×
2024. 04 20.

Elsőként az újoncok jutottak a legjobb nyolc közé

2020.03.11 - 06:54

A Leipzig először jutott tovább BL-csoportjából, most pedig a tavalyi döntőst búcsúztatva már a legjobb nyolc között van. Az Atlanta viszont BL-újoncként lett negyeddöntős, az olaszok is kettős győzelemmel búcsúztatták a spanyol ellenfelüket.

A magyar válogatott Gulácsi Péterrel a kapuban idegenben és odahaza is megverte az RB Leipzig a labdarúgó Bajnokok Ligájában tavaly döntős Tottenhamet, így a német gárda bejutott Európa nyolc legjobb csapata közé!

A hangulat remek volt. A lipcseiek ugyanis megtöltötték a 43 ezer fő befogadására alkalmas Red Bull Arénát, és minden bizonnyal a tavasz egyik utolsó, valódi futballhangulatban lejátszott meccsét láthatták kedd este a szurkolók. A koronavírus-járvány miatt ugyanis sorra döntenek úgy a honi szövetségek, hogy bezárják a kapukat a nézők előtt. A szász szövetségi tartományban hétfő délelőtt viszont úgy döntöttek, hogy kedden még beengedik a szurkolókat a nyolcaddöntő visszavágójára.

Így a Londonban aratott egygólos győzelem után a hazaiak az előny megtartásában, a szigetországból érkezett drukkerek az előző BL-idényben többször látott Tottenham-csodában reménykedtek a lelátón, még akkor is, ha a sérülések által tizedelt csapatuk ezer sebből vérzett, mire megérkezett Lipcsébe.

Az összes csatárát bevető londoni együttes védelme azonban hamar megingott: a 10. percben egy gyorsan elvégzett bedobás után a villámgyors hazai játékosok néhány másodperc alatt a védelem mögé kerültek, majd az újabb ritmusos akció végén Timo Werner a blokkolt lövési kísérlete után remekül tálalt Marcel Sabitzer elé, akinek hajszálpontos lövésébe Hugo Lloris csak beleérni tudott, védeni nem, így a jobb alsó sarokra tartó labda a kapufáról a hálóba pattant (1–0).

Nem kellett sokat várni a folytatásra: a 21. percben Serge Aurier csúnyán alászaladt egy keresztlabdának, Angelino pontos beadása után pedig ismét az első gól szerzője villant, és fejjel megduplázta csapata előnyét (2–0).

Az előző kiírásban pont ilyen helyzetből fordított a szigetországi együttes az Ajax elleni elődöntőben, ám ezúttal reménytelennek tetszett a helyzet: az első negyvenöt percben a sebességbeli fölényben futballozó hazai játékosokkal nem tudott mit kezdeni a hetek óta utolsó erőtartalékait égető angol gárda, a játékrész végén pedig a Giovani Lo Celso jobb alsó sarokra tartó lövésénél nagyot védő magyar kapus tett róla, hogy megmaradjon a kétgólos előny.

Fordulás után az első félidőben látott iram sajnos alábbhagyott, a vendégek hiába birtokolták többet a labdát, az átütőerő hiányzott a játékukból, míg a lipcseiek az ellentámadásoknál nem voltak elég pontosak. Igaz, a hajrában egy kontra végén a csereként beálló Emil Forsberg állította be a 3–0-s végeredményt, de ehhez kellett a Tottenham védelmének a sorozatos hibája is.

Iličić rekordja

Gólokban gazdag visszavágót játszott egymással a Valencia és az Atalanta, viszont a hét találatot csak a tévéközvetítés által láthatták a szurkolók, ugyanis a spanyolországi meccsre nem engedték be a nézőket. Végül kiderült, ezért csak a bergamói drukkerek szomorkodhattak, hiszen nem ünnepelhettek kedvenceikkel a helyszínen, akik gond nélkül vívták ki a továbbjutást.

A hazai 4–1-es győzelem után az Atalanta már a 3. percben előnybe került Valenciában is, Josip Iličić értékesítette a saját maga által kiharcolt tizenegyest (0–1).

A kapott gól némileg felpörgette a hazaiakat, akik a félidő feléhez érve Kevin Gameiro révén egyenlítettek, Iličić azonban a játékrész hajrájában a második büntetőjét is belőtte, ezzel egyrészt eldőlt, hogy biztosan nem lesz hosszabbítás, másrészt a szlovén támadó gólja gyakorlatilag lehetetlen helyzetbe hozta a Valenciát (1–2).

A spanyolok ennek ellenére mindent megtettek, Gameiro a szünet után egalizált, majd az őt kiszolgáló Ferran Torres is betalált, gyönyörű emelése a kapuban kötött ki (3–2).

Sokáig nem örülhetett a Valencia, négy perccel később Iličić megszerezte a harmadik gólját, majd feltéve a koronát a teljesítményére, negyedszer is bevette Jasper Cillessen kapuját (3–4). A 32 éves támadó ezzel Zlatan Ibrahimovicot megelőzve a legidősebb olyan játékos lett, aki négyszer betalált egy BL-mérkőzésen.

Az Atalanta BL-debütálóként jutott be a negyeddöntőbe, erre a Leicester City 2016–2017-es szereplése óta nem volt példa.

Bajnokok Ligája, nyolcaddöntő, visszavágó

RB Leipzig – Tottenham Hotspur 3–0 (Sabitzer 10., 21., Forsberg 87.).

Továbbjutott: az RB Lepzig, 4–0-s összesítéssel, kettős győzelemmel.

Valencia – Atalanta 3–4 (Gameiro 21., 51., Ferrán Torres 67., illetve Iličić 3., 43., 71., 82. – az első kettő 11-esből).

Továbbjutott: az Atalanta, 8–4-es összesítéssel, kettős győzelemmel.