×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

Európai csaták az utolsó negyeddöntő-meccseken

2018.07.07 - 03:57
Megosztás:
Európai csaták az utolsó negyeddöntő-meccseken

Svédország és Anglia is több évtized szünet után juthat be a vb legjobb négy csapata közé, míg Oroszország először, Horvátország pedig 20 év után játszhat ismét elődöntőt az országukban 27 évvel ezelőtt bekövetkezett politikai változást követően.

Svédország – Anglia, Oroszország – Horvátország mérkőzéseket rendeznek a labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőinek utolsó napján.

Délután Szamarában két olyan alakulat találkozik, amely a múltban meghatározó szerepet töltött be az európai fociéletben: Svédország 1934-ben negyeddöntőt játszott, 1938-ban és 1950-ben a legjobb négy között zárt, 1958-ban pedig a fináléig jutott a hazai rendezésű világbajnokságon. Utána viszont nem sokat tett hozzá a világversenyen, az 1994-es egyesült államokbeli tornáig kellett várni egy újabb sikerre: Kennet Anderssonnal a pályán Romániát verte a negyeddöntő hosszabbításában, majd Brazíliától kapott ki, végül Bulgária legyőzésével bronzérmet szerzett a skandináv válogatott. Most „csak” 24 évet kellett várjanak, hogy ismét negyeddöntőt játszanak, viszont az 1994-es bravúr megismétlésére sokat kell hozzátegyen Janne Andersson szövetségi kapitány csapata. A csoportkörben Dél-Koreát verte 1–0-ra, de Németországtól az találkozó utolsó percében kapott ki 2–1-re, majd rászámolt Mexikóra (3–0), így csoportelsőként jutott a főtáblára. A Svájc elleni 1–0-lal jutott be a legjobb nyolc közé, és szombaton Anglia lesz az ellenfél.

Rég volt

A szigetországiak 52 éve várnak arra, hogy ismét a dobogó legfelső fokára állhassanak: az 1966-as hazai vb-győzelem után ugyanis nem sok babér termet a futball „megteremtőinek”, az elmúlt tizenhat évben csak kétszer jutottak el a negyeddöntőig: 2002-ben Brazília, 2006-ban pedig Portugália búcsúztatta őket a legjobb nyolcban. 1970-ben, 1962-ben és 1954-ben is a negyeddöntő jelentette a végállomást az angoloknak, a legutóbbi nagyobb siker pedig 1990-ben volt, amikor az elődöntőig jutottak, és a későbbi győztes NSZK 11-es rúgások után verte a Gary Lineker nevével fémjelzett Angliát (a bronzmeccsen Olaszország verte az angolokat).

Reálisan nézve az „háromoroszlánosok” mostani helyzetét, most sem számítanak a torna favoritjának. Harry Kane megvillanásai viszont sokat számítanak, és többnyire győzelemre vezető gólokkal segítette csapatkapitányként a válogatottat, amely a csoportkör során 2–1-re verte Tunéziát (Kane két góljával), 6–1-re győzte le Panamát (Kane mesterhármasával), majd a Belgiumtól elszenvedett 1–0-s vereséggel másodikként jutott a nyolcaddöntőbe. Kolumbia jött ellenfélnek, és a vb eddigi legdurvább meccsén 1–1 volt az állás a rendes játékidő és a hosszabbítás végén (Kane találatának köszönhetően), és 11-esekkel jutottak be a legjobb nyolc közé.

A szombati svéd-angol találkozó kapcsán a sajtó természetesen megszólaltatta Sven-Göran Eriksson is, aki svédként csaknem öt éven keresztül volt az angol válogatott szövetségi kapitánya 2001 és 2006 között. A 70 éves szakember úgy látja, Svédország a csapatszellem világbajnoka, de Angliának is jó esélye van az elődöntőbe jutni. „Az angoloknak jó esélye van a továbbjutásra, de ne tévedjenek, szombaton nem lesz könnyű dolguk a svédek ellen. Sőt, lehet, hogy ez lesz a legnehezebb mérkőzés számukra a vébén, talán Brazíliát könnyebb lenne legyőznie Angliának, mint Svédországot” — fogalmazott a Eriksson a Press Assosciation hírügynökség kérdésére, majd hozzátette: érzése szerint 11-es rúgások döntenek ezen a meccsen a továbbjutóról. A szakszerű jóslatát alátámasztja az a tény is, hogy a két alakulat eddigi két vb-meccse döntetlennel zárult: 2002-ben 1–1, négy évvel később 2–2, mindkét alkalommal a csoportkörben. A legutóbbi tétmeccs a 2012-es Európa-bajnokság csoportkörében volt, ahol az angolok 3–2-re győztek. Mellett két svéd és három 0–0-s döntetlen szerepel a két alakulat egymás elleni mérlegében, tétmérkőzéseken.

Meddig még?

Este újabb európai csata következik: Szocsiban Oroszország és Horvátország mérkőzik meg. Az előző meccs beharangozóját a svéd-angol mérleggel zártuk, amely döntetlen csatát vetít előre. Rossz hír, hogy az orosz-horvát statisztika sem jósol 90, vagy esetleg 120 perces meccset: 0–0 a 2008-as Eb-selejtező oda-visszavágóján. A Szovjetunió 1991-es felbomlása óta, illetve Horvátország 1991-es függetlenségének visszanyerése óta csupán ezt a két tétmérkőzést játszotta egymás ellen a két nemzeti válogatott. Emellett egy 2015-ös 3–1-es barátságos horvát győzelmet is bevehetünk a statisztikába.

Bár csak 27 éves „egyéni” múltról beszélhetünk, Horvátország így is van mit felmutatnia: 1998-ban vb-bronzérem Franciaországban. Igaz, azóta a csoportkörön sem sikerült továbbjutni, viszont most, Luka Modriccsal, Mario Mandzukiccsal, Ivan Perisiccsel, vagy Ivan Rakiticcsal a csapatban még legalább egy vb-meccset jósolnak nekik a szakvezetők – a szombatin kívül.

Ehhez lesz hozzáfűzni az orosz válogatottnak is. Sztanyiszlav Csercseszov szövetségi kapitány csodát tett a szbornájával, hiszen a felkészülés során nyújtott nagyon gyenge szereplésnek nyoma sem látszik a hazai vb-n: Szaúd-Arábia 5–0-t, Egyiptom 3–1-et kapott a csoportkörben az oroszoktól. Az Uruguay elleni 3–0-s vereség a csoport második helyére küldte a házigazdákat, a nyolcaddöntő után viszont hatalmas meglepetésre Spanyolországot küldték haza. Igaz, 11-es rúgásokra volt szükség a továbbjutáshoz (és a „bunkerfocira”), de a tény, hogy az orosz válogatott először jutott túl a vb-csoportokon, és máris a legjobb nyolc között van, azt senki sem veheti el tőlük. Mit kezdenek az eddig veretlen horvátokkal? Az szombat este kiderül. Zlatko Dalic szövetségi kapitány legényei ugyanis taroltak a csoportkörben: 2–0 Nigériával, 3–0 Argentínával, 2–1 Izlanddal. A nyolcaddöntőben viszont a horvátok is 11-es párbajig jutottak a dánok elleni meccsen: a rendes játékidőben jegyzett 1–1 után 3–2-re nyerték az „orosz rulettet”.

Pesek Attila

Fotó: fifa.com