×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
enyhe eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Eredményes évadot zárt a Harag György Társulat

2015.06.29 - 19:00
Megosztás:
Eredményes évadot zárt a Harag György Társulat

Hétfőn Bessenyei Gedő István művészeti igazgató, Bandura Emese, a bábtagozat vezetője és Stier Péter, az északi színház adminisztratív igazgatója tartott évadzáró sajtótájékoztatót.

A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata a 2014–2015-ös színházi évadban hazai és magyarországi turnékon, fesztiválokon is játszott, illetve több hazai és külföldi társulatot látott vendégül. A Harag György Társulat prózai– és bábtagozata az idei évadban 14 bemutatót tartott meghívott rendezők és neves vendégművészek közreműködésével.

Az évad első bemutatójaként az — egy Szophoklész–szöveg nyomán színpadra állított — Antigoné című produkció került műsorra, melynek rendezője Balogh Attila, dramaturgja pedig Benedek Zsolt volt. Az előadás több hazai és magyarországi fesztiválmeghívásnak is eleget tett a 2014–15-ös évadban. Ezt követte a magyarországi vendégművész, Babarczy László rendező, Kossuth– és Jászai–díjas, érdemes és kiváló művész, a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjével kitüntetett színházi alkotó által színre vitt Brecht–darab, a Koldusopera. A görög tragédia színpadi nézőteres produkcióként, míg a Brecht–klasszikus nagyszínpadi előadásként került műsorra. A Brighella Bábtagozat első bemutatóját vendégművész rendezte: a Szabó Magda verses meséjéből készült bábelőadást Bárány Boldizsár címmel Sramó Gábor, a pécsi Bóbita Bábszínház igazgatója vitte színre. Ez a produkció a következő bábszínházi évadban vendégelőadásként érkezik majd Pécsre, és az ottani évadban bérletes produkcióként szerepel. A bábtagozat második bemutatóját szintén vendégművész, a Blattner Géza–díjas Rumi László irányításával készítette el, japán népmesék alapján, Cseresznyevirág címmel.

Az évad egyik legkedveltebb és legtöbbet játszott előadásának a szilveszterkor bemutatott Én és a kisöcsém című operett bizonyult, melyet Bessenyei István rendezett. Ez az előadás szintén több hazai és magyarországi helyszínen vendégszerepelt, többek között Nyírbátorban, Mátészalkán, Nagyváradon és Nagybányán. A stúdió–bemutatók közül elsőként a Parti Nagy Lajos azonos című „huszerettjéből” készült Ibusár című előadás került bemutatásra, amely Bogár Barbara egyéni műsora volt. A Szigeti László vendégművész által rendezett előadás Nagybányán is vendégszerepelt a Nagybányai Kulturális Napok keretében. Az Ács Alajos Játékszínben mutatta be a társulat színésznője, László Zita Majtényi Erik–szövegekből készült műsorát. A Bú jócska, avagy Egy csésze kávé című Majtényi–est rendezője és zeneszerzője Hencz József vendégművész volt.

Az idei évad legnépszerűbb előadásának Szatmárnémetiben és Nagybányán is a Sorin Militaru által rendezett Az elveszett levél bizonyult a társulat közvélemény–kutatása alapján. Ez az előadás szerepelt az idei kisvárdai színházi fesztivál versenyprogramjában és a nagybányai III. Exceptio Fesztiválon is.

Bessenyei beszámolt arról, hogy idén első alkalommal osztályszínházi előadást is bemutatott a társulat. Kányádi Szilárd rendezésében láthatták a diákok a Csongor és Tünde című produkciót. Bandura Emese, a Brighella Bábtagozat megbízott vezetője — szintén kísérleti jelleggel —, Ciróka címmel babaszínházi előadást vitt színre, amely az 1–4 éves korosztályt igyekezett megszólítani. Buzogány Béla, a mátészalkai színház igazgatója Zsófi nénit ellopták! címmel ifjúsági előadást rendezett, Nagy Orbán színész pedig egy kisiskolásoknak szóló előadást állított színpadra (A szeretet malma). Az évad utolsó bábszínházi bemutatója a Nagy Regina által rendezett Terülj, terülj asztalkám! volt, amelyet a kisvárdai fesztivál gyerekközönsége két alkalommal is láthatott. A 2014–15-ös szatmári színházi évad utolsó bemutatója színpadi nézőtérrel játszott előadás volt: Lendvai Zoltán vendégművész rendezésében egy Spiró György–darab ősbemutatóját, a Helló, doktor Mengele! című produkciót tűzte műsorára a társulat.

