×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Évezredes tudást halmoznak fel a mesék

2014.04.04 - 13:06
Megosztás:
Évezredes tudást halmoznak fel a mesék

Szerdán Nagykárolyban, tegnap Szatmárnémetiben adta elő Berecz András mesemondó–énekes Angyalfütty című műsorát. Az alábbi beszélgetés szerkesztőségünkben tett látogatásakor készült.

phone tracker app

 

— Hogyan lesz valaki a népmese és a népdal szerelmese?

— A mese szeretete otthonról jön. Édesanyám Kunhegyesen született, édesapám a szlovákiai Szőregen, én Pesten születtem, de se tős, se gyökeres pesti nem vagyok. Úgy voltam kétnyelvű, hogy amit gondoltam, el tudtam mondani pestiesen, de úgy is, ahogy odahaza megtanultam. Édesanyámnak, aki csak négy osztályt végzett, és az eredetiségét semmi nem tudta kikezdeni, nagyon jó mesélő hajlama volt. Az emberek csetlése-botlása ott volt a fejében. A másik ok a meseszeretetre való hajlam, benne van az ember vérében az, hogy mókamester legyen. Az óvodában a csendes pihenő idején se tudtak mellettem a gyerekek aludni, mert ha nem is hangosan, de egy-egy szájmozdulattal megnevettettem a körülöttem lévőket. A harmadik ok, hogy muníció is kell hozzá. Azt mondják a régi öregek, hogy a Jóisten két fület adott és egy nyelvet. Ha nem tudsz kétszer annyit hallani, mint beszélni, kár, hogy kinyisd a szádat. 1979-től járok Erdélybe és Moldvába, a legszebb meséket, mondákat és népdalokat itt kaptam.

— Sajnos, az utóbbi időben a gyerekeket nem igazán érdeklik a népmesék és a népdalok. Mit lehetne tenni, hogy ne múljon ki a meseszeretet?

— Ez népművelői feladat. Én amit szeretek, azt mondom, ott, ahova meghívnak: börtönben, templomban, művelődési házban, iskolában, tanyasi központban vagy a világ bármelyik nagyvárosában. A mesét helyzetbe kell hozni, és az dolgozik. Olyanok is szeretik a mesét, akik nem is tudnak róla. Vannak, akik ha megtudnák, hogy mesét fogok mondani, azonnal elmennének. Nem kell nekik megmondani, hogy mesét fogok mondani. Csapdát kell ejteni. Azt mondjuk, hogy falunap lesz. Folyni fog a sör, bor, pálinka, rotyog a gulyás, ekkor kell mesélni, és mindenki odafigyel. A mesemondás a kultúra küszöbe. Nem igazán figyelnek oda az emberek, mert azzal a szóval, hogy kultúra sokszor becsapták már őket. Korszakos kérdés, hogy lehet becsempészni mesemondásokra azt a réteget, amelyik menekül a kultúra elől. A mese csak lényeges kérdésekkel foglalkozik, átörökíthető. Ma már nagy szerepe van a médiának a kultúraterjesztésben. A mai világban az a valóság, amit a média megmutat, amit nem mutat meg a média, az létezhet, de nem valóság, nincs is.

— A falusi fiatalok is menekülnek a mese, a népdal és a néptánc elől. Hogyan lehet megszerettetni a népi értékeket?

— Így van. Még jobban menekülnek, mint a városiak. A városi könnyebben visszafordul, mint a falusi, mert a világban régi forgatókönyv, hogy az indián az apja aranyát üveggyöngyre cseréli. Amikor átveszi az utolsó üveggyöngyöt az utolsó aranyért a gyarmatosítótól, akkor jön rá, hogy az értékeitől vált meg. Így van ez mindenkivel, amíg az utolsót ki nem dobja, addig ragyogó arccal szegényedik. Így van a falusi ember is, ami kacat, azt magához öleli, a levedlett vackot odateszi az apja aranya helyébe. Ami hatalmas érték, mert évezredes tudás van benne, azt eldobja. Ameddig nem megyünk végig a romlás ezer változatán, addig nem kezdünk el visszatérni az értékekhez.

 

Elek György