteni csak azt lehet, aki úgy áll hozzá, ahogy önök. Gyerekek, büszkék lehettek arra, hogy egy ilyen közösség tagjai vagytok, és remélem, hogy nemsokára a központ többi részének végleges átadásán is itt állhatunk, mindegy, hogy milyen időjárási körülmények között. Itt leszünk, itt maradunk, itt akarjuk a gyermekeinket jó református magyar emberként fölnevelni” — mondta a megyei tanácselnök.

Călin Durla Szatmár megyei főtanfelügyelő is jelen volt az ünnepségen. A tanügyi szakember arról beszélt, hogy mennyire fontos momentuma a megyei oktatásügynek ennek az intézménynek a létrejötte.

„Az új óvodába járó gyermekek hétfőn ebben a szép, modern épületben kezdik el a tanévet. Köszönet mindenkinek, aki kivette a részét a beruházás megvalósulásából, legyen szó akár logisztikai, akár más jellegű teendőről. A gyermekekre fordított anyagi beruházás a jövőt érintő befektetés, és ezt felismerte a megyei tanács csapata is, hiszen sokat áldoz az oktatásügyre. A gyermekek képzése érdekében végrehajtott beruházás ékes bizonyítéka ez az óvodaátadás is, hiszen egyházi úton indult el, s mégsem a templom befejezése élvezett prioritást, hanem az óvoda elkészülte” — mondta Durla.

A főtanfelügyelő hozzászólásában a miniszteri biztos által elmondottakra is felelt. Mint mondta, Nagykárolyban ugyanazokkal a gondokkal küzdenek a magyarok és a románok is, kivételt talán az asszimiláció képez, jegyezte meg a főtanfelügyelő. Durla szerint Szatmár megyében a románok, magyarok és németek példaértékű egyetértésben élnek együtt.

„Köszönetemet szeretném kifejezni Kovács Jenő polgármesternek, a nagykárolyi városvezetésnek, illetve az itteni oktatási intézmények vezetőinek, elsősorban azért az előremutató látásmódért, amit a városi iskolák fejlesztése tekintetében jellemzi őket”— mondta zárásképpen a főtanfelügyelő, aki sok sikert kívánt az új iskolai évhez is.

A főtanfelügyelőt Kovács Jenő polgármester követte a hozzászólók sorában.

„Hogy őszinte legyek, örülök is és el is keserít a mai nap. Örülök, mert ez itt a város legszebb óvodája, s elkeseredek, mert a tíz nagykárolyi óvodából egy sem óvodának épült eddig a városban, ezt kivéve. A többi az átalakításokat követően vált óvodává. A kormány nem sokat költött erre, s talán az önkormányzat sem eleget. Ez egy nagy hiba. Megragadnám az alkalmat, hogy megköszönjem a magyar államnak, amiért pénzt és időt áldozott arra, hogy új óvoda épülhessen Nagykárolyban. Ugyanakkor szeretném megnyugtatni a nagykárolyiakat, hogy itt egy együttműködés jött létre a nagykárolyi önkormányzat és a református egyház között. Jobban mondva a tulajdonjog és minden az egyházé, de ugyanúgy, mint a Kalazanci iskola esetében, ez az óvoda is az önkormányzat fennhatósága alatt működik” — mondta Kovács.

Az épületátadást jelképező szalagátvágást követően a jelenlévők megtekinthették az elkészült óvodát, az itt tanuló gyermekek és szüleik megismerkedhettek a pedagógusokkal, valamint megkereshették saját, névre szóló szekrényüket is.

Tőtős Tímea