Ebben az évadban is volt jótékonysági előadás a daganatos betegségben szenvedő gyerekeket és családjukat segítő Reménysugár Program (Hans Lindner Alapítvány), valamint két, súlyos betegségben szenvedő színészkolléga javára. A társulat Móricz Zsigmond Rokonok című darabját adta elő.

A 2014–2015-ös színi évadban a Harag György Társulatnak 107 193 lejnyi vissza nem térítendő támogatást sikerült pályázati alapokból lehívnia. A társulatnak az idei színházi évadban 17 bérlete (felnőtt, középiskolás, ifjúsági, kisiskolás, nagybányai, tasnádi és óvodás bérlet), és összesen 6740 bérletese volt. 41 310 néző követte figyelemmel a társulat produkcióit, akik közül 9567 különböző vendégjátékok során láthatta az előadásokat: a székhelyen kívül 53, a szakszervezetek művelődési házában pedig 169 előadást játszottak. A társulat Magyarországon és Erdélyben összesen 222 alkalommal lépett közönség elé.

Bessenyei Gedő István társulatigazgató az évadzáró sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az idei bérletes– és nézőszám–növekedést különösen a tavalyi, ünnepi évadhoz viszonyítva tartja fontos eredménynek, hiszen az elmúlt színházi idényben az évfordulóhoz kötődő rendezvényeken 2500 nézőt láttak vendégül. Fontos megemlíteni, hogy az évek óta folyamatosan növekvő nézettséget a Sorompók Nélkül Fesztivál elmaradása ellenére tudja felmutatni a társulat (korábban a fesztivál nézőszáma is szerepelt a statisztikában.) Az említett két körülményt is figyelembe véve igen jelentős növekedést könyvelhet el a társulat. A művészeti igazgató külön kiemelte a bérletcserék és a meghívott vendégjátékok számbeli növekedésének fontosságát, amely mögött a társulat azon törekvése húzódik, hogy valamelyest ellensúlyozni próbálja a „házi fesztivál” elmaradása által okozott űrt. Köszönetet mondott továbbá azon partner–szervezeteknek — mindenek előtt a Magyar Kultúra Hetét megrendező szatmárnémeti Ady Endre Társaságnak és a Partiumi Magyar Napok (PMN) szervezőinek —, akik a monodráma hete és a PMN színházi programjai által ugyanezt a hiányosságot igyekeznek pótolni, osztozva a társulat törekvéseiben.

Stier Péter adminisztratív igazgató, a PMN főszervezője hozzátette, az idei Partiumi Magyar Napok összesen nyolc fesztiválnapjából haton színházi előadásokat is vendégül lát a rendezvénysorozat.

Bandura Emese, a Brighella Bábtagozat megbízott vezetője a bábszínházi évadot értékelve kiemelte, hogy a megszokott műfajok mellett babaszínházi előadás is szerepelt a repertoárjukban, hozzátéve: jövőre felnőtt bábszínházi előadással is készülnek. A prózai tagozathoz hasonlóan a bábosok is több fesztiválra kaptak meghívást a korábbi évadokhoz képest, valamint növekedett nézők és bérleteseik száma.

Újságírói kérdésre reagálva a társulat vezetése megerősítette, hogy továbbra is elkötelezettek az önálló Harag György Színház iránt, amelynek létrehozásához a továbbiakban is megragadnak majd minden adódó lehetőséget.