×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
6 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Fiatal szakértő csapat segít a bajban

2012.03.27 - 07:51
Megosztás:
Fiatal szakértő csapat segít a bajban

A megyeközpontban található Mentálhigiénés Központban fiatal szakemberekből álló csapat igyekszik minden szaktudásával segíteni a fiatalok, gyerekek problémáin. A központban nemrég elindult a festés- és rajz-, illetve a zeneterápia, mely növelik a beavatkozások hatékonyságát.

 

Egyre többször fordul elő, hogy a gyerekek, illetve fiatalok tetteikkel sokkolják a környezetüket. A segítségre szoruló ifjak a Mentálhigiénés Központ fiatal, szakértő csapatához fordulhatnak, akik a lehető legkomplexebb módszer kiválasztásával igyekeznek a gyerekek gondjait megoldani.

A központban két gyermekpszichiáter, három pszichológus és egy szociális munkás tevékenykedik, ám a régi poliklinika felújítása miatt a gyermekneurológiai és a törvényszéki orvostani szakrendelő is a központba költözött. A Mentálhigiénés Központ gyerekek és fiatalok számára biztosít járóbeteg ellátást, munkanapokon két váltásban fogadják a szakemberek a kiskorú pácienseket, de fontos információ, hogy az év elején két, felnőttekkel foglalkozó pszichiáterrel bővült a központ munkacsapata, így a felnőttpszichiátriai gondozás/járóbeteg szakrendelés is újraindult a központban. Dr. Szilágyi Szidónia, a központ gyermekpszichiátere elmondta, állami intézmény lévén a családorvostól, illetve más területen dolgozó szakorvostól (pl. gyermekgyógyásztól) kapott küldőpapírral lehet kérni az ő segítségüket, és így ingyenes ellátásban részesülnek a 0-18 év közöttiek, azon 18. életévüket betöltött fiatalok, akik igazolni tudják, hogy nappali tagozatos iskolába járnak, illetve a gyermekotthonokból érkező és nevelőszülők gondozásában lévő fiatalok.

 

Több a páciens

Szilágyi doktornő saját tapasztalataira alapozva elmondta, a leggyakoribb diagnózisok között szerepelnek a lelki fejlődés zavarai (beszédzavarok, iskolai készségek zavara, autizmus spektrumzavar), szorongásos kórképek (pl. iskolafóbia, kényszerbetegség, pánikzavar), magatartászavarok, hiperaktivitás, viselkedés-problémák és érzelmi zavarok, a hangulati élet zavarai, gyermekkorban a depresszió már a korai életszakaszban, akár 2-3 éves korban is megjelenhet. Ilyen esetekben a kiváltó okot leginkább a gyermek és a szülő/édesanya (vagy a gondozó/nevelőszülő) közötti szoros, stabil, bizalmi kapcsolat megszakadása képezi.

A szakember munkája során többször találkozott már az „elhagyott csecsemő” szindrómával, a leggyakoribb tünetek ilyenkor a sírás, étvágytalanság, alvászavar, a testi és lelki fejlődés elmaradása. Volt olyan eset, amikor a 8 hónapos csecsemőt rokonokra hagyta az édesanya és külföldre ment dolgozni, ezt az elszakadást a gyermek nagyon megsínylette. „Mérlegre kell tenni az előnyöket és a hátrányokat külföldi munkavállaláskor, hiszen az első életévekben kialakult kötődést, a gyerek és az anya közötti elsődleges kapcsolatot semmi nem pótolhatja, az anya/gondozószemély tartós hiánya eseten a gyermekben elhagyatottság érzése támad, ami erősen befolyásolhatja későbbi viselkedését, érzelemvilágát, kapcsolatteremtő készségeit” — hívta fel a figyelmet a szakember. Gyermek- és serdülőkorban a depresszió gyakran rejtett formában jelenik meg, a felnőttkori tipikus tünetek hiányozhatnak, a gyermek közönyösnek, lustának, fáradtnak tűnhet, változatos testi panaszai vannak, nem játszik, iskolai teljesítménye romlik, érdeklődési köre beszűkült, de előfordul, hogy a viselkedészavarok álarca mögött is depressziós tünetegyüttest ismerhetünk fel. A hiperaktív, figyelemzavaros gyerekek száma is növekvőben van, mely viselkedészavarral, beilleszkedési problémákkal, agresszivitással, tanulási zavarral párosulhat. Ilyen esetben a pedagógusok gyakran kezelhetetlennek nevezik a gyereket, és csak idővel derül fény a valós problémára. Ha a szülők, családtagok, pedagógusok azt észlelik, hogy az addig szokásosan viselkedő gyermek vagy fiatal magatartása hirtelen megváltozik, például búskomorrá, visszahúzódóvá válik, esetleg dadogni kezd, körmeit ragja, hajat tépkedi, ha különböző, ismételt mozgásokat végez testrészeivel vagy furcsa hangokat hallat — ezek a tiktünetek (pl. pislogás, vállrándítás, torokköszörülés és köhécselés) —, ha ágybavizelés, illetve székletürítési gondok jelentkeznek az addig szobatiszta gyermeknél, feltételezhető, hogy ezek a tünetek valamilyen érzelmi zavart jeleznek, ezért fontos, hogy szakemberek bevonásával megfelelő segítséget kapjon a gyermek és annak családja. A szakemberekhez forduló páciensek száma folyamatosan növekvő tendenciát mutat, melynek oka egyrészt az egyre kifinomultabb diagnosztikai eszközök és a kezelési lehetőségek fejlődése, másrészt a pszichés problémák irányában tanúsított kifejezettebb érzékenységnek, odafigyelésnek is köszönhető, a szülők, pedagógusok vagy a családorvosok, gyermekgyógyászok részéről, véli Szilágyi doktornő.

