×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
7 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Emléktábla Szilágyi László sírjára

2014.10.06 - 17:53
Megosztás:
Emléktábla Szilágyi László sírjára

Október 5-én, vasárnap, Óváriban Szilágyi László ’48–as honvédhadnagy sírján emlékplakettet helyeztek el, Szilágyi László dédunokája, Szilágyi Miklós és ükunokája, Gergely Csaba kezdeményezésére és támogatásával. Az emlékműsor megszervezését felvállaló Szatmári Híd Egyesületet a Vetési Albert Kultúrkör segítette a szervezői munkában. A somlyói és óvári Szilágyi család ma élő leszármazottai, az anyaországi és helyi civil szervezetek képviselői a helyi lakosokkal közösen a 11 órakor kezdődő istentiszteleten kezdték meg az emlékezést, amelyet a Dabasról érkezett huszárok és a Történelmi Vitézi Rend szolgálata tett érdekesebbé. A helyi hívek a vendégekkel együtt a templomból Nemzeti Imánk eléneklése után egyenesen a sírkertbe mentek. Török József helytörténeti előadása után dr. Keresztesi Csaba történész a Szilágyi család történetéről beszélt, különös tekintettel az 1848-as szabadságharccal való kapcsolatukra. A szakmai előadást követően Szénás Barnabás tanácsos a Vetési Polgármesteri Hivatal és a helyi önkormányzat nevében köszöntötte a jelenlévőket. Beszédében elmondta, hogy egy síremlék mellett állva, a nemzeti gyásznap előtt egy nappal furcsának tűnhet az a kérése, hogy ünneplésre, a találkozás, az együttlét ünneplésére biztatja a jelenlévőket, pedig sivár jelen mellett nem lehet szó hagyományápolásról, jövőépítésről.

A honvédhadnagy ükunokája, Gergely Csaba két — gyermekkorából származó — emlék felelevenítésével érzékeltette a Szilágyi család és a falu lakosainak kapcsolatát. Igaz Árpád adta lelkipásztori áldását a felavatott emlékhelyre, párhuzamot vonva a között, ahogyan az ókori népek tisztelték őseiket és ahogyan a ma élők emléktábla-avatással tisztelegnek őseik emléke előtt. Az emlékhely megáldását követően Krakkó Rudolf főszervező köszöntötte az egybegyűlteket, beszédét követően fiatalok mutattak be egy szívderítő kulturális előadást. Markocsány Alexandra, Szeles Emese, Boros Beáta és Kőrösi Zsófika a nemzet bölcseitől idézett beszédrészleteket és szavalt verseket. Felkészítőjük dr. Keresztesi Csaba volt. Nemzetes Kádár János, a Kárpát-medencei Vitézi Rend egyik vezetője tartalmas, érdekes előadást tartott a huszárság hősiességéről.

A Történelmi Vitézi Rend megjelent vezetői kérésére a jelenlévők elmondták együtt a „Magyar Hiszekegy”-et, amit koszorúzás követett. A sírkertben a Himnusz eléneklésével zárult a műsor.

Ezután a jelenlévők a helyi kultúrotthonba vonultak át, ahol elsősorban a helyi RMDSZ-szervezet tisztségviselőinek a jóvoltából feldíszített terem és bőséges asztal várt mindenkire.

Bándi Johanna versekből és prózarészletekből álló előadását Sztán Tibor zongorakísérete tette érdekesebbé.