×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
14 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

„Életemmel védem az életet”

2019.03.01 - 08:00
Megosztás:
„Életemmel védem az életet”

A Polgári Védelem Napját ünnepelte a Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség is bemutatókkal, előléptetésekkel és különféle díjátadásokkal — nem mellesleg 8500 lejt gyűjtöttek a részteleki családnak.

A mai polgári védelmi szervezetek, a légvédelmi egységek Európa legtöbb országában, így Romániában is az első világháború után jöttek létre. Nálunk 1933. február 28-án fogadták el a hatósági légvédelem kiépítésére vonatkozó jogszabályokat és II. Károly királyi rendelettel hozták létre a polgári védelmet azzal a céllal, hogy védelmet biztosítsanak a lakosságnak az esetleges háborús, de főként légi támadások esetén. Hét évtized múltán, 2004-ben létrehozták az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőséget, mely a Polgári Védelem Parancsnokságát és a Katonai Tűzoltóság Felügyelőségét egyesítette — azóta az új felügyelőség koordinálja az összes vészhelyzeti akciót országos és megyei szinten, azaz: feltárja a vészhelyzeteket, tájékoztatja a lakosságot az esetleges veszélyek bekövetkeztéről, felkészíti őket a védekezés módjára, riasztja a lakosságot, készen áll a mentési bevetésre, segédkezik a katasztrófa utáni állapotok helyreállításában és mentesíti a terepet a háborúból megmaradt lőszerektől és fegyverektől. Bár az elmúlt évtizedek során a polgári védelmi szolgálatnak többször változott a neve, de a lényeg mindig ugyanaz volt: megszervezni a lakosság védelmét a természeti csapások, katasztrófák, robbanások, gázszivárgások, légi támadások alkalmával.

A 86. évfordulóhoz ért intézmény arra törekszik, hogy óvja az emberi életet, az anyagi és környezeti javakat és tájékoztassa a lakosságot, hiszen a kellőképpen felkészült lakosságot nem érhetik váratlanul a kellemetlen események, megteszi a szükséges óvintézkedéseket. Tegnap a Szatmár megyei Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség székhelyén tárt kapukkal fogadták az érdeklődőket, a díszteremben tartott ünnepség keretében pedig Dan-Paul Iamandi országos főparancsnok ünnepi gondolatainak tolmácsolását követően az 1970-es szatmári árvízre és az 1977-es bukaresti földrengésre pillantottak vissza, Románia jelenkori történelmének két legnagyobb katasztrófahelyzetére, melyek mentési-helyreállítási munkálatai példa nélküli erőfeszítést és összefogást eredményeztek. A rendezvény négy tiszt előléptetésével, illetve a felügyelőség és a különböző Szatmár megyei intézmények között megrendezett sportvetélkedőkön elért eredmények kihirdetésével és a díjak átadásával folytatódott. S hogy a tűzoltók számára a mentés és az önzetlen segítés nem csak nyolcórás munka, hanem életforma, azt mi sem igazolja jobban, minthogy a pár héttel ezelőtt szó szerint földönfutóvá vált, hétgyermekes részteleki család számára (akiknek otthona egy elektromos rövidzárlat miatt égett porig) több mint 8500 lejt gyűjtöttek össze, és az új házba való beköltözéskor is minden gyakorlati tennivalóban (meszelés, fertőtlenítés, bútorszállítás stb.) segítik őket.

 

Szabó Kinga Mária