×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
3 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Nagykároly

„Én se kicsi, te se nagy”

2014.09.26 - 14:19
Megosztás:
„Én se kicsi, te se nagy”

Ez a címe annak a projektnek, amit a nagykárolyi 1-es Számú Óvoda Hupikék törpikék csoportjának óvónője, Márkus Katalin készített, Héb Ildikóval együtt, a Bethlen Gábor Alap kiírására.

 

A nagykárolyi 1-es Számú Óvoda Hupikék törpikék csoportjának óvónője, Márkus Katalin, együttműködve Héb Ildikó igazgatónővel, a Bethlen Gábor Alap kiírására sikeres pályázatot készített. A 2012–2013-as tanév a Kisóvodások Éve volt, ennek folytatása a Kisiskolások Éve. A Bethlen Gábor Alap által támogatott tematikus évek során két nyertes pályázatot is készített az óvoda. „Én se kicsi, te se nagy” címet viseli az egyik, mellyel kapcsolatban Héb Ildikó a következőket mondta: „Az óvónőknek és a tanítónőknek kínált módszertani csomagot használják a pedagógusok a program során. Ennek az a lényege, hogy az óvodás és alsó tagozatos iskolás gyermekek közelebb kerüljenek egymáshoz. Ehhez meséket, mondókákat, énekeket olvasnak és tanulnak a gyermekek.”

A másik projekt — Hagyományőrzés címmel — négy rendezvényből áll. „Úgy gondoltuk, hogy a hagyományőrzés, identitástudat ápolása nagyon fontos, már az óvodáskorban is. Vidékünkön a szüretnek komoly hagyománya van, viszont a modern gépek, felszerelések eltüntetik azokat a régi eszközöket, kifejezéseket, amelyeket még nagyszüleink használtak. Ettől az ötlettől vezérelve, kedden a nagykárolyi Szőlősbe látogattunk ki, ahol nagytatám, Csizmár Antal bemutatta a gyermekeknek, hogyan működött a szőlődaráló, a prés, hogyan készült a must. A végén a gyermekek természetesen megkóstolták a segítségükkel elkészített mustot” — foglalta össze Márkus Katalin.

A gyermekek aktívak, érdeklődők. A Hagyományőrzés projekt keretében először a szüreti hagyományokkal ismerkedtek meg a gyermekek, ezt követi a népviseletek bemutatása, majd a Márton-naphoz és a Luca-naphoz kapcsolódó népszokások ismertetése.

Tegnap egy népmese feldolgozására került sor, „a három buborék” módszerével. A mese alapján a gyermekek térképet készítenek, valamint mese közben, interaktív módon próbálják a gyermekek figyelmét ébren tartani. Partnerek: a gencsi óvoda, illetve a nagykárolyi 2-es és 3-számú általános iskolák első osztályai. A programok során mintegy hatvan gyermeket mozgattak meg a pedagógusok.

Tőtős Tímea