×
2024. 04 26.

Európa Liga: A Steaua is továbbjutott

2012.12.07 - 19:41

Emberhátrányban szerzett vezetést a Steaua labdarúgócsapata Dániában, de házigazda FC Köbenhavn egyenlített, így döntetlennel, csoportelsőként zárta az Európa Liga első felvonását a bukaresti együttes. A Videoton FC péntek este biztos kiesőként játszott.

Öt év után ismét két romániai klubcsapat szerepel majd valamely labdarúgó európai kupasorozat tavaszi idényében, miután csütörtök este a Steaua is kivívta a továbbjutást az Európa Ligában. Laurenţiu Reghecampf vezetőedző tanítványainak kötelező pontot szerezni Koppenhágában, az FC Köbenhavn elleni utolsó csoportmeccsen, hogy ne függjön a széria másik mérkőzésének, a VfB Stuttgart – Molde párharc eredményétől.

A bukarestiek támadószellemben léptek pályára, azonban a dánok sem adták könnyen magukat, ugyanis győzelem esetén ők is továbbléphettek volna. A 49. perctől ráadásul még emberelőnyben is játszhatott a házigazda együttes, miután a török bíró a második sárgalap felmutatása után kiállította a Steauától Tănasét. Mindezek ellenére kiegyenlített maradt a játék, a dánok nem tudták kihasználni a mezőnyfölényt. A 72. percben Martinovics harcolt egy labdáért a dán térfélen, majd legurította Rusescunak, aki harminc méterről pipára küldte a lasztit, Christensen, a hazaiak kapusa tehetetlen volt. Ekkor már lehetett tudni, hogy a Molde 1–0-ra vezet Stuttgartban, ezért a Köbenhavn magasabb sebességi fokozatba kapcsolt, mert a három ponttal csoport másodikként továbbjuthattak volna. Azonban csak egyszer sikerült betalálni, a hajrában Vetokele egyenlített. Ez nem volt elég a kvalifikációhoz, így a Steaua mellett a Stuttgart szerepelhet tavasszal az Európa Liga legjobb harminckét csapata között.

Mint ismeretes, szerda este kiderült, a Kolozsvári CFR is csatlakozik az EL mezőnyéhez. Mindazok ellenére, hogy tíz pontot gyűjtött a Bajnokok Ligája csoportkörében, csak a harmadik helyet csípte el, így búcsúzott az első számú európai kupasorozattól, a tavaszt pedig az EL-ben köszöntik. 2007-ben volt utoljára, hogy az kontinentális idény második felvonásában két romániai klubcsapatért izgaulhattunk. Akkor a Steaua és a Dinamo szerepelt az UEFA Kupa egyenes kieséses szakaszában. A fővárosi „katonák” történelmük során a tizedik alkalommal kvalifikálták magukat a tavaszi felvonásra, míg a CFR először élheti át a tavasz örömeit Európában.

December 20–án sorsolják majd a párosításokat, de az már biztos, hogy a Steaua és a CFR is az első kalapba kerül. A bukarestiek azért élvezik ezt a kiváltságos helyzet, ugyanis csoportelsőkét jutottak tovább, míg a CFR az egyik legjobb BL-harmadikként jött a második számú európai sorozatba.

Az EL tizenhatoddöntőjánek első mérkőzését február 14-én fogják játszani, míg a visszavágót egy héttel később. Az első számú kalapból kisorsolt csapatok idegenben kezdenek.

Halasztás, kiesés

A heves esőzés és a pálya alkalmatlansága miatt halasztották csütörtök este a Sporting Lisboa – Videoton FC mérkőzést a G csoport utolsó fordulójában. Az európai szövetség határozata szerint péntek este pótolták a találkozót. Azonban az eredménytől függetlenül a magyar bajnoki címvédő búcsúzott a további küzdelmektől, ugyanis a csoport másik meccsét megrendezték, a már biztos továbbjutó Genk (Köteles Lászlóval a kapuban) otthonában gólnélküli döntetlent játszott az FC Basel. Ez elég volt a svájci alakulatnak, hogy biztosítsa a továbbjutását, ugyanis a magyar együttes elleni eredmény nekik kedvez. A Videoton FC a széria harmadik helyén zárt.

Európa Liga, 6. forduló

E csoport

VfB Stuttgart – Molde 0–1 (Angan 45+1. perc)

FC Köbenhavn – Steaua 1–1 (Vetokele 87. perc, illetve Rusescu 72.; kiállítva: Tănase, 49. perc – Steaua).

A csoport végeredménye: 1. Steaua 11 pont, 2. Stuttgart 8, 3. Köbenhavn 8, 4. Molde 6.

G csoport

Genk – FC Basel 0–0

A Sporting Lisboa – Videoton FC találkozót péntek este rendezték.

A csoport állása: 1. Genk 12 pont/6 mérkőzés, 2. Basel 9/6 (7–4), 3. Videoton FC 6/5 (5–6), 4. Sporting Lisboa 2/5.

Továbbjutók

Első számú kalap

Chelsea (angol – Bajnokok Ligájából érkezik), Kolozsvári CFR (BL), Olympiacos (görög – BL), Benfica (portugál – BL), Liverpool (angol), Viktoria Plzen (cseh), Fenerbahce (török), Bordeaux (francia), Rubin Kazany (ukrán), Lyon (francia), Dnyipro Dnyipropetrovszk (orosz), Steaua, Lazio (olasz), Metaliszt Harkiv (ukrán), Hannover (német), Genk (belga).