×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
8 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Erősödik a szakoktatás megyénkben

2017.05.18 - 08:00
Megosztás:
Erősödik a szakoktatás megyénkben

Az ősztől induló kilencedik osztályok 57%-a szakoktatásban, 43%-a pedig elméleti képzésen kezdi a következő tanévet megyénkben. Szatmár megyében mintegy 3300 kilencedikes diákra számítanak.

A 2017/2018-as tanévben megyénkben összesen 119 osztályban kezdi meg középiskolai tanulmányait a megye nagyjából 3300 kilencedik osztályba készülő tanulója. A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség adatai szerint a tanulók több mint fele, egészen pontosan 57%-a valamilyen szakiskolai képzésen kezdi meg a középiskolai tanulmányait, míg csak 43%-uk számára lesz hely az elméleti képzést biztosító líceumokban. A megyei tanfelügyelőségtől kapott tájékoztatója az intézmény internetes oldalán minden érdeklődő számára hozzáférhető.

Az ősszel induló 119 kilencedikes osztályból 39 elméleti, 11 felekezeti, 69 pedig szakképzést biztosít. A szakiskolai osztályokat két kategória szerint különbözteti meg a tanfelügyelőség, a 4 éves szaklíceumi képzés végén a technikusi szakdiploma mellett az érettségi vizsgán is részt vehetnek a diákok, ebből 30 osztály indul, illetve a három éves szakiskolai képzés végén érettségi nélkül, de szakmunkás diplomával fejezik be a tanulmányaikat a diákok. Ezen a vonalon 39 osztály indul ősztől a megyében.

A jövő tanévtől több szakközépiskola kínálatába bekerül a duális képzés is, amelynek lényege, hogy az iskolák különböző cégekkel partnerkapcsolatban inasoktatást vállalnak, így miután a diák elvégezte a középiskolát, egy szakmát kitanulva azonnal munkába is állhat annál a cégnél, ahol már az iskolai évek alatt gyakorlatozott. Ebben a képzési formában az új szabályok szerint 24 éves korig bárki részt vehet, aki szakmát akar tanulni. Az ősztől kezdődő tanévben 12 duális képzést biztosító osztályban 338 helyre várják a diákokat a következő iskolák: Szatmárnémetiben a Ion I. C. Bratianu Szakközépiskola numerikus vezérlésű gépek kezelése és gépszerelő szakon, a George Emil Palade Élelmiszeripari Líceum gépszerelő szakon, az Unio–Traian Vuia Műszaki Líceum lakatos és hegesztő szakon, a Constantin Brancuși Műszaki Líceum asztalos és kárpitos szakon, Nagykárolyban a Simion Bărnuțiu Műszaki Líceum asztalos, kárpitos és textilipar szakon, valamint Aranyosmeggyesen a George Cosbuc Általános Iskola asztalos, kárpitos és textilipar szakon. A duális képzésben jelenleg nyolc Szatmár megyei cég áll az iskolák rendelkezésére.

Bajnai Botond