×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
12 °C
zápor
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Életfogytiglani büntetésre is ítéltek

2016.02.26 - 10:47
Megosztás:
Életfogytiglani büntetésre is ítéltek

Hét éve senkit nem ítéltek életfogytiglani börtönbüntetésre a szatmári bírák — tavaly viszont a szüleit különös kegyetlenséggel meggyilkoló, gyöngyi férfit élete végéig a rácsok mögé küldték.

 

A törvényszéki elnök, Nilda Preda Târnoveanu, Remus Nemeş bíró, a büntetőjogi osztály elnöke és Mihai Ciorcaş bíró, az osztály alelnöke ismertette csütörtökön a Szatmár Megyei Törvényszék 2015-ös tevékenységét. Az évértékelőből kiderült, hogy tavaly az intézmény bírói összesen 29 258 ügyet tárgyaltak — ami 25%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban — ezekből 8929 ügy még az előző évekből maradt meg, 20 329 eset pedig „újnak” számított.

Tekintve, hogy a törvényszék 200 alkalmazottja közül 58 bíró, a tavalyi esztendőben átlagban 630 különböző ügyön dolgozott egy-egy bíró, és pozitív változás az előző évekhez képest, hogy a tavalyi év végén mindössze két bírói állás volt betöltetlen Szatmárnémetiben. Tavaly a törvényszék bírái 8726 ügyet zártak le, pontosabban ennyi ítélet született: 3174 a polgári perek, 4832 a közigazgatási és adóügyi perek, 720 pedig a büntetőjogi perek esetében. A többi értelemszerűen marad az idei esztendőre, illetve — fellebbezések esetén — folytatódhat. Jelen pillanatban 582 olyan ügy van, amely kevesebb mint hat hónappal ezelőtt kezdődött. A hat hónap és egy év közötti ügyek száma 472, az egy évnél idősebbeké pedig 949, és 243, már régóta húzódó esetben megszüntették az eljárást.

Az évértékelőn az is kiderült, hogy egy polgári per átlagosan 230 nap alatt, egy büntetőjogi per 64 nap, kiskorúkat vagy családon belüli helyzeteket érintő ügyek 93 nap, közigazgatási, pénzügyi ügyek 278 nap, kereskedelmi ügyek 191 nap alatt, míg a csődvédelmi kérelmek-eljárások 433 nap alatt oldódnak meg.

Amint azt Ciorcaş bíró elmondta, ez már a 2014-ben életbe lépett „új” Büntető Törvénykönyv alkalmazásának második éve és az új jogszabályoknak „köszönhetően” jelentősen csökkent az ügyek száma, sokkal gyorsabb a per lefolytatása, és hamarabb születnek meg az ítéletek. S az ítéletekkel kapcsolatban kiemelte azt is, hogy a törvényszék bírái 2009 óta, azaz hét éve nem ítéltek senkit tényleges életfogytiglani börtönbüntetésre, tavaly azonban a szüleit különös kegyetlenséggel meggyilkoló, 36 éves, gyöngyi Nagy Marcel esetében ezt az ítéletet hozták, mondhatni példás gyorsasággal: a férfi május 24-én, pünkösdvasárnap éjjelén követte el szörnyű tettét, az ítéletet pedig október 19-én hirdették ki. Néha azonban a Büntető Törvénykönyv és a törvénykezés túl elnéző a kiskorú bűnelkövetőkkel szemben, ha pedig azok még a 14. életévüket sem töltötték be, egyáltalán nem minősülnek büntethetőknek, kövessék el akár a legsúlyosabb tetteket is — sajnos ilyen esetre is volt példa tavaly Szatmár megyében, amikor ősszel Mikolában három kamasz vert agyon egy 81 éves nénit, és a tettesek közül a legkisebbet, aki 13 éves volt, törvényileg semmiképp sem lehetett felelősségre vonni.

Ciorcaş összefoglalójából kiderült az is, hogy tavaly — az elmúlt évekhez képest jelentősen kevesebb esetben, 28 személy ellen adtak ki letartóztatási parancsot, közülük 11 ellen emberölés, gyilkosság vagy gyilkossági kísérlet volt a vád; 6 személy ellen bűnözői csoport létrehozása és cigarettacsempészés volt a vád (valamennyien ugyanabban az ügyben szerepeltek); öt személyt adócsalás miatt tartóztattak le, és szintén ugyanannak az ügynek voltak mindannyian a szereplői; négy személy ellen kábítószer-kereskedelem, két személy ellen pedig embercsempészés vádja miatt adtak ki letartóztatási parancsot. A bíró érdekességként megemlítette azt is, hogy három személy ellen per közben adtak ki letartóztatási parancsot, mivel a vádlottak nem tartották be a bírósági felügyelet keretében előírt feltételeket.

Szabó Kinga Mária