×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
szórványos felhőzet
Nagykároly

Fákat ültettek

2019.10.14 - 08:29
Megosztás:
Fákat ültettek

Összesen hatvanöt facsemetét ültettek el az utóbbi hetekben a nagykárolyi Károlyi-kastélyt körülölelő dendrológiai parkba. Az új fák mindegyike jelentős kuriózummal bír, azaz a kastélykert arborétum jellegének megőrzésére törekednek a karbantartók, az önkormányzat.

Egyebek között elültettek egy oszlopos korai juhart (Acer platanoides 'Olmsted'), a díszfa egyelőre alig 2–2,5 méter magasságú, ám ennek sokszorosa lehet egykor. Szintén egy darab csüngő nyír (Betula pendula 'Youngii') pompázhat majd egyszer a kastélykertben. A szakemberek úgy vélik, hogy a közönséges nyír youngii fajtája, azaz a csüngő nyír elbűvölő, romantikus hangulatot teremthet a hosszú, lelógó hajtásaival és a már megszokott ritkás lombbal ellentétben, sűrűbb lombkoronájú megjelenésével. Egyébként sok helyen találkozhatunk ezzel a kecses megjelenésű díszfával, legfőképp kertekben vagy parkokban sorfaként vagy szoliterként, azaz önmagában. Díszítő értékét még jobban fokozza mutatós fehér kérge, ősszel megjelenő barkavirágzata és rombusz alakú levelei, melyek sárgára színeződnek az ősz beköszöntével.

Egy másik nyírféléből, a törökmogyoróból (Corylus colurna) öt csemetét ültettek el. Erről azt kell tudni, hogy tizenöt-húsz méteresre is megnövő, különösen fiatalon igen szabályos, kúpos, illetve tojásdad koronájú, értékes díszfa. Hibrideket is ültettek, így nyolc darab Leyland-ciprust (Cupressocyparis leylandii). Ez egy fölfelé elkeskenyedő lombú fa. Ágai sűrűn, többnyire a talajszinttől állnak; fölül egy függőleges vezérhajtásban végződnek. Lombja sötétzöld.

Újabb páfrányfenyők, tudományos nevükön Ginkgo bilobák, röviden ginkgók, újabb köznyelvi nevükön ginkók is érkeztek a kastélykertbe — ezek a sajátos leveleikről szerte a világon ismert fák. Remélhetőleg a mostani egyedek is megszeretik a kastélykertet, és akár a korábbiak, pompázni fognak itt. Igen különleges faféle a kanadai hemlokfenyő (Tsuga canadensis). Ez a fa kedveli a félárnyékot, és tolerálja a teljes árnyékot is, olyan helyekre is ültethető, ahol más fenyőfélék nem fejlődnek jól, így más, már nagy fák mögött is szépen mutat. Idővel akár 30 méteresre is megnőhet — igaz, leginkább őshazájában találhatók ekkora egyedek, de talán a kastélykertbe elültetett hét egyed közül legalább az egyik 20 méteresnél magasabb lesz…