×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
14 °C
szitálás
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Falvak mécsesei, falvak bölcsei

2013.10.19 - 08:55
Megosztás:
Falvak mécsesei, falvak bölcsei

Pénteken adták át a „Falvak mécsesei, falvak bölcsei” elismeréseket azoknak, akik munkájuk során sokat tettek településük felvirágoztatásáért.

 

A Szatmár Megyei Tanács és az alárendeltsége alatt működő Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központ harmadik alkalommal adta át a „Falvak mécsesei, falvak bölcsei” elismeréseket azoknak, akik kiemelkedő tevékenységükkel hozzájárultak falvaik kulturális életének fejlődéséhez. Felician Pop, a Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központ igazgatója elmondta, hogy Adrian Ştef még a Megyei Tanács alelnökeként kezdeményezte azt, hogy elismerésben részesüljenek azok a személyek, akiket közösségük is elismer. Ebben az évben a legfiatalabb kitüntetett tizennyolc, a legidősebb kilencvennyolc éves volt. Adrian Ştef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke hangsúlyozta, hogy a díjazottak tevékenysége által fejlődtek azok a települések, amelyekben élnek. Fontos odafigyelni ezeknek az embereknek a munkájára, mert ha nem ápoljuk hagyományainkat, elveszítjük gyökereinket.

 

A díjazottak

 

Nagy Orbán színművész, a Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központ aligazgatója bemutatta azt a huszonegy személyt, aki a falvak mécsesei és azt a három személyt, aki a falvak bölcsei elismerésben részesült. Az első kategóriában a huszonegy kitüntetett között négy magyar volt: Kozma János (Mezőfény), Nagy Zsuzsanna (Bogdánd), Varga Sándor (Börvely) és Csáki Ferenc (Sárközújlak), a falvak bölcsei kategóriában a három kitüntetett közül Vékony Ilona (Szatmárpálfalva) volt magyar. Sokan megkérdezték, hogy kik és milyen kritériumok alapján állították össze ezeket a listákat, konkrét választ senki sem tudott adni. Ha csupán Erdődöt vesszük figyelembe, megkérdőjelezhető, hogy mennyivel fontosabb egy település életében az, hogy Daniel Dod néhány városi rendezvényen műsorvezető volt, mint az, hogy Szakács Imre több évtizeden át működtetett hagyományőrző csoportokat, létrehozta az Erdődi Petőfi Kört, szobrot állíttatott Petőfi és Júlia házasságkötése emlékére, amiről híres Erdőd, és amiért odalátogatnak a turisták.

 

Elek György