×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
9 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Érettségi - Gyengébb eredmények a tavalyinál

2016.07.12 - 15:09
Megosztás:
Érettségi - Gyengébb eredmények a tavalyinál

Az érettségi országos sikerességi aránya majdnem megegyezik a tavalyi eredménnyel, a Szatmár megyei diákok viszont gyengébben szerepeltek az idei vizsgasorozaton.

Kedden közzétették az idei érettségi első eredményeit. Az óvások elbírálása előtt, országos szinten a diákok 66,7 százaléka kapott átmenő jegyet a érettségin, ami majdnem megegyezik a tavalyi sikerességi aránnyal — közölte tanügyi szaktárca. Mircea Dumitru oktatási miniszter azt nyilatkozta az eredmények közzététele után, hogy egyáltalán nem elégedett a 66,7 százalékos átmenési aránnyal. „Semmilyen formában nem lehetünk elégedettek ezzel az eredménnyel, amely jól mutatja a tanügy jelenlegi állapotát” — mondta a frissen kinevezett tárcavezető. A gyenge eredmények okai közé sorolta az általános iskola és a líceum strukturális problémáit, de a diákok vizsgákhoz való viszonyulását is elhibázottnak látja.

Ebben a vizsgaszesszióban egyébként országszerte 56 tanuló vizsgázott szintízesre, Szatmár megyében viszont egy maturandusnak sem sikerült tökéletesre az érettségi átlaga. Szatmár megyében az 1975 érettségiző közül 1899-en vettek részt minden próbán, közülük 1304-en szereztek oklevelet, ami 68,67 százalékos sikerességi arányt jelent. Ez az arány gyengébb, mint tavaly, amikor a szatmári fiatalok 73,4 százaléka szerzett oklevelet első nekifutásra.

A végzősök 27,30 százaléka 6–6,99 közötti, 30,37 százaléka 7–7,99, 29,29 százaléka 8–8,99, 13,04 százaléka pedig 9–9,99 közötti átlagot ért el.

A legjobb eredményt idén a Nagykárolyi Elméleti Líceum román tannyelvű diákja érte el az érettségin, Spanci Andrada Oana 9,98-as átlaggal érettségizett, míg a legügyesebb magyar tannyelvű maturandus és megyei szinten a harmadik legjobb eredménnyel büszkélkedő diák a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum végzőse, Mares Eszter, aki 9,93-as átlaggal zárta a vizsgákat. Ádámkó István iskolaigazgatótól megtudtuk, hogy nem csak a diáklányra nagyon büszkék, hanem az intézmény összes maturandusára, hiszen remek eredményeket értek el a nemrég megrendezett vizsgákon: az idei 39 végzős közül 38-an voltak sikeresek, ami 97,40 százalékos átmenési átlagot jelent, a tavalyi végzősökkel kiegészült lista szerint pedig 88,64 százalékos a sikerességi arányuk — a Szatmár megyei magyar líceumok közül a legmagasabb. A legkiválóbb nagykárolyi magyar érettségizőnek ugyanakkor Akkerman Kinga bizonyult, a Nagykárolyi Elméleti Líceum végzőse 9,71-es átlaggal érettségizett

Ami az iskolák „rangsorát” illeti, a a legmagasabb sikerességi arányt, 98,45 százalékot a Mihai Eminescu Főgimnázium érte el, a Hám János Líceum végzősei 88,64 százalékosak, a Johann Ettinger Német Líceum maturandusainak 86,84 százaléka, a Nagykárolyi Elméleti Líceum végzőseinek pedig 85,54 százaléka szerzett oklevelet.

A leggyengébb eredményt az Erdődi Műszaki Líceum érte el, ahol a sikerességi arány nulla, hiszen senkinek nem sikerült elérnie az átmenő, 6-os átlagot elérnie, a Constantin Brâncuși Líceum aránya 8,33 százalékos, az Unio–Traian Vuia Líceumé 14,29 százalékos, az Elisa Zamfirescu Líceumé 14,81 százalékos, a sárközújlaki George Barițiu Líceum érettségizőinek pedig a 15 százaléka szerzett oklevelet.

Az eredmények kifüggesztését követően természetesen most is lehetőség volt óvást benyújtani. A dolgozatok kijavítását követően a végleges eredményeket július 16-án teszik közzé. Az érettségi eredményeket egyébként bárki megtekintheti nemcsak a vizsgaközpontokban, hanem az interneten is, a bacalaureat.edu.ro oldalon.

 

Augusztusban pótérettségi

 

Azok, akiknek az első vizsgasorozat nem sikerült és esetleg a fellebbezést követően sem szereznek oklevelet, augusztusban ismét megpróbálkozhatnak az érettségivel. A pótérettségire július 18–22. között lehet beiratkozni, a vizsgák viszont csak egy hónappal később, augusztus 16–17-én a román szóbelivel kezdődnek. Szintén ezt a két napot jelölte ki a szaktárca az anyanyelv szóbeli időpontjának, 17–19-én idegen nyelvből vizsgáznak az érettségizők, 18–19-én pedig a digitális kompetenciáikat mérik fel.

Írásbelizni elsőként román nyelv és irodalomból kell augusztus 22-én, 23-án anyanyelvből vizsgáznak, 24-én a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, 26-án pedig a választott tantárgyból. Az első eredményeket augusztus 29-én függesztik ki.

 

 

Bumbuluț Krisztina