×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
4 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Elfogadták Günthner javaslatát

2012.06.20 - 16:01
Megosztás:
Elfogadták Günthner javaslatát

Június 19-én a Szenátus szakbizottsága elfogadta Günthner Tibor szenátornak a nyugdíjtörvény módosítására vonatkozó javaslatát.

 

Günthner Tibor RMDSZ–es szenátor még márciusban egy sokakat érintő törvénymódosítási javaslatot nyújtott be a szenátus asztalára. Az egyetemi és a sorkatonai éveket csak részben ismerik el a jelenlegi nyugdíjtörvényben, amit Günthner méltánytalannak tartott, hiszen így azok kerülnek hátrányos helyzetbe, akik öt–hat évig egyetemen tanultak azért, hogy tudással és szakmai ismeretekkel végezzék munkájukat, vagy akik kötelező sorkatonai szolgálatot végeztek. A törvény a katonai éveket nem vette figyelembe, mintha azt önként, szórakozásból vállalták volna azok, akik sorkatonai szolgálatot végeztek. Jelenleg a nyugdíjkorhatár a nőknél 63, a férfiaknál 65 év, azok mehetnek rendes nyugdíjba, akik bizonyítani tudják, hogy 35 ledolgozott év van mögöttük. Ebben az esetben az egyetemet végzettek többsége rendelkezik a 35 ledolgozott évvel, itt az okoz elégedetlenséget, hogy az öt vagy hat egyetemi évnél évente az átlagbér huszonöt százalékát teszik hozzá a ledolgozott évekhez, ami kevesebb mint a minimálbér, tehát négy egyetemi év tesz ki egy ledolgozott évet.

 

Módosító javaslat

 

Günthner törvénymódosító javaslatában az állt, hogy a 25 százalékot emeljék 50 százalékra. Nagyobb problémát okoz ez a helyzet azok számára, akik korkedvezményes nyugdíjat kérnek. Ebben az esetben nem veszik figyelembe az egyetemi éveket és a sorkatonaságot, így ők ezzel a lehetőséggel nem élhetnek. Ezt a hátrányos helyzetet szeretné megszüntetni Günthner, mivel egyre több munkahely szűnik meg, amikor az ötven felettiektől próbálnak megszabadulni a munkaadók, ezért kényszerülnek sokan arra, hogy az előrehozott nyugdíjazásukat kérjék. Tegnap a Szenátus szakbizottsága elfogadta a javaslatot, ami remélhetőleg rövid időn belül a plénum elé kerül elfogadásra, hogy az mielőbb törvényerőre emelkedjen.

Elek György