×
2024. 05 11.
Szombat
Ferenc
8 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.28 RON
Nagykároly

Előadás a vizes élőhelyek védelméről

2017.02.04 - 15:39
Megosztás:
Előadás a vizes élőhelyek védelméről

A Vizes Élőhelyek Világnapjáról Nagykárolyban is megemlékeztek a kis környezetvédők.

A Nagykárolyi Elméleti Líceumban működő Pro Terra Ökoklub tagjai Menţiu Gabriella földrajztanárnő irányításával előadást hallgathattak meg és saját ismereteiket is elmondhatták azon a találkozón, melyet a világnap kapcsán szerveztek.

„Külön öröm számunkra, hogy líceumunk filológia szakra járó kilencedikesei ennyire érdeklődnek a környezetvédelem iránt. Az osztály diákjainak jelentős része már korábban is foglalkozott a környezetvédelemmel, és nagyon aktívan kiveszik részüket az iskolánk ökoklubjának programjaiból. Most épp a Vizes Élőhelyek Világnapja alkalmából beszélgettünk. A kivetítéssel színesített előadásunkat követően a gyerekek is hoztak képeket azon vizes élőhelyekről, amiket ők ismernek, amerre ők jártak” — mondta Menţiu Gabriella.

Az iráni Ramsar városában 1971. február 2-án fogadták el az ún. ramsari egyezményt, amelyben a biológiai sokféleség megőrzése érdekében a kormányok felelősséget vállaltak a vizes élőhelyek védelméért. Az egyezmény állandó bizottsága 1996 októberében megtartott 19. találkozóján hivatalosan is elfogadta, hogy minden év február 2-a a ramsari egyezmény aláírásának emlékére a Vizes Élőhelyek Világnapja legyen, ami lehetőséget nyújt mind az aláíró kormányoknak, mind a társadalmi szervezeteknek, illetve az állampolgároknak, hogy kisebb-nagyobb akciókkal hívják fel környezetük figyelmét a vizes élőhelyek értékeire, védelmére, az erőforrások bölcs használatára.

Az egyezmény célja a vizes élőhelyek megőrzésnek elősegítése és ehhez megfelelő jogi, intézményi, együttműködési keretek biztosítása. A vizes területek erőforrásainak hasznosítását olyan módon támogatja, hogy azok ökológiai jellegét ne befolyásolják, tehát a rövid távú kizsákmányolás helyett a hosszabb távú, fenntartható hasznosítás a célja.

Jelenleg a 168 tagállam több mint 2100 vizes élőhelye szerepel ezen a listán, a legtöbb helyszínnel az Egyesült Királyság, a legnagyobb területű vizes élőhellyel pedig Kanada rendelkezik. Romániában 19 ramsari övezet van, ezek közül a legnagyobb a különleges védettséget élvező Duna-delta bioszféra-rezerváció, de ide tartozik a brăilai kis sziget, a Maros medre (Arad környékén), a Techirghiol-tó, a Vaskapu, a Comana természetvédelmi területek, az Olt és a Duna, valamint a Zsil és Duna találkozási övezetei stb. Ezek közül a legnagyobb a Duna-delta bioszféra, ahol 580 000 hektár terület áll védelem alatt. Ez volt az első olyan élőhely, amelyet 25 évvel ezelőtt sikerült bejegyeztetni a ramsari egyezmény által védett övezetek jegyzékébe. Az említett 19 ramsari övezet mintegy 1 200 000 hektár.