×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Évente 200-an halnak meg tűzesetben

2016.08.11 - 12:09
Megosztás:
Évente 200-an halnak meg tűzesetben

Riasztóan megnőtt a tűzesetek száma Romániában, a lánglovagok munkáját pedig hátráltatja, hogy felszereléseik fele 20 évnél régebbi — Szatmár megye, szerencsére, jobb helyzetben van.

Romániában évente 200-an halnak meg és átlagosan 600-an szenvednek különböző égési sérüléseket a tűzesetekben — derül ki az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség összesítéséből. A felügyelőség a napokban bocsátotta közvitára tízéves (2016–2025) fejlesztési stratégiáját, amelyet a reakcióidő csökkentésére és a beavatkozások minőségének javítására dolgoztak ki. A tervek szerint a beruházásokat uniós forrásokból, a belügyminisztérium költségvetéséből és adományokból valósítják meg, s az első fázisban, 2018-ig 103 millió eurót költenek fejlesztésekre. A stratégiához csatolt összesítésekben riasztó számadatok szerepelnek, ugyanis az elmúlt hét évben évi 15 500-ról 26 250-re nőtt a tűzesetek száma — a kiváltó okok között pedig első helyen szerepel a hibás/zárlatos (és sok esetben improvizált) elektromos hálózatok-készülékek használata, a nyílt láng felelőtlen használata, valamint a kémények nem megfelelő tisztítása, karbantartása, de 10%-osra nőtt a szándékos gyújtogatások számaránya is. A lánglovagok munkáját bevetéseken pedig jelentősen hátráltatja, hogy felszereléseik — oltóautótól kezdve a legutolsó sisakig, oxigénpalackig — 56%-a, azaz több mint a fele 20 évesnél régebbi.

 

Szatmáron jobb a helyzet

 

Nemcsak országos szinten, de Szatmár megyében is jelentősen megnőtt a tűzesetek száma, méghozzá alig egy év alatt — 60 alkalommal többször riasztották égő házhoz, épülethez, tarlóhoz vagy erdőhöz a Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség lánglovagjait, akik csak 2015-ben 88 ember — köztük 11 gyermek — életét mentették meg. Bár felszereltség szempontjából a szatmári tűzoltóságnak is vannak még hiányosságai, összességében magasan — sőt, mondható: toronymagasan — jobb helyzetben vannak, mint országbeli kollégáik. Az elmúlt hat év során az Északnyugati Fejlesztési Régió pályázatának köszönhetően két új, habbal és vízzel oltó autóval, 30 méteres magaslétrás-autóval, egy súlyosan roncsolódott autókból való mentéshez használható haszongépjárművel, egy újraélesztéshez szükséges eszközökkel felszerelt mentőautóval, öt SMURD mentőautóval és egy speciális mentőjárművel (10 személyes mobilrendelő) bővült gépparkjuk, és a speciális mentési eszközök arzenálja is gazdagodott. Mindezeknek köszönhetően komoly perceket sikerült lefaragniuk a helyszínre kiérés idejéből és az oltási műveletek idejéből is.

A géppark és a felszerelések megújulására természetesen óriási szükség volt: az új és modern járművek és eszközök a felügyelőség gépkocsiparkjainak 30–40 százalékát teszik ki.

 

Szabó Kinga Mária