×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Február 19-e: Fáraók Egyiptoma!

2015.01.28 - 14:13
Megosztás:
Február 19-e: Fáraók Egyiptoma!

Közel 100 000-en látogatták meg tavaly a megyei múzeum kiállításait, tárlatait — érdekességekben idén sem lesz hiány: az ókori Egyiptomot, majd a gyógyászat történetét mutatják be, de újjáépítenék a Lónyai-kastélyt is.

Elégedetten nyilatkozott 2014-ről az évértékelő sajtótájékoztatón dr. Liviu Marta, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatója, aki az intézmény tevékenységi körének ismertetése mellett szót ejtett az elmúlt év legjelentősebb kiállításairól és projektjeiről, különböző kiadványok megjelentetéséről, régészeti feltárásokról, költségvetésről és egyéb kulturális tevékenységekről, amelyekbe a múzeum szervesen bekapcsolódott. Rendkívüli látogatottsága volt 2014-ben a Szatmár Megyei Múzeumnak, hiszen 83 815 főt jegyeznek a statisztikai adatok az eladott belépőjegyek alapján (amely 10 500-zal több, mint a 2013-ban jegyzett 73 307 látogató), de figyelembe véve azokat a nagyszámú érdeklődőt vonzó képzőművészeti kiállításokat, amelyek ingyenesek, összességében közel 100 000-en látogattak múzeumba tavaly. A legnépszerűbb az amúgy is külön turisztikai látványosságnak számító Károlyi-kastélyban helyet kapott Afrika Expó volt a maga 46 000 látogatójával. „Soha nem fordultak még meg ilyen sokan a kastélyban!” — fogalmazott Marta, de hatalmas érdeklődésnek örvendett a Románia arany- és ezüsttárgyait, ékszereit bemutató vándorkiállítás is, amelyet pár hét alatt közel 9000-en néztek meg — lényegesen többen, mint például Temesvárt vagy Nagyváradon.

 

Ásatások, táborok, Ady-ház

 

Bár a múzeum saját bevételei valamelyest csökkentek (290 776 lej) az elmúlt évekhez képest, elkezdődött vagy folytatódott több régészeti ásatás — Aranyosmeggyesen, Józsefházán, Érkáváson, Bobáldon, Tasnádon —, két régészeti tábort is szerveztek Aranyosmeggyesen és több turnust Bobáldon, amelyeken szatmári tanulók mellett kolozsváriak és szegediek is részt vettek, és sikerült újraépíteni a kányaházi múzeum-parasztház nádtetejét, amely különösen bonyolult volt azért is, mert nehezen találtak hozzáértő zsindelyezőmestert. Szintén tavaly fejeződött be az egyik talán legnagyobb kaliberű projekt: az érmindszenti Ady Endre Szülőház és Emlékmúzeum felújítása és a kiállítási anyag bővítése, illetve ezzel párhuzamosan az apai Vasile Lucaciu Emlékház felújítása, melyeket a Szatmár Megyei Múzeum és a Nyíregyházai Jósa András Múzeum közös európai uniós projekt keretében valósított meg.

 

Február 19-én újabb kiállításmegnyitó

 

Nagyszabású tervekben s kiállításokban idén sincs hiány: a máris nagy érdeklődésnek örvendő, a lenyűgöző, titkokkal teli ókori Egyiptom vallási életét, uralkodóit és az akkori emberek mindennapjait bemutató Fáraók Egyiptoma elnevezésű kiállítás február 19-én nyílik meg, de tervezik a gyógyszerészet és gyógyászat több ezer éves történetét bemutató kiállítást is. Szintén az idei tervek között szerepel a Vécsey-ház felújításának befejezése, a turci, bogdándi, a mogyorósi és mezőpetri múzeumok-tájházak felújítása, Popp Aurél és Erdős Pál alkotóműhelyének felújítása, az aranyosmeggyesi archeológiai park területének négy hektárral való bővítése, de mindezek mellett tervben van egy állandó kiállítás is, ahol végre a nagyközönség is megtekintheti azt a két Grigorescu-festményt, amely bár az '50–'60-as évektől van a múzeum tulajdonában, eddig csak párszor volt kiállítva.

A leggrandiózusabb tervet nem is dr. Liviu Marta, hanem a Megyei Tanács elnöke, Adrian Ştef ismertette: az aranyosmeggyesi Lónyai-várkastély teljes felújítása-újjáépítése. Erre azonban természetesen csak európai uniós pénzalapokból kerülhet sor — a romjaiban is csodaszép, impozáns várkastély előtt a helyi polgármesteri hivatal már kialakított egy több sétányos, korabeli parkot.

 

 

Szabó Kinga Mária