×
2024. 04 25.

Európa Liga: Románia első két klubcsapata folytatja

2018.08.17 - 01:26

A Kolozsvári CFR ráhangolt a labdarúgó Európa Liga rájátszásának a párharcára, a FCSB pedig a ráadásban harcolta ki a továbbjutást a következő körbe. Az Universitatea Craiova döntetlennel búcsúzott az európai kupasorozattól.

Háromból már csak két romániai klubcsapat maradt állva a labdarúgó Európa Liga selejtezőjében, mivel az Universitatea Craiova búcsúzott a sorozattól a harmadik kör után. A lipcsei 3–1-es vereség után nem tudott fordítani hazai közönség előtt az olténiai csapat, igaz, erre kevés esélye volt egy jól felálló német alakulattal szemben. Viszont a Román Kupa-győztes dicséretére szól, hogy a csütörtöki meccsen küzdött, egyenlő ellenfele volt a Red Bull Leipzignek, amely végül az eredményjelzőn is megmutatkozott, ugyanis Sabitzer első félidei góljára a 18 éves Baicu szépségdíjas góllal válaszolt: a találkozó hajrájában kiszorított helyzetből, az alapvonal közeléből csavart Mvogo kapujába (a magyar válogatott Gulácsi Péter nem volt az utazókeretben). Az EL-csoportba való jutásért azonban a németek küzdenek a következő két hétben, ellenfele az ukrán Zorja Luhanszk lesz, amely 3–3-as összesítéssel, idegenben lőtt két góljának köszönhetően búcsúztatta a portugál Sporting Bragát.

A Kolozsvári CFR kettős sikerrel ment a play-off-körbe, miután a visszavágón egy ötöst hintettek az örmény Alaskertnek. A csütörtöki, kolozsvári mérkőzésen egy pillanatig sem forgott kockán a román bajnok sikere. A múlt heti, örményországi 2–0-s siker után a CFR hazai közönség előtt is magabiztosan játszott. Culio a 19. percben, büntetőből szerzett találattal indította meg, majd néhány kihagyott ziccer után Omrani az első félidő ráadás percében folytatta a gólgyártást. Fordulás után Hoban és Omrani negyed óra alatt állította be a 4–0-t, a kegyelemdöfést pedig Mailat adta meg a hosszabbításban.

Ilyen nagy különbséggel még nem nyert a CFR az Európa Ligában: 2009-ben a Köbenhavnt és 2012-ben a Sporting Bragát is két góllal verte.

A csoportkörbe jutásért a sorozat meglepetéscsapata lesz az ellenfele a CFR-nek: a luxemburgi bajnok F91 Dudelange – akit a Bajnokok Ligája-selejtező első körében a MOL Vidi FC búcsúztatott – a lengyelországi 2–1-es siker után, a hazai visszavágón 2–2-t játszott a Legia Warszawa együttesével, így 4–3-as összesítéssel jutott tovább. Így jövőhét csütörtökön Dudelange – CFR meccset játszanak a play-off első felvonásában, augusztus 30-án pedig Kolozsváron játsszák a visszavágót.

Nem volt ilyen egyszerű dolga a FCSB-nek. A román bajnoki ezüstérmes a horvátországi 0–0 után fogadta hazai pályán a Hajduk Splitet. A közel 25 ezer néző előtt rendezett bukaresti találkozó első negyvenöt percében „kóstolgatták” egy mást az ellenfelek, de egyik kapu előtt sem alakult ki nagyobb helyzet. A fordulás után megélénkült a játék, hiszen az újabb gólnélküli döntetlen egyik csapatnak sem kedvezett volna. A horvát ellenfél volt az első, aki hibázott nyomás alatt: Mijo Caktas kézzel szedett le egy labdát a saját 16-osán belül, amiért a spanyol játékvezető, Juan Martinez Munuera 11-est ítélt. Harlem Gnohere erőből, laposan lőtte a labdát Josip Posavec kapujába, aki ugyan jó irányba vetődött, de nem tudott védeni (1–0).

Zeljko Kopic edző a magyar válogatott Gyurcsó Ádámot is beküldte a pályára, így a horvátok bal oldala egyre többször közelítette meg a Cristian Bălgrădean kapuját. Az egyenlítés végül egy jobb oldali beadásból jött: Jairo a 82. percben Ahmed Said fejére helyezte a labdát, aki közelről talált be a FCSB kapujába (1–1). A fővárosiak az ellenfél térfelére költöztek, viszont a szurkolók egy része már elvesztette a reményt, és elindult haza a Național Arénából. A 93. percben viszont szaladtak vissza a lelátóra, hiszen a Gnohere ismét villant: Romario Benzar jobb oldalról ívelte át a labdát a teljes Hajduk-védelmen, a hosszú sarokra érkező francia pedig nem hibázott (2–1).

Kopic nehezen viselte a vereséget és azt, hogy csapat az utolsó pillanatban kapott góllal búcsúzott az EL-től. „A FCSB semmivel sem volt jobb nálunk, csak szerencsésebbek voltak” — mondta a horvátok szakvezetője.

Közben a bukarestiek már készülhetnek a következő EL-összecsapásra. Csütörtökön Bécsben a Rapid ellen játszanak. Az osztrák „zöld-fehérek” hazai közönség előtt 4–0-ra verték a Slovan Bratislavát, így 5–2-es összesítéssel jutottak be a kupasorozat play-off-körébe.

Európa Liga-selejtező, 3. forduló, visszavágó

Universitatea Craiova – RB Leipzig 1–1 (Baicu 85. perc, illetve Sabitzer 38.); továbbjutott: a Leipzig, 4–2-es összesítéssel.

Kolozsvári CFR – Alaskert 5–0 (Culio 19. perc – 11. perc, Omrani 45+1., 62., Hoban 58., Mailat 90+2.); továbbjutott: a CFR, 7–0-s összesítéssel, kettős sikerrel.

FCSB – Hajduk Split 2–1 (Gnohere 55. perc – 11-esből, 90+3., illetve Ahmed Said 82); továbbjutott: az FCSB, 2–1-es összesítéssel.