×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
15 °C
enyhe intenzitású szitálás
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Fegyházbüntetésre ítélték

2016.07.26 - 14:00
Megosztás:
Fegyházbüntetésre ítélték

Nyolc év letöltendő fegyházbüntetésre ítélték Ioan Mircea Ardeleant, a Szatmár Megyei Adó- és Pénzügyi Igazgatóság volt ügyvezető igazgatóját.

 

Másfél évnyi nyomozást, valamint bírósági tárgyalásokat követően a Bihar Megyei Törvényszék Ioan Mircea Ardeleant, a Szatmár Megyei Adó- és Pénzügyi Igazgatóság volt ügyvezető igazgatóját kenőpénz elfogadása és hatalommal való visszaélés miatt 8 év letöltendő fegyházbüntetésre ítélte, és további öt évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától; Gheorghe Moiş avasi milliárdost, a szatmárnémeti Grand Mall tulajdonosát szintén öt évre tiltották el a közügyek gyakorlásától, és két év tíz hónap letöltendő fegyházbüntetésre, míg Soós Istvánt, a Szatmár Megyei Adó- és Pénzügyi Igazgatóság Végrehajtási és Begyűjtési Osztályának volt vezetőjét kenőpénz elfogadásában való bűnrészesség és pénzmosás miatt két év és nyolc hónap fegyházbüntetésre ítélték, valamint Ardeleant 20 000, Moişt 13 000, Soóst pedig 11 000 lejnyi perköltség megtérítésére kötelezték.

Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) nagyváradi kirendeltségének munkatársai 2014 decemberében vették őrizetbe Ardeleant és Moişt korrupció vádjával. A vádirat szerint 2013 novemberében Ardelean a Szatmár Megyei Adó- és Pénzügyi Igazgatóság volt igazgatójaként arra kérte Moişot, hogy az ő cége újítson fel teljesen ingyen egy, a lánya tulajdonában lévő bukaresti ingatlant. Ugyanakkor a Szatmár Megyei Adó- és Pénzügyi Igazgatóság akkori igazgatója megígérte a vállalkozónak, megteszi a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a 2013-as év október hónapjának áfa-visszaigénylési kérelmét soron kívül elbírálják, és 771 275 lejt minél rövidebb időn belül visszautaljanak Moiş cégének. Miután ez a megegyezés megtörtént, 2013 decemberében Moiş több munkatársát arra utasította, hogy végezzék el a szükséges korszerűsítési munkálatokat a szóban forgó ingatlanban, illetve a szükséges építkezési anyagokat is vásárolják meg. A szolgáltatás 23 614 lej volt. E „szívesség” ellenében az áfa-visszautalási határozatot 2013. december 22-én bocsátották ki, Ioan Mircea Ardelean aláírásával. A vádiratban a nyomozók megemlítették, hogy 2013. december 6-án, miután a lakáskorszerűsítést elvégezték, Moiş azt kérte Ardeleantól, hogy a visszaigényelt áfa értékét legkésőbb december 25-ig fizessék ki, Ardelean pedig megígérte, hogy december 24-ig átutalják a szóban forgó pénzösszeget a vállalkozónak.

2013 novemberében és decemberében, illetve 2014 márciusában Soós István, a Szatmár Megyei Adó- és Pénzügyi Igazgatóság Végrehajtási és Begyűjtési Osztályának akkori vezetője főnökével, Mircea Ardeleannal történt megállapodása nyomán egy vállalkozótól több bútordarabot kért (kanapékat, hálószobaágyakat, matracokat, párnákat stb.) négy lakás bebútorozásához, melyek a két vádlott, illetve rokonaik tulajdonát képezték. A 12 500 lej értékű javakat a megkörnyékezett GP SOFA cég kiszállította a Soós által meghatározott címekre, s e szolgáltatásért cserébe Soós azt ígérte, hogy a céget érintő, 2013 végén esedékes pénzügyi ellenőrzés során Ardelean „óvni fogja a cég tevékenységét.”

Annak érdekében, hogy a megvesztegetés gyanúja ne álljon fenn, Soós azt kérte a vállalkozótól, hogy állítson ki egy számlát a bútorok kiszállításáról egyik rokona cégének a nevére, azonban a számlát a rokon cégének könyvelésébe nem vezették be, és természetesen ki sem lett fizetve.

A nyomozás ideje alatt a DNA ügyészei elrendelték az Ardelean tulajdonában levő pénzösszegek egy részének a lefoglalását (25 000 euró és 75 000 lej), valamint 36 sárga színű pénzérme elkobzását (összesen körülbelül 37 000 euró értékben).

A Bihar Megyei Törvényszék ítélete nem végleges, a súlyos fegyházévek csökkentését valószínűleg mindhárom vádlott kérni fogja a Nagyváradi Fellebbviteli Bíróságon.