 

Gyakori az önsértés

 

A szakember egy új tendenciára lett figyelmes: az utóbbi időszakban a serdülők, fiatalok körében (főleg lányok esetében) egyre több az önsértéses tevékenység, leggyakrabban az alkar és csukló karcolása, az üveggel, pengével, egyéb éles tárggyal – feszültséglevezetés céljából – végzett „falcolás”. A „módszer” elterjedését az internethasználat is elősegíti, hiszen a különböző fórumokon, közösségi hálókon beszélgetve egymástól merítik az ötleteket, megosztják egymással tapasztalataikat a sajátságos, stresszkezelő módokat illetően. „Azért választják az önsértés útját, mert nincs a tarsolyukban megfelelően fejlett, hatékony problémamegoldó készség, megküzdési stratégia, mely segítségükre lehetne az életkorukra jellemző nehézségek leküzdésében. A jelenség kialakulásában szerepe lehet bizonyos személyiségjegyeknek, pl. impulzivitás, alacsony önértékelés, de oka lehet hangulatzavar, családi problémák, elhanyagoltság érzése, szorongás, társulhat időnként öngyilkossággal kapcsolatos fantáziákkal, mindenképp figyelemfelkeltő, jelzésértéke van, a serdülő lelkében dúló érzelmi viharra utal” – hangsúlyozta dr. Szilágyi Szidónia. Napjainkban a gyerekek és kamaszok szabadidejük nagy részét a számítógéphez, tévéhez „tapadva” töltik, és az ott látott, tapasztalt dolgokat tekintik követendő mintának. Kevés példát találunk olyan családokra, amelyekre jellemző lenne az, hogy a családtagok nyíltan, tartalmasan beszélgetnek egymással, rendszeresen közös programokat – családi összejövetelek, kirándulás, meseolvasás, társasjátékok stb. – szerveznek, ezek hiányában a fiatalok izolációja vélhetően még erősebb.

Amikor a gyermek vagy serdülő/fiatal páciens pszichés zavarok tüneteivel jelentkezik a Mentálhigiénés Központban, a szakemberekből álló csapat igyekszik feltérképezni a tünetek hátterében álló tényezőket, okokat, a vizsgálatok eredményei alapján megállapítják a pontos diagnózist, majd ezt követően pszichoterápiás, illetve gyógyszeres kezeléssel orvosolják a gondokat. „A terápiás beavatkozásokat a kórformák súlyosságától függően rövidebb vagy hosszabb ideig alkalmazzuk, egyénre szabott megítélés szerint, követve a páciens állapotának változásait. A kezelés hatékonyságának érdekében elengedhetetlen feltétel a családdal, hozzátartozókkal, illetve a pedagógusokkal kialakított szoros együttműködés” – mondja a szakember.

 

Újszerű terápiák

Dr. Szilágyi Szidónia elújságolta, a Mentálhigiénés Központban nemrég elindult a festés- és rajzterápia a gyerekek és serdülők számára, illetve a zeneterápia minden korosztálynak. A Barát Csaba és Cserey Csaba által vezetett csoportos tevékenységeket a páciensek örömmel fogadták, szívesen vesznek részt benne. A művészeti terápiák kiváló lehetőséget biztosítanak az egyéni kibontakozásra, ugyanakkor közösségformáló erejük is van, melynek kereteben sikerélményt élnek meg a résztvevők, ezáltal az önbizalmuk, önértékelésük is erősödik, ez pedig elősegíti a személyiségük fejlődését. A csapat tervei között szerepel a művészeti terápiás foglalkozások rendszeresítése, gazdagítása, illetve kézműves foglalkozások elindítása is.

 

 

Elérhetőség

Szatmárnémeti, 16-os lakónegyed, Astronautilor utca 7-es tömbház földszintje, telefon: 0261-727450

 

Sógor Beáta