×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
5 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Külföld

Esélyt kaptak az Európai Parlamenttől a fuvarozók

2019.01.16 - 16:30
Megosztás:
Esélyt kaptak az Európai Parlamenttől a fuvarozók

Átmenetileg fellélegezhetnek a kelet-közép-európai fuvarozók, miután az Európai Parlament közlekedési és turisztikai szakbizottsága leszavazta a sofőrök pihenőidejének és a kiküldetésnek a szigorítására vonatkozó javaslatokat - mondta az InfoRádióban Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője.

Gyévai Zoltán az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: a mobilitási csomag legkényesebb eleme a kiküldési szabályok közúti közlekedési szektorban való érvényesítése volt, jelentősen szigorítva az eddigi körülményeken. A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta, ez még nem jogszabály, csupán álláspont; jogszabály akkor lesz, ha két jogalkotó, a tanács és a parlament megállapodik a szövegről. Ettől még messze vagyunk, nehéz következtetni arra, hogy mi lesz a végleges megállapodás - fogalmazott a Bruxinfo főszerkesztője.

A közép- és kelet-európai tagországok, miután a tanácsban elveszítették ezt a csatát, megpróbálják "a réven visszahozni", a jogalkotásba kapaszkodva "az ebet a karóhoz kötni" - világított rá Gyévai Zoltán.

Hozzátette, hogy ha valaki térségbeli fuvaros, nem feltétlenül kell szomorkodnia amiatt, hogy a pihenőidejét javítani akarják. A kérdés Gyévai szerint az, hogy "egyenlő feltételekkel versenyzünk-e a nyugat-európai piacokon".

Hogy mikor lesz egységes szabályozás a kérdésben, arról úgy vélekedett, a tanács 2020-ra szeretett volna rendet, ez most bizonytalanná vált, mert az EP-n belül elhúzódik a folyamat.

"A jelenlegi Európai Parlament április 18-án tartja utolsó ülését, addig kellene elfogadnia a saját álláspontját. Ha ez nem történik meg, a döntés átkerül őszre, amikor újra kell tárgyalni az EP saját álláspontjáról" - mondta el Gyévai Zoltán.

Vitás pontok

A szakbizottsági szinten tavaly júniusban már elfogadott és a magyar kormány által is támogatott szöveget a plenáris ülés elutasította és visszaküldte újratárgyalásra. A közlekedési bizottsága múlt héten elutasította a javaslatot, így további tárgyalások lesznek.

A legfőbb vitás pont az, hogy a fuvarozói szektorra is vonatkozzanak-e a kiküldetésben lévő munkavállalókra érvényes előírások. A szemben álló országok szociális dömpinggel, illetve protekcionizmussal vádolják egymást. A kiküldött munkavállalókra elvileg azonos szabályok vonatkoznának a munkabér és a munkafeltételek terén, mint a helyiekre, ami a bírálók szerint számos újonnan csatlakozó uniós országot hátrányosan érintene.

Forrás: https://infostart.hu