×
2024. 04 24.
Szerda
György
14 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Emléktábla az edzőlegendának

2014.10.02 - 15:32
Megosztás:
Emléktábla az edzőlegendának

Egy évvel a Sportlíceum Ady utcai termének Both Katalinról való elnevezése után csütörtökön felavatták a négy éve elhunyt legendás edző emlékének szánt márványtáblát is.

Ünnepelt és emlékezett csütörtökön kora délután a szatmári kosárlabda társadalom, ugyanis a Sportlíceum Both Katalinról elnevezett Ady Endre utcai termének falán felavatták a szatmári női kosárlabda megalapítójának emléktábláját is. Az esős idő miatt a felvezető ünnepséget a beszédekkel együtt a csarnokban tartották meg, ahol az egykori tanítványok, sportvezetők, hivatalos személyiségek mellett jelen volt mindenki Kati nénijének nagyobbik fia, Csatár is, aki még az ünnepség kezdete előtt a Szatmári Friss Újságnak elmondta, nagyon örül a család, hogy megvalósult ez a kezdeményezés. „A szatmári női kosárlabdának szép és eredményes múltja van, és örülünk, hogy a szakág újraéledt a városban, így szüleink munkáját tovább viszik, és a jövője is biztosított a kosárlabdának. Édesanyám mindig mondta, hogy a szatmári kosárlabda társadalom egy nagy családnak tekinthető, és a tanítványokra is úgy tekintett mintha a gyerekei lennének” — mondta a Németországban élő Both Csatár, majd kihangsúlyozta, édesanyja a férjével, Bandi bácsival együtt végezte a munkát, aki semmilyen fizetség nélkül segített neki.

A csarnokban először az eseményt levezető Maskulik Csaba, az RMDSZ városi tanácsosa beszélt a megjelentekhez, köszönetet mondva Szatmárnémeti sportszerető közönségének, és azoknak, akiknek köszönhetően a szakág újraéledt a VSK keretében, folytatva ezzel a hagyományokat. „Tudatosan törekednünk kell arra, hogy a sportág által teremtett értékeket megőrizzük és továbbvigyük” — mondta többek között Maskulik, aki tavaly ősszel vetette fel az emléktábla elhelyezésének ötletét. „Gondoltam, ne csak ezzel tisztelegjünk Kati néni előtt, hanem a terem falán az emlékét egy márványtábla is idézze. Beszéltem Csatárral, és elmondtam neki, hogy ha a család is úgy gondolja, akkor saját költségen lehetne egy ilyet csinálni, az engedélyeztetést én eljárom. A polgármester pozitívan fogadata a civil kezdeményezést, amely így meg is valósult” — mondta még az ünnepség előtt lapunknak Maskulik.

A névadási kezdeményezés még 2008-ban született meg, mikor Pataki Csaba, jelenlegi szenátor támogatásával Katin néni egykori tanítványai aláírásgyűjtést szerveztek, de akkor valahogy elsikkadt a dolog, de tavaly Valeriu Neagu klubelnök — akinek a felesége Both Katalin tanítványa volt — aktualizálta a dolgot, és végül az RMDSZ-frakció kezdeményezésére a városi tanács elfogadta a névadásról szóló határozatot.

Az ünnepségen a tanítványok nevében Ibi Ciocan Gamaleţ szólt a jelenlévőkhöz, aki először Kati néni és Bandi bácsi, valamint az elhunyt csapattársakra emlékezve egyperces néma csendet javasolt, majd elmondta, Kati nénire mint a második édesanyjukra tekintettek, és mindent köszönnek nekik.

A volt tanítványok közül még Kápra Márta beszélt, majd Pataki Csaba méltatta Both Katalint, megemlítve, hogy egykoron szinte a fél román női válogatott szatmári származású kosarasokból állt, vagy az élvonal mezőnyének csapatainál is sok volt Both-tanítvány szerepelt. „Ők Bandi bácsival igazi nevelők voltak, akikre méltán büszkék lehetünk, és oda kell jutnunk, hogy hozzájuk méltó utódok legyenek a jövőben” — jegyezte meg Pataki. Az utolsóként felszólaló Dorel Coica polgármester többek között felsorolta, hogy Kati néni a különböző csapataival 6 első, 14 második és 8 harmadik helyet szerzett az országos bajnokságokon, majd köszönetet mondott Patakinak és Maskuliknak a kezdeményezésekért. Az emléktábla leleplezését a terem bejáratánál Maskulik, Pataki, Coica és Both Csatár végezte, ez utóbbi mindenkinek megköszönte a segítséget az emléktábla elkészítésében, név szerint is megemlítve Tarczy Istvánt és Bányai Klárát.

Romász János