×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Külföld

Ételek, melyek szerencsét hozhatnak 2015-ben

2015.01.02 - 12:37
Megosztás:
Ételek, melyek szerencsét hozhatnak 2015-ben

Újévkor a környékünkön mindenki lencsét eszik, hogy gazdag legyen, de legalábbis ne sovány pénztárcával szűkölködjön.  A lencse ezen  kívül szerencsét is hoz.

Más országokban is léteznek olyan ételek, kiegészítők, melyeknek szerencsét, boldogságot tulajdonítanak az emberek.

Szőlő: Spanyolországban az újévkor mulató emberek gyorsan megesznek egy tucat (azaz tizenkét darab) szőlőszemet éjfélkor. Ez a gyümölcs állítólag megjósolja milyen évük lesz: minden egyes édes szőlőszem egy-egy jó hónapot jelez, a savanyú szemek pedig a kevéssé szerencsés hónapok számát jelzik.

Bab: Amerika déli részén úgy tartják, hogy a bab az alázatot jelképezi, ezért szerencsét hoz az újévre.

Lencse: Olaszországban is osztják a nézetet, hogy a lencse a szerencsét és a gazdagságot szimbolizálja.

Karika formájú ételek: azok az ételek, amik karika alakúak szerencsét hoznak, valószínűleg azért alakult ki ez a hiedelem, mert alakjukkal a teljességet szimbolizálják. Ilyenek például a fánkok, perecek.

Szerencsét hozó érmék: sokhelyütt belesütnek a kenyérbe, süteménybe, tortába — a törökök rizspudingba rejtik, a görögök a vaszilopitába — egy-egy pénzérmét, és annak, aki megtalálja, biztosan szerencséje lesz egész évben.

Soba tészta: úgy tartják, hogy a japánok kedvenc tésztája, a soba, azaz hajdinatészta az élettartamot szimbolizálja, minél hosszabb, annál jobb. A japánok ezért újévkor kötelezően fogyasztják.

Érme formájú sütemények: azok, akik gyakran fogyasztanak érme alakú ételeket, állítólag gazdagságra, jólétre számíthatnak. Elég, ha kis sajtos vagy csokis tallérok kerülnek a tálakra.

Disznóhús: A zsíros disznóhús az újév gazdagságát szimbolizálja. Tetszik tudni: a disznó túrja előre a szerencsénket, jólétünket. Nem tudni pontosan, hogy honnan ered ez hiedelem, de biztos nem azoktól a népektől, akik vallási okokból nem fogyasztanak sertéshúst. Viszont még Délkelet-Ázsiában, a kínai holdújév menüjéből sem hiányozhat a disznóhúsos táska.

Kukoricakenyér: a kukorica színe az aranyéra emlékeztet, ami a gazdagságot szimbolizálja. Hol másutt tudnák ezt jobban, mint Mexikóban.

Rizs: Thaiföldön, ahol háromszor köszöntik az új esztendőt – egyszer januárban, aztán nemsokára a kínai holdújévkor, végül áprilisban, ami tulajdonképpen a mi húsvétunk, de náluk a megújulás és újrakezdés ünnepe – az olyan "jóserejű" ételeket eszik, mint a rizs, a kukorica, a zöldborsó, a szezámmag. Mindegyik a sok apró szemével a bőséget jelképezi. A rizs oly annyira, hogy a "paj kui kaó" kifejezésük, ami szó szerinti fordításban, megyek rizst enni, valójában magát a mindennapi étkezést jelenti.