×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
2 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Fel kell készíteni a gyermekeket iskolakezdésre

2013.08.25 - 08:50
Megosztás:
Fel kell készíteni a gyermekeket iskolakezdésre

A nyári vakáció után, iskolakezdéskor sok gyermeknél tapasztalható, milyen nehéz az átállás, hiszen a szabadon töltött vakációs napok után bele kell rázódni az iskolai programokba, ahol meghatározott időbeosztás szerint töltik el napjaikat a gyermekek.

 

Az életkor előrehaladtával ez a fajta átállás egyre könnyebben megy, kicsi gyermekeknél, legfőképpen előkészítő osztályosok esetében azonban okozhat problémát. Vannak azonban olyan módszerek és praktikák, melyekkel a szülők is segíthetik gyermekeiket már a nyári szünidő alatt — tájékoztatta lapunkat Frigy Szabolcs, a Hám János Római Katolikus Iskolaközpont pszichológusa. Felhívta a figyelmet arra is, a tanévkezdés akkor okoz különösebb gondot, ha a gyermek most szakad el az óvodától, tehát előkészítő osztályosok esetében. Teljesen új, ismeretlen környezetbe kerül, érzelmileg elszakad egy fontos személytől is, az óvónénitől. Egy jól működő iskolarendszerben azonban itt nem szabad törés keletkezzen az gyermek életében, fontos az ún. kézből–kézbe adás, az óvónéni a már ismert tanítónak adja át a gyermeket, így a gyermek könnyen fog alkalmazkodni új környezetéhez. Előzőleg találkozhat már a tanító nénivel, de a szülő szerepe is nagyon fontos. Jót tesz, ha beszélget a gyermekkel az iskoláról, hogy milyennek látja, vagy mit vár el tőle. Így érzelmileg is rá tud készülni az újra és fel tudja dolgozni a változásokat.

Frigy Szabolcs példaként említi azt a Marosvásárhelyen általa látott példát, amikor az előkészítős gyermekek egynapos tábor keretében, szüleikkel együtt ismerkednek az új tanítónénivel. Közelebb kerülnek hozzá, és nem az iskola által szabott merev határokon belül. A pszichológus jó ötletnek tartja azt is, ha például együtt elmennek tanszereket vásárolni a gyermekkel. Ezt nem kell elsietni, nem a vásárlás a lényeg, hanem az ismerkedés az új eszközökkel. A szülő engedje játszani a gyermeket ezekkel az eszközökkel, hiszen játszani minden gyermek szeret, és így játékos formában fog ismerkedni a tanszerekkel. A szülő megjelölheti a célokat is a gyermeknek, például hogy jövő ilyenkor már fogsz tudni olvasni stb. Ezek mind motiváló hatásúak — véli Frigy Szabolcs. Nemcsak a kicsik, de a nagyobbak esetén is segíthet a szülő felkészülni a tanévre, már a nyári vakáció ideje alatt. A tanév közeledtekor ki lehet alakítani vakációs napirendet, melybe kötelező elemeket órarendszerűen illesztünk. Ilyen például a mondókázás ideje, a fára mászás ideje, nagyobbaknál könnyebb házimunka elvégzésének ideje. Ezáltal a gyermek kezd belerázódni abba, hogy bizonyos kötelességeket el kell végeznie, azonban ezeket még játékos formában teheti meg. Azt is hozzáteszi, manapság a megyeközpontban már a játszóházak elterjedése is strukturálja a gyermek napját és a legtöbb szülő ilyenkor sem engedi teljesen szabadjára a gyermeket: pl. megvan az idő, amit a nagyinál kell tölteni, nagyobbak esetében pedig feladatokat kapnak, amelyeket vagy meghatározott időre kell elvégezniük, vagy időmeghatározás nélkül, de teljesíteni kell. A legnagyobb segítség azonban az, ha a szülő beszélget a gyermekkel. A beszélgetés alkalmával felszínre kerülnek a gyermekben lévő feszültségek, melyeket így meg lehet oldani. Frigy Szabolcs véleménye szerint Szatmárnémetiben is jó irányba halad a gyermekek hozzászoktatása az iskolához, hiszen a szülő többször bemegy a tanintézménybe a beiratkozás során, ahol találkozik a tanítóval, beszélgethet vele és partnerekké válnak, a gyermek érdekeit szem előtt tartva.