×
2024. 05 11.
Szombat
Ferenc
8 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.28 RON
Vidék

Felére csökkent a tejhozam

2012.07.28 - 08:02
Megosztás:
Felére csökkent a tejhozam

A hosszan tartó aszály miatt a tavalyihoz képest harminc százalékos lesz az idei termés, a fejőstehenek tejhozama a száraz legelő miatt a májusihoz képest a felére csökkent, a közeljövőben még nagyobb gondokra számíthatnak a gazdák.

 

Gyulai Miklós sándorhomoki mezőgazdasági vállalkozó véleménye szerint 1990 óta ez a legrosszabb mezőgazdasági év. Eddig még megpróbált reménykedni abban, hogy jövőre jobb lesz, ma már reménykedni sem érdemes. Véleménye szerint a gazdasági válság oka a rossz gazdaságpolitika eredménye, nem azok ülnek a vezetői székekben, akik alkalmasak a vezetésre, emiatt jutottunk oda, ahol vagyunk.

— Hetven fejőstehenem van, mind jó fajta, de csak árt nekik, ha egész nap a száraz legelőn sétálnak a nagy hőségben — panaszkodik a gazda. — A Friesland cég kétnaponta viszi a tejet. Ma 1611 litert szállított, két hónapja ennek a dupláját fejtük. Az ár sem reális, egy liter tejért 1,10 lejt fizetnek, de vannak, akikkel 90 baniért kötöttek szerződést. Nem követelőzhetünk, mert nincsenek ránk utalva. Amíg a tehenek nem járnak ki a legelőre, sokkal magasabb a tejhozam. Most is van vagy harminc jószágom, amelyiket itthon tartom, azok sokkal több tejet adnak.

 Száraz legelők

A legelőn valóban nem sok táplálékhoz jutnak az állatok. A nagy forróságban isszák a vizet, ami miatt talán még a súlyukból is veszítenek, előfordul, hogy öt órakor már hazahajtják őket, hogy otthon etessem meg őket, de ez sem eredményes megoldás. Nem csak a legelők szárazak, hanem a kaszálók is. Az első kaszálás elég jó volt, a második már gyengébb, harmadik kaszálás nem lesz, pedig a lucernát négyszer-ötször kellene kaszálni. Ebből az következik, hogy télen drága lesz a száraz takarmány is.

— Problémák vannak a legelőkkel abból a szempontból is, hogy nincsenek megfelelően gondozva és etetve — magyarázza Gyulai. — Az elmúlt héten voltak itt az APIA szakemberei és ellenőrizték a legelőket. Én logikusnak tartom, hogy megkövetelik azt, hogy a legelő legyen gondozva és lelegeltetve, mert ha a legelő elburjánzik, tavasszal nem tud nőni a fű. Az EU a legelőkre járó területalapú támogatást legelő karbantartásra adja, nagyon sok legelő viszont úgy néz ki, mint a parlagföld. Ennek az is az oka, hogy azokban a falvakban, amelyekben tíz éve száz tehén volt, most nincs csak harminc, de ha így megy tovább, még annyi se lesz. Gyakran hallunk arról, hogy valahol megszűnik egy állatfarm, de nem hallunk arról, hogy valahol megnyílik.

Kevesebb táplálék

Gyulai Miklós az elmúlt nyáron készített egy szarvasmarha karámot, ami fedett, de az oldalai nyitottak. A tehenek télen is szabadon vannak, nem árt nekik a hideg. Itt igyekszik megadni számukra a szükséges takarmányt. A probléma az, hogy eddig az általa előállított takarmánynak csak egy részét etette fel, a többit eladta, amennyiben az idén is a tavalyihoz hasonlóan akarja táplálni jószágait, az összest fel kell etetnie. Egyre nyilvánvalóbb, hogy az EU-nak nem érdeke, hogy a román gazdaság jól működjön, a román kormánynak kellene felismerni a mezőgazdaság fontosságát, de erre egyelőre nincs kilátás.

Elek György