1USD = 4.59 RON

Elhunyt a pályán összeesett Dianamo-játékos

2016.05.07 - 00:37

Péntek este 26 éves korában egy szívmegállás után elhunyt a Bukaresti Dinamo kameruni származású játékosa, Patrick Ekeng.

26 éves korában szívmegállás miatt hunyt el a kameruni Patrick Ekengnek, a Dinamo kameruni középpályása. A labdarúgó pénteken, az FC Viitorul elleni bajnoki mérkőzésen csereként lépett pályára a Dinamo – FC Viitorul mérkőzés 63. percében, és a 70. percben esett össze a kezdőkörben. A meccsre delegált egészségügyi személyzet azonnal a pályára futott, de a mentőautó csak később, majdnem három perccel később jött fel a játéktérre. A televíziós felvételeken nem vehető látható, hogy defibrillátort, vagy oxigénmaszkot használna az orvos az újraélesztéshez, egy perc után viszont hordágyra emelték és Bukarest egyik sürgősségi kórházába szállították. Itt mintegy 80 percig küzdöttek az életéért az orvosok, de sajnos nem jártak sikerrel.

A mérkőzést a játékos kórházba szállítása után folytatták, a vendégek egyenlítő gólja a történtek után esett (3–3).

A rendőrség is nyomoz

A rendőrség eközben megkezdte a nyomozást az ügyben. Sajtóhírek is megerősítik, hogy az Ekenget kórházba szállító mentőautó felszerelése nem volt alkalmas az ilyen esetek ellátására. A Dinamo orvosa azonban cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint a futballista nem kapott volna szakszerű ellátást a pályán. „Az első dolog, amit tehettünk, hogy megtisztítjuk a légutakat, valamint szívmasszázst alkalmazunk” — mondta Liviu Batineanu csapatorvos.

A helyszíni beszámolók azonban azokat az információkat erősítik meg, hogy a stadionban, illetve a mentőautóban nem voltak felkészülve az ilyen súlyos esetekre. Emanuel Roșu újságíró arról számolt be a Twitteren, hogy Fabrice Muambát, a Bolton korábbi játékosát 2012 márciusában 15-ször élesztették újra a pályán defibrillátorral a kórházba szállítás előtt, míg Ekenget egyszer sem.

Az újságíró állítását erősítheti meg a bukaresti sürgősségi kórház orvosa is, aki pénteken 23.45 órakor jelentette be a tragikus hírt. Elmondta ugyanis, hogy a pácienst úgy vették át, hogy azon nem végeztek el azelőtt semmilyen életmentő műveletet.

Az ügy kapcsán a Román Labdarúgó-szövetség rendeletet adott ki, hogy a divíziós meccsek megfigyelőinek kötelező ezután személyesen meggyőződni róla, hogy a stadionnál levő mentőautó fel van szerelve defibrillátorral. A mérkőzések szervezési szabályzatában kötelezővé van téve, hogy teljes felszereltségű mentőautó legyen a stadionban a meccs ideje alatt, de úgy tűnik, egyesek félvállról veszik ezeket az előírásokat. A hétvégén például olyan fényképet közölt a liga2.ro hírportál a Bukaresti Rapid együttes hazai mérkőzéséről, amelyen egy kék, hétköznapi személygépkocsi látható, és ennek oldalára egy fehér színű, piros kereszttel ellátott kendő volt rádobva. „Egy teljes felszereltségű mentőautó is van a stadionnál, de az nem hagyhatja el a helyszínt, ha nincs egy másik mentő a stadionban. Ezért így oldjuk meg a helyzetet, ha a mentőautónak sürgős esetben el kell szállítani valakit a stadionból” — mondta a honlap riporterének Dănuţ Perjă, a Rapid csapatmenedzsere. Nincs ez másként Szatmáron sem. Múlt héten, amikor megsérült Claudiu Băican, a SMURD küldött egy mentőautót a stadionhoz, amely vállsérüléssel elszállította az Olimpia kapusát a kórházba. Így egy teljes felszereltségű mentőautó a meccs helyszínén maradhatott.

A Dinamo szurkolói egyébként a tragédia másnapján a stadionban kifeszítettek egy transzparenst, melyen az „Üresség a szívünkben” felirat olvasható.

A kétszeres kameruni válogatott játékos a legutóbbi idényben 14 spanyol bajnoki mérkőzésen lépett pályára az akkor még élvonalbeli Córdoba színeiben, és egy gólt szerzett. Januárban szerződött a Dinamohoz, 11 mérkőzésen egy alkalommal volt eredményes, a Steaua elleni bajnokin talált be.

A Dinamónál nem ez volt az első ilyen eset. A csapat korabeli kapitánya, Catalin Hîldan szintén mérkőzés közben lett rosszul és halt meg 2000 októberében. 1993-ban, a Dinamo egykori kiváló focistája, Michael Klein a Bayer Uerdingen játékosaként szintén a pályán halt meg.