×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
7 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Étkezési kisokos karantén idejére

2020.03.31 - 16:08
Megosztás:
Étkezési kisokos karantén idejére

A koronavírus terjedése óta több ízben vásárlási láz tört ki a lakosok körében. Hiánycikk az élesztő, rengeteg fogy az alapélelmiszerekből, konzervekből, tésztafélékből. Miből érdemes vásárolni?

A szakemberek szerint sokszor olyan termékeket is vásárolunk, amelyekre nincs szükség a karantén idején, ezért a táplálkozástudományi szakemberek elkészítettek egy étkezési kisokost, amely segítséget nyújt abban, hogy egy-két hetes periódusra adott élelmiszerből mekkora mennyiséget érdemes vásárolni.

Papp Andrea táplálkozástudományi szakember, a Napi Táptudás blog vezetője a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elmondta, hogy miután szembesültek a pánikvásárlással, úgy gondolták munkatársaival, eljött az ideje, hogy kiadjanak egy tájékoztató anyagot, amellyel segíthetnek. Ebben részletesen leírják, hogy mekkora mennyiséget érdemes beszerezni kéthetes periódusra az adott élelmiszerekből. Hozzátette, hogy több szakember együttműködésével megalkották az étkezési kisokost, amelyben makrotápanyagok szerint csoportosították az élelmiszereket.

Lássuk, mit javasolnak a szakemberek! A táplálkozástudományi szakértők szerint érdemes beraktározni bizonyos élelmiszerekből, de csak annyit, amennyi észszerű, arra az esetre, ha például két hétre karanténba kerülnénk. Természetesen azzal, hogy kevesebbszer kell boltba mennünk, kisebb az esélye a megfertőződésnek vagy annak, hogy mi adjuk át a kórokozót másoknak.

Az első tipp: mérjük fel a jelenlegi készleteinket! Miután ezzel végeztünk, elindulhatunk vásárolni, de csak abból vegyünk, ami tényleg nincs otthon.

Második tipp: ha nem szeretjük, ne vegyük meg! Nem érdemes olyat megvásároni, amit egyébként nem ennénk meg, hiszen nagy eséllyel a kukában végzi majd, amikor elvonul a járvány.

Harmadik tipp: főzzünk most többet, és fagyasszuk le! Ha nagy a fagyasztó, érdemes most nagyobb adagokat főzni, és az étel egy részét lefagyasztani.

Negyedik tipp: most ne a nasikból vásároljunk többet! Ha sokat nassolunk a négy fal között, könnyen felszaladnak a felesleges kilók.

Ötödik tipp: házhoz is tudunk rendelni. Amint arról lapunk hasábjain több ízben is beszámoltunk, nem csak készételt lehet hazarendelni az éttermekből, de több üzletből élelmiszer-kiszállítást is lehet kérni.

Friss vagy tartós?

A kisokosból kiderül az is, hogy egy átlagos testalkatú, átlagos fizikai aktivitást végző felnőttnek két hétre pékáruból körülbelül két kilogrammot érdemes vásárolnia, illetve más szénhidrátforrásból, burgonyából, száraz hüvelyesekből, tésztából és gabonapehelyből is elégséges két kilogramm beszerzése. Papp Andrea elmondta, hogy fehérjét tartalmazó termékekből, húsfélékből, felvágottakból és halból ugyancsak két kilogramm az ajánlott mennyiség. Emellett ajánlatos körülbelül hét liter tej, illetve ennek a mennyiségnek megfelelő tejtermék vásárlása is. Hozzátette, hogy hosszan elálló zöldségből, gyümölcsből akár nagyobb mennyiséget is lehet vásárolni, akár tíz kilogrammot is.

A táplálkozástudományi szakértők összeállítása szerint attól, hogy egy élelmiszer tartós, még nem egészségtelen. Használjuk őket nyugodtan, főleg, hogy így kevesebbszer megyünk vásárolni.

Az UHT- vagy ESL-tej tápanyagtartalma érdemben nem tér el a friss tejhez képest. Előnye, hogy nem kell a hűtőben tárolni kétheti adagot. A fagyasztott zöldségek és gyümölcsök kapcsán azt írják, hogy mivel sok szezonális zöldség- és gyümölcs nincs a piacon, ezért a még szezonjukban lefagyasztott termékek most kitűnő vitaminforrást jelentenek. A konzervételekre is igaz, ami a fagyasztott termékekre. Gyümölcskonzerveknél azonban számoljunk a magas cukortartalommal, zöldségkonzerveknél a magas sótartalommal!

Nincs gond az instant és fagyasztott ételekkel sem — írják a szakértők —, ha mértékkel fogyasztjuk ezeket. Vigyázni kell viszont velük, mert magas lehet a só-, cukor- és zsírtartalmuk.

Figyeljünk az élelmiszer-biztonságra!

Nagyon figyeljünk oda az élelmiszer-biztonságra! Mindig mossunk kezet ételkészítés előtt! Azt az élelmiszert együk meg előbb, amelynek közelebb van a lejárati dátuma! Alaposan főzzük vagy süssük meg az ételeket! A húst, halat mindig külön vágódeszkán aprítsuk fel! Gyakran mossuk ki a konyharuhákat is!

Mivel most kevesebbet tartózkodunk a napon, és lehet, hogy nem tudunk beszerezni elég zöldséget és gyümölcsöt, ezért oda kell figyelni a C- és D-vitamin-bevitelre. Felnőtteknek C-vitaminból 500 mg ajánlott naponta, D-vitaminból pedig maximum 4000 NE/nap.