×
2024. 04 19.

Érik az Ajax–MU döntő

2017.05.05 - 06:27

Az Ajax 21 éve, a Manchester United 6 éve nem játszott európai kupasorozat döntőjébe. Az EL elődöntőjének első mérkőzései után ez a két csapat az első számú favorit a továbbjutásra.

Az Ajax Amsterdam hazai pályán 4–1-re, míg a Manchester United a Celta Vigo otthonában nyert 1–0-ra a labdarúgó Európa Liga elődöntőjének első mérkőzésén.

A hollandok már kedden lejátszották mérkőzésüket az Olympique Lyon ellen. Az Ajax rendkívül idegesen kezdte a mérkőzést, nem találta az ellenszert a Lyon agresszív letámadására, így az első félidő első felében a franciák irányítottak. Így aztán a 25. percben meglepetés erejével hatott az, hogy megszerezték a vezetést: Hakim Zijeh beívelt szabadrúgását Bertrand Traoré finom csúsztatással küldte a lyoni kapuba (1–0). Az Ajax erőre kapott, és a folytatásban ellenfele fölé nőtt: megjött a házigazdák önbizalma, egyre többet veszélyeztettek, s a 34. percben a 19 éves Kasper Dolberg révén megszerezték a második gólt is (2–0). A második félidőt a Lyon szögletekkel, az Ajax góllal kezdte: Younes lőtt kapura, a megpattanó labdát pedig csak a gólvonal mögül tudták kirúgni (3–0). A szépítés ugyanúgy a semmiből jött, mint az Ajax első gólja: egy beívelés és egy rossz helyre kifejelt labda után Mathieu Valbuena lőtte át a védelmet, esélyt sem hagyva Onana kapusnak (3–1). Viszont a hazaiaké volt a végszó: a pazarul játszó Bertrand Traoré egy Klaassen-Zijeh akciót követően közvetlen közelről az üres kapuba lőtt, megszerezve a negyedik amszterdami gólt (4–1). A teljesen kinyíló Lyon simán kaphatott volna még gólokat, de megúszta háromgólos vereséggel, az Ajax óriási lépést tett a stockholmi döntő felé. A holland fociiskolának tekintett amszterdamiak 1996 óta várnak erre a pillanatra. 21 évvel ezelőtt a Juventus ellen játszottak a Bajnokcsapatok Európa Kupájának a döntőjében. Azelőtt egy évvel meg is nyerték a legrangosabb európai sorozatot, 1992-ben pedig az UEFA Kupát emelhették a magasba.

Csütörtök este a Celta Vigo történelmi pillanatot jegyzett, hiszen először szerepelt a legjobb négy között egy európai kupasorozatban. A hazaiak edzője, az egykori kőkemény védő, Eduardo Berizzo optimistán nyilatkozott a meccs előtt, mondván: hittel és szívvel hajtva nyerhetnek. Nem árt azonban a pontosság sem, a vigóiak a mérkőzés elején vezetést szerezhettek volna, ha pontosabban fejel kapura az ötösről Daniel Wass, majd a házi gólkirály Iago Aspas rontott el egy kecsegtető lehetőséget. Nem remekelt az MU sem, ám jellemző módon a hazaiak legjobbja a kapus Sergio Álvarez volt, aki a szünetig háromszor is bravúrral hárította Henrih Mhitarjanék ziccereit. Nem bírt ellenben a 67. percben Marcus Rashford szabadrúgásával (0–1), ekkorra már a kissé fásultan mozgó United fizikailag kezdte felőrölni a spanyolokat, bár Aspas egyenlíthetett volna még. A nemzetközi sikerekhez hozzászoktatott MU-rajongók így ismét bízhatnak abban, hogy kedvenceik csúcsra érnek. Az UEFA Kupában, és a jogutódjának számító EL-ben még az legjobb négy közé sem jutott el korábban az MU, mivel rendszerint a legrangosabb sorozatban szerepelt. 2008-ban megnyerte a BL-t, de a következő évben is döntős volt, 2011-ben pedig a Wambley Arénában játszotta történelme eddigi utolsó BL-fináléját.

Európa Liga, elődöntő, 1. mérkőzés

Ajax Amsterdam – Olympique Lyon 4–1 (B. Traoré 25. perc, 71., Dolberg 34., Younes 49., illetve Valbuena 66.)

Celta Vigo – Manchester United 0–1 (Rashford 67. perc) – képünkön.