×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
7 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Én játszom ugyan, de ti vegyetek komolyan

2018.06.11 - 12:07
Megosztás:
Én játszom ugyan, de ti vegyetek komolyan

Nagyszínpadra kívánkozó előadások, előadók és rendezők, véleményeiket és elvárásaikat (12 pontban) kristálytisztán megfogalmazó fiatalok, humorosan vagy drámaian, de örömmel játszó kiskamaszok — nyolc „társulat” lépett színre a XIII. Diákszínjátszó Fesztiválon.

Nagy volt a nyüzsgés szombaton kora délelőtt a halmi kultúrotthonban, amely kerek tíz éve ad otthont a LiterArt Magyartanári Egyesület által szervezett Diákszínjátszó Fesztiválnak — annak a megmérettetéssel ötvözött seregszemlének, amely különleges helyet vívott ki magának a diákok és tanárok szívében, s épp ezért mind a mai napig egyedinek számít a Szatmár megyei rendezvények között. A 13. alkalommal megszervezett rendezvényre nyolc „társulat” nevezett be, s talán még soha nem volt ennyire igaz a fesztivál mottója, mint most: „Én játszom ugyan, de ti vegyetek komolyan.” Mert komolyan kell venni ezeket a mai fiatalokat — akik nem mellékesen eddig is nagyon komolyan vették magát a színjátszást, önmaguk és egymás játékát —, komolyan kell venni a Nagykárolyi Művelődési Központ Dömik csapatát, amelynek tagjai egy meghökkentően friss, komoly, csupaszításig őszinte, vidám, kritikusan zseniális görbe tükröt tartottak a múlton lovagoló, mai magyar és magyarkodó társadalom, az egész „felnőttvilág” elé, felvállalva szorongásaikat, hiányokat, elvárásokat az iskolával, munkával, társadalommal szemben. De ugyanilyen komolyan kell venni a halmi Mini Fecsegőket, akik humoros-ízesen előadott Lopótök, avagy Mari nem olyan című pajzán népi komédiájukkal nem csak könnyesre nevettették a teremben lévőket, de sugárzott belőlük a játék öröme — tudták, hogy szórakoztatnak, s ez önmaguk számára is örömöt és szórakozást jelentett. Teljesen másfajta stílust képviselt az Aurel Popp Művészeti Líceum MASZK csapatának előadása, akik szó szerint nagy fába vágták a fejszéjüket, ugyanis a Kőszívű ember fiai regényt dolgozták fel, jól tömörítve a sok szálon futó cselekményt, végig megtartva a feszes drámai hangvételt, s a tökéletesen illeszkedő zenei aláfestésekkel még inkább erősítve azt.

Komolyan kell venni a kölcseys ifi-KÖDIK csapat libabőrössé tevő Prométeusz előadását, nem csak mert rengeteg expresszív formával, jobbnál jobb ötletekkel és színészi játékkal tárja elénk, mi volt és mivé lett az ember, a fejlődés és a tápláléklánc csúcsa, hanem mert a zsűrielnök Rappert-Vencz Gábor által „komoly színházi produkcióként” summázott darab rendezői gimnazisták. Akik a KÖDIK csapat Félálmaink című darabjában komoly színházi darabot adnak elő — két szereplő, akik betöltik a színpadot. Nincs szükség másokra, hiszen olyan meggyőző erővel játsszák el a hajléktalanok félálmaiban megjelenő helyzeteket, hogy a néző látja a nem jelen lévő szereplőket is. És komolyan kell venni a halmi Fecsegő Tipegőket is, akik nemzettörténeti előadásra készülő osztályként „nyolc hete próbálnak összehozni valamit a magyarokról”. Csak épp nem sikerül, pedig igyekeznek, bemutatva a magyar kultúra és művészetmítosz keresztmetszetét, élvezetes történelemórán görbe tükörként a manapság „orrvérzésig nyomatott történelmi ködösítésnek”. A színházcsinálás nehézségeit játszották el, akárcsak a fesztiválon első alkalommal szereplő túrterebesi Neveletlenek, akik díszlet és kellék nélkül, figyelmes, közös munkával, játékként fogva fel a játszást világítottak rá, milyen is egy felkészítő tanár nélkül maradt (elütötték) diákszínjátszó csoport rivalizálásban, ki nem mondott gondolatokban bővelkedő élete. Az Avram Iancu Általános Iskola Kristályszemei egy jól ismert regénytömörítéssel, A dzsungel könyvével érkeztek s nyújtottak sok zenével dúsított, vidám, hangulatos, könnyed kikapcsolódást.

„Nagy élmény volt, ismételten; mindig öröm olyan fiatalokat látni, akik szeretik a színházat, ma pedig nagyszerű és különleges előadásokban volt részünk” — summázta a zsűrielnök a díjkiosztó előtt. Karakteralakításért különdíjat kapott Kiss Máté és Pataki Édua (ifi-KÖDIK), Lázár Dávid és Besenyődi Judit (KÖDIK); a XI–XII. osztályos kategória aranyérmét megosztva a Dömik és a KÖDIK csapata vitte haza; az V–VIII. osztályos kategória aranyérmese az ifi-KÖDIK, ezüstérmet a Mini Fecsegők és a MASZK, bronzérmet pedig a Neveletlenek kaptak — de a díjaktól függetlenül minden csapat, fellépő és néző nyertes volt a XIII. Diákszínjátszó Fesztiválon.

 

 

Szabó Kinga Mária