×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
7 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Fegyelem és biztonság az iskolákban

2012.10.25 - 09:04
Megosztás:
Fegyelem és biztonság az iskolákban

Egyes iskolákban kártyás beléptető-rendszerrel, máshol egy portás felügyeletével és zárt ajtókkal gondoskodnak a diákok biztonságáról, néhol még őrző-védő szolgálatok is működnek. Fegyelmi szabályok azonban mindenhol vannak, és be is tartják őket.

Az iskolai erőszak visszaszorítása érdekében Ecaterina Andronescu tanügyminiszter szigorúbb szabályozást szeretne bevezetni, melynek értelmében az agresszív diákok keményebb büntetéseket kapnának, emellett a hasonló helyzetek elkerülését is biztosítani lehetne. Véleménye szerint sajnos már nem elég a magaviseleti jegy levonása, más eszközökhöz kellene nyúlni az agresszió megfékezése érdekében. A témával kapcsolatban több szatmárnémeti iskola igazgatóját is megkérdeztük; a tanintézmények többségénél ugyan nem áll fenn a veszélye az agresszív viselkedésnek, azonban mindegyikük esetében megvan a saját módszer és szabályzat a rend és a fegyelem, nem utolsósorban a biztonság fenntartására. A megkérdezett iskolák közül egyedül a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban működik kártyás beléptető-rendszer, mely által nyomon követhető a diákok jelenléte az órákon. Pataki Enikő igazgató szerint nagyon hasznos és jól működő rendszerről van szó, mely monitorizálja a diákok hiányzásait, esetleges késéseit, így a szülők mindig tisztában lehetnek gyermekeik tevékenységeivel. Az iskolában az állandó felügyeletről egy portás gondoskodik, aki minden egyes látogató adatait jegyzőkönyvbe vezeti, szünetekben a szolgálatos tanárok felelnek a rendért, de videokamerával is rögzítik az eseményeket. Különleges esetekben azonban a fegyelmi bizottság él törvény adta lehetőségeivel, miszerint egy diákot szóbeli vagy írásbeli figyelmeztetésen kívül a magaviseleti jegy levonására és háromnapos kizárásra is „ítélhetik”. A Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban is hasonló szabályozások vannak érvényben, a diákok iskolaigazgatói és osztályfőnöki engedéllyel hagyhatják el az iskolát, bár az agresszív viselkedés egyáltalán nem jellemző az iskolára, mégis ennek a megelőzését tartják a legfontosabbnak, ezért is szerveznek lelki gyakorlatokat a diákok számára — emelte ki Ádámkó István iskolaigazgató.

 

Őrző-védő szolgálatok

 

A Szatmárnémeti Református Gimnáziumban nem működik kártyás rendszer, de egy őrző-védő cég munkatársai és egy portás vigyáz arra, hogy minden rendben működjön. Emellett kamerás megfigyelés is van az iskolában, és 8-tól 14 óráig minden ajtót zárva tartanak. — tájékoztatott Szilágyi Éva, az intézmény igazgatónője. Fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a diákok csak kilépővel hagyhatják el az iskola területét tanítási idő alatt, a látogatók pedig személyi igazolványuk felmutatásával léphetnek be az iskolába. Az iskola diákjaira nem jellemző a lógás, azonban minden reggel egy jelenléti ívvel körbejárják az osztályokat, és felírják a hiányzókat, többnapos hiányzás után pedig értesítik a szülőket is. Ha olyan eset adódik, hogy valaki megszegi az iskolai szabályzatot, egyfajta kiközösítési módszert alkalmaznak, ami azt jelenti, hogy az illető diák nem vehet részt az iskola által szervezett rendezvényeken, nem járhat szakkörökre vagy délutáni foglalkozásokra. A szatmárnémeti 10-es Számú Általános Iskola igazgatóját, Pataki Zoltánt is megkérdeztük az intézmény fegyelmi és biztonsági rendszeréről. Mint elmondta, az iskolában egy őrző-védő cég munkatársai felelnek a biztonságért, látogatókat csak személyi igazolványok felmutatásával fogadnak, és szünetben négy tanár is felügyeli a diákokat. Az agresszióval kapcsolatban fontosnak tartotta elmondani, hogy a magaviseleti jegy levonása már sajnos nem egy működő alternatíva a diákok körében, véleménye szerint sokkal fontosabb lenne, ha valamiképpen a szülőket is be lehetne vonni az ilyesfajta helyzetek megoldásába, részükről nagyobb odafigyelésre lenne szükség. Bár az iskolában nem volt példa verekedésre, mégis fontosnak tartaná, hogy valamiképp szigorítsanak a szabályokon. A mikolai Gellért Sándor Általános Iskola igazgatója, Dobos Csaba is hasonlóan fontosnak tartja a diákok védelmét. Az iskolában őrző-védő szolgálat működik, ami azt jelenti, hogy 8 és 13 óra között biztosított a fegyelem az intézményben, mely tudomása szerint vidéken csak ebben az iskolában található.

Mészáros Petra