×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
16 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Első fokozatú karanténállapot

2017.06.09 - 09:00
Megosztás:
Első fokozatú karanténállapot

A román-ukrán határ közelében felbukkant afrikai sertéspestis miatt a legmagasabb fokozatba lépett a riasztás — leltárba veszik a megye összes disznóját, baj esetén pedig a katonaságot vetik be.

 

A beiktatását követő első nagygyűlésre hívta össze a megyei önkormányzatok jegyzőit Darius Filip kormánymegbízott, s hogy mennyire nem csak formai, „bemutatkozó” találkozásról volt szó, azt a megvitatott témák fontossága is igazolja. Elsőként a megyei állategészségügyi igazgatóságot vezető Dumuţa Nicolae közölte a jelenlévőkkel, hogy az afrikai sertéspestis veszélye miatti riasztás most már a legmagasabb fokozatba lépett, kérve őket: vegyék nagyon komolyan a megelőzési szabályokat. „Pénteken a megyei állatorvosokkal tartunk szakmegbeszélést, akik megkezdik a megyebeli sertések leltárba vételét, a magángazdaságokban és hízlaldákban lévőkét egyaránt, ugyanakkor már megkezdték és végzik az országhatártól számított 20 km-es sávban a disznók ellenőrzését. Az első fokú karantén lépett életbe, ami azt jelenti: ha Isten őrizz valamelyik településen felbukkan egy beteg egyed, az adott települést elszigetelik, s a katonaság és rendőrség közreműködésével minden disznót el kell pusztítani, a tetemeket megsemmisíteni (elégetni) és elásni” — magyarázta, ismételten felhívva a figyelmet: a helybeli vagy körzeti állatorvosnál azonnal jelentsék a legkisebb rendellenességet is, amit a disznóknál tapasztalnak. „Inkább vádoljanak paranoiával a szigorú óvintézkedések miatt, mintsem baj legyen, hiszen egy nagyon könnyen és gyorsan terjedő vírusról van szó, amelynek nincs sem ellenszere, sem oltása. Szerencsére az emberi szervezetre nem veszélyes, de az állatállományban hatalmas pusztítást tud okozni” — mondta a prefektus.

A kataszteri hivatalt képviselő Creşpai Liviu sokadik alkalommal hívta fel a figyelmüket és kérte a jegyzőket, egy-egy beküldött dosszié esetén ellenőrizzék, hogy az tartalmazzon minden szükséges mellékletet, iktatószámot, parcellázási tervet és dokumentumot, hiszen a hiányos aktacsomagot kénytelenek visszaküldeni, ami csak fölösleges időhúzáshoz vezet. Creşpai azt is furcsának találta, hogy sok községből még egyetlen birtoklevél-igénylés sem érkezett ebben az évben, miközben más községekből 100 is — egyébként idén eddig összesen 676 birtoklevelet állított ki a megyei földhivatal. A beküldött iratok hiányosságára és sok esetben pontatlanságára mutatott rá a prefektusi hivatal jogi osztályát vezető Cosmin Dorle is. „Nem csak össze vannak csapva például a tanácsülések jegyzőkönyvei, de sok tanácsi határozat érvénytelen is, mert a jegyző vagy nem tudja, vagy nem figyelmezteti a tanácstagokat, hogy a szóban forgó határozat megszavazásához nem elég az egyszerű többség, hanem kötelező a kétharmados; nem minden esetben hívják fel a tanácsosok figyelmét, hogy érdek-összeegyeztethetetlenségek esetén nem szavazhatnak — ha viszont a tanácsosok fütyülnek ennek a tudomásul vételére, azt is be kell írni a jegyzőkönyvbe. Arról már nem is beszélve, hogy két-három hónapos késéssel küldik be a prefektusi hivatalhoz a jegyzőkönyveket. De elmaradások vannak a közvagyon felleltározása és telekkönyvezése terén is, és nagy összegű EU-s pályázatok is kárát látták már ennek sajnos” — sorolta a gondokat, a végére hagyva a szintén nem új keletű, de legsúlyosabbnak minősülőket: jogerős bírósági ítéletek életbe léptetését földügyek terén. „Vannak községek, ahol 5–6 éve kimondott ítéleteket nem alkalmaznak. A nép ügyvédje pedig fel is szólított egy esetben, hogy büntessük meg az érintett önkormányzatot a jogerős bírósági ítélet figyelmen kívül hagyása miatt. Tudom, egy vidéki jegyzőnek rengeteg a feladata és a dolga, de ez nem mentség a figyelmetlenségekre és trehányságokra” — mondta.

Szabó Kinga Mária