×
2024. 04 24.
Szerda
György
12 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Évről évre több a rákbeteg

2016.04.28 - 11:00
Megosztás:
Évről évre több a rákbeteg

Átfogó programot indítana az egészségügyi minisztérium a daganatos betegségek megelőzésére a 2016–2020 közötti időszakban. A programot a tervek szerint júniusban fogadja el a kormány.

A tervek szerint egy sor olyan programot kívánnak megvalósítani, amelyek a mortalitás és a daganatos betegségek számának csökkenéséhez vezetnek, valamint a magas rizikófaktorú lakosság egészségi állapotának és a rákos betegek életminőségének javulásához járulnak hozzá. Az országos terv újdonságokat is hoz, így például a melldaganatot és a vastagbélrákot szűrő programot, de fel kívánják lendíteni a méhnyakrák szűrő programot is, regionális HPV-szűrő akciókkal.

„Ezekkel a programokkal szeretnénk kontroll alatt tartani a daganatos megbetegedéseket, csökkenteni az elhalálozási szintet és az előfordulásokat Romániában. A screening-programok segíthetnek a korai felismerésben, sokkal jobb esélyeket biztosítva a betegeknek” — magyarázta Patriciu Achimaş-Cadariu szaktárcavezető, hozzátéve, hogy szeretnének szakmai fejlődési lehetőséget is kínálni a szakembereknek. A szűrővizsgálatok mellett tájékoztató kampányokat is terveznek, amelyek során az egészséges életmódról, a daganatos betegségeket kiváltó tényezőkről tájékoztatnák a lakosságot, valamint ismertetnék a hepatitisz B elleni immunizáció fontosságát, egyúttal pedig szó esne a HPV-vírus okozta fertőzésekről is.

Románia-szerte közel 48 300 személy halálát okozzák a különböző rosszindulatú daganatok évente, amivel az ország jóval meghaladja az európai uniós átlagot. Ehhez az is hozzájárul, hogy itthon a legtöbb esetben már jócskán előrehaladott stádiumban fedezik fel a daganatos megbetegedéseket. A leggyakoribb előfordulású tüdőrák esetében például tízből hét páciens már csak a negyedik stádiumban kerül orvoskézre, ez pedig azt jelenti, hogy már áttétek képződtek. A melldaganatok esetében ötből egy pácienst a második vagy harmadik stádiumban fedeznek fel — derül ki a szaktárca adataiból.

Súlyos helyzet Szatmárban

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság legfrissebb összesítése szerint 2014-ben megyénkben több mint 1100 új daganatos beteget vettek nyilvántartásba. A tizenkét hónap alatt 1152 új rákos megbetegedést regisztráltak — 611 férfi és 541 női beteget vettek nyilvántartásba. A férfiak körében a leggyakoribb a tüdőrákos betegedés, 148 új esetet fedeztek fel, 120 ízben végbéldaganat volt a diagnózis, 69 bőrrákos, 68 prosztatarákos és 52 gyomorrákos megbetegedést is diagnosztizáltak. A nők esetében a leggyakoribb az emlőrák volt, 133 esetet fedeztek fel, továbbá 66 méhnyakrákos, 53 tüdőrákos és 50 gyomordaganatos megbetegedést. Az említetteken kívül máj-, hasnyálmirigy- és húgyhólyag-daganatos megbetegedésekkel is küszködtek a nyilvántartásba vett betegek.

A közegészségügyiek statisztikai adatai jól tükröződnek a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház onkológiai osztályának statisztikáiban is: naponta ugyanis legkevesebb három Szatmár megyei lakosnál diagnosztizálnak daganatos megbetegedést a szakorvosok.

Az onkológusok szerint egészségügyi állapotunk 43 százalékban függ az életmódunktól, 27 százalékban az örökölt genetikai adottságoktól, 19 százalékban a környezettől, amelyben élünk, 11 százalékban pedig az egészségügyi rendszertől.

Az egyik legkárosabb tevékenység, amivel romboljuk az egészségünket és teret engedünk a daganatos megbetegedéseknek, a dohányzás. Ez utóbbi nem kevesebb, mint 40 százalékában függ össze a kialakult betegségekkel. A rendszeres alkoholfogyasztás szintén magas rizikófaktor, de azon személyek esetében is emelkedik a daganatos megbetegedés lehetősége, akik sok sült vörös húst fogyasztanak.

Egy másik nem elhanyagolható rizikófaktor a mozgásszegény életmód és az elhízás — éppen ezért mozogjunk naponta legalább félórát. A gyerekeket rá kell szoktatni a mozgásra. A rendszeres sport nem csak az állóképességen javít, segít megőrizni a gyerekek életkornak megfelelő testsúlyát és egyúttal nagyon sok rossz szokás kialakulását is megelőzheti. Mindezek mellett pedig nagy hangsúlyt kell fektetni az egészséges táplálkozásra is.

A becslések szerint a rákos megbetegedések negyven százaléka megelőzhető. A kockázat csökkentése néhány egyszerű lépésből áll: változatos és egészséges étrend, a megfelelő testsúly megőrzése, rendszeres fizikai tevékenység (mozgás), az alkoholfogyasztás korlátozása, a dohányzásról való leszokás és a passzív dohányzás kiküszöbölése, a túlzott napozás mellőzése, illetve a védelem minden fertőzés ellen, amely rákot okozhat.

A magas halálozási rátának a legfőbb oka, hogy általában nagyon előrehaladott állapotban veszik észre a betegséget, akkor, amikor már szinte semmit sem lehet tenni kezelési szempontból. Az egészségünk védelme érdekében ne hanyagoljuk a rendszeres szűrővizsgálatokat!

A legtöbb — életmódunkból, környezetünkből adódó — daganatos megbetegedés tehát egészséges életmóddal megelőzhető, rendszeres szűrővizsgálatokkal, időben felfedezve pedig gyakran százszázalékosan kezelhető és gyógyítható.