×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

F1-klasszikussal zárul a hajsza

2018.07.06 - 11:59
Megosztás:
F1-klasszikussal zárul a hajsza

Silverstone-ban zárul a három hetes hajsza, a Forma–1 egyik klasszikusa következik a versenynaptárban. Az angliai pályán minden megvan, amitől a pilóták imádják ezt a sportágat, ezúttal pedig még a szokottnál több kockázatot is vállalhatnak az ultragyors kanyarokban.

Hazatér a Forma–1-es mezőny Nagy-Britanniába, hogy otthon fejezhesse be háromhetes rohanását Európában. Vélhetően még soha nem érkeztek meg olyan fáradtan a csapatok tagjai F1-es versenyhétvégére, mint tették azt az idei Brit Nagydíj esetében, a sportág történetében ugyanis most először fordul elő, hogy három egymást követő héten is rendeznek versenyt. Jó hír, hogy a silverstone-i futam után végre szusszanhatnak egyet, hiszen a Német Nagydíjat két héttel később rendezik.

Silverstone-ban a mostani lesz az 52. Forma–1-es világbajnoki futam, összességében pedig 69. alkalommal áll rajthoz a száguldó cirkusz mezőnye a szigetországban. A sportág kedvelői tudják, hogy 1950. május 13-án itt rendezték az F1 történetének első versenyét, az akkor még sokkal inkább eredeti funkciójára, azaz második világháborús katonai repülőtérre hajazó helyszínen.

Azonban már 1948-ban is rendeztek itt futamot, a pálya tehát 70 éves évfordulóját ünnepli az idén, ebből az alkalomból pedig a teljes felületét újraaszfaltozták.

A mostani tízcsapatos mezőnyből hat istállónak Nagy-Britanniában van a székhelye, a Force India bázisát például Silverstone-ban találjuk. A csapatoknak ezért remek alkalom arra, hogy a gyárban dolgozó munkatársaik előtt küzdjenek a minél jobb helyezésekért.

„A silverstone-i nagyon különleges hétvége a csapatunknak. Ez az egyetlen futam, ahol az összes csapattaggal és a családjaikkal is találkozhatunk — mondta Sergio Pérez, a Force India versenyzője. — Ez extra motivációt ad, ezen a futamon különösen jól akarunk teljesíteni. Remélem, jó eredményt érünk el, hogy aztán az út túloldalán levő főhadiszálláson ünnepelhessünk.”

Maga a pálya már csak részleteiben hasonlít az F1 hőskorában használtra, az évek alatt összesen kilenc átépítésen esett át, a karakterét azonban megtartotta. Az utolsó nagy változtatásra a 2011-es szezonban került sor, ekkor helyezték át a célegyenest a Club és az Abbey kanyar közé, a vonalvezetést pedig 2010-ben módosították utoljára.

Újraaszfaltozva

Ez az egyik legélvezetesebb pálya a szezonban, főleg a tavalyi szabálymódosítások után, hiszen a megnövekedett leszorítóerőnek köszönhetően a gyors és közepesen gyors fordulókban rendkívüli módon megmutatkozik a Forma–1-es autók hihetetlen kanyarsebessége.

„Nagyon klassz pálya, különösen a gyors rész a Maggotts, Becketts és Chapel kanyaron át. Amikor nagy a tapadás, igazán érezni a G-erőket, amik belenyomnak az ülésbe — jellemzi a pályát Romain Grosjean, a Haas német pilótája. — Ennek a gyors szekciónak az ember nagyon jól el akarja találni az első felét, különben sok időt veszíthet. Amikor stabil az autó és jó az egyensúlya, padlógázzal lehet belemenni a határon táncolva.”

Az évforduló alkalmával a pályát újraaszfaltozták. Erre utoljára 1996-ban került sor, azóta csak javították a különböző hibákat, az éves szinten jelentkező óriási terheléstől azonban bukkanók és útegyenetlenségek is szép számban kialakultak rajta. Billiárdasztal sima felület várja tehát a pilótákat, a Pirelli ezért Barcelona és Paul Ricard után ide is a vékonyabb futófelületű gumijait hozza. Érdekes lesz látni, hogy ez miként befolyásolja az Ausztriában látott erőviszonyokat. A legtöbbeknek meggyűlt a baja ezzel a változattal, az élmezőnyből Lewis Hamilton és Daniel Ricciardo autóján is erős hólyagosodástól szenvedett az abroncs, a brit pedig élesen bírálta a Pirellit a verseny után, mondván: az Osztrák Nagydíjra is a Franciaországban és Spanyolországban használt abroncsait kellett volna a csapatok rendelkezésére bocsátania.

A Mercedes eddig két futamot nyert az idén, mindkettőt akkor, amikor a vékonyabb futófelületű gumik voltak szolgálatban, ez alapján tehát bízhat abban, hogy Silverstone-ban nem jelentkezik az Ausztriában tapasztalt probléma.

Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke is erős hétvégére számít a címvédőtől, a szokatlanul magas várható hőmérséklet azonban szerinte bekavarhat a képbe. Nem lehet kizárni, hogy ezúttal a vékonyabb futófelületű Pirelliken sem lesz mindenkinek gumiproblémától mentes futama. Az olasz gyártó mindenesetre megerősítette, hogy nem változtat az eredeti terven, miszerint a Brit Nagydíj lesz az utolsó helyszín, ahol a módosított abroncsokat beveti.

Silverstone-ban egyébként is több a tempós kanyar, amelyekben a gumik extrém terhelést kapnak, a Pirelli ezért a Brit Nagydíjon veti be először az idei szezonban a kék oldalfalú, kemény keverékű gumiját, sőt, várhatóan ez lesz az egyetlen helyszín, ahol ezt a típust használhatják a csapatok. Tavaly Sebastian Vettel és Kimi Räikkönen is defektet kapott a versenyen, a módosított szerkezetű gumik emiatt is kerültek bevezetésre. A kemény mellett a versenyzők a közepes és a lágy keverékből választhattak.

A gumik mellett az időjárás is izgalmat csempészhet a hétvégébe, és nem csak a gumik viselkedése miatt. A jelenlegi előrejelzés többnyire napos időt jósol, az eső valószínűsége vasárnapig nem több 5 százaléknál. Ez persze semmit sem jelent, mint azt Mario Isola, a Pirelli autósportért felelős vezetője is mondta, a brit időjárás minden, csak nem kiszámítható.

Mi jön a Mercedes-kudarc után?

Nagy figyelem hárul a Mercedes csapatára is, hiszen a németek a múlt hétvégi Osztrák Nagydíjon rengeteget hibáztak. A versenynek kettős kiesés lett a vége, a 2016-os barcelonai futam óta először. Ezúttal azonban műszaki hiba kényszerítette partvonalra mindkét Ezüstnyilat, ami a Mercedes gyári csapatával még egyszer sem fordult elő 2010-es visszatérése óta. Ausztriában egy olyan helyszínen szenvedtek vereséget, amelyet a hibrid éra kezdete óta domináltak.

A brackley-i bázisú csapat lényegében hazai pályán, az osztrákhoz hasonlóan sikeres helyszínen köszörülheti ki a csorbát, 2014 óta ugyanis az összes Brit Nagydíjat Lewis Hamilton nyerte. A csapat megerősítette, hogy sem Hamilton üzemanyagrendszerének hibája, sem Bottas hidraulikai problémája nem a Franciaországban bevetett új motorváltozattal áll összefüggésben, James Allison technikai igazgató reményei szerint pedig a meghibásodott alkatrészeket anélkül is ki tudják cserélni, hogy hozzányúlnak a leplombált erőforrás-elemek bármelyikéhez. Amennyiben ez nem sikerül, büntetéstől csak Bottasnak kell tartania, de neki is csak akkor, ha az akkumulátorát vagy a vezérlőelektronikáját érinti a csere. Ezzel együtt a többi elem cseréje sem jönne jól, mivel közelebb sodorná a Mercedes pilótáit egy későbbi büntetéshez a szezon során.

Közvetítés

Forma–1-es világbajnokság, 2018-as idény, 10. versenyhétvége, Silverstone, Brit Nagydíj

Péntek: 12 óra – 1. szabadedzés (Digi Sport 2), 16 óra – 2. szabadedzés (Digi Sport 2).

Szombat: 13 óra – 3. szabadedzés (Digi Sport 1), 16 óra – időmérő edzés (Duna Tv, Digi Sport 1).

Vasárnap: 16.10 óra, 52 körös futam (Digi Sport 1).

A vb állása

Pilóták

1

Sebastian Vettel

német, Scuderia Ferrari

146

2

Lewis Hamilton

brit, Mercedes AMG

145

3

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

101

4

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

96

5

Max Verstappen

holland, Red Bull Racing

93

6

Valtteri Bottas

finn, Mercedes AMG

92

7

Kevin Magnussen

dán, Haas

37

8

Fernando Alonso

spanyol, McLaren-Renault

36

9

Nico Hülkenberg

német, Renault

34

10

Carlos Sainz Jr.

spanyol, Renault

28

11

Sergio Pérez

Force India

23

12

Esteban Ocon

Force India

19

13

Pierre Gasly

francia, Scuderia Toro Rosso

18

14

Charles Leclerc

monacói, Sauber

13

15

Romain Grosjean

francia, Haas

12

16

Stoffel Vandoorne

belga, McLaren-Renault

8

17

Lance Stroll

kanadai, Williams

4

18

Marcus Ericsson

svéd, Sauber

3

19

Brendon Hartley

Toro Rosso

1

Csapatok

1

Scuderia Ferrari

247

2

Mercedes AMG Petronas Motorsport

237

3

Aston Martin-Red Bull Racing

189

4

Renault Sport Formula One Team

62

5

Haas F1 Team

49

6

McLaren-Renault

44

7

Sahara Force India Formula One Team

42

8

Scuderia Toro Rosso

19

9

Sauber-Alfa Romeo F1 Team

16

10

Williams-Martini Racing

4

Forrás: gphirek.hu

A pályagrafika forrása: formula1